Reklama

On-line léčba závislosti na marihuaně

Projekt (S)končím s hulením?, který zahájila organizace Sananim, nabízí zhruba dvouměsíční internetovou terapii.

Podle zjištění národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti by vážnější potíže kvůli užívání konopí mohlo v Česku mít kolem 80.000 lidí.

“U lidí, kteří program dokončí, je úspěšnost velmi vysoká. Dosahuje asi 80 procent,“ uvedl výkonný ředitel organizace Jiří Richter. Podle něj náklady na on-line léčbu jednoho klienta odpovídají asi desetině výdajů na léčbu v terapeutické komunitě či pětině na ambulantní služby. Pohybovat se budou zhruba kolem 10.000 korun.

Uživatelé si mohou na webu udělat nejdřív test s 16 otázkami. Podle výsledků pak dostanou doporučení k dalšímu postupu či k případné on-line léčbě. Do ní se pak budou moci zaregistrovat. Zhruba osm až deset týdnů s nimi bude po chatu komunikovat odborník, pomůže jim užívání zvládat a předcházet mu. K léčení může nastoupit deset až 15 osob. Sananim má zatím finance na dva měsíce. Požádal o dotace, rozhodnutí zatím nepadlo.

Autoři při tvorbě internetového léčebného projektu vycházeli ze zahraničních zkušeností. Podle Richtera v Evropě nyní existuje asi šest podobných programů. Organizace Sananim ověřovala, zda by o takovou službu byl zájem i v Česku. Za rok a půl si zkušební test udělalo téměř 11.000 lidí. Na celkem 23 procent z nich nemělo kouření “trávy“ žádné dopady. U zhruba 64 procent pravidelných kuřáků marihuany se objevily potíže, ale ne zásadní. Větší problém mělo 13 procent osob, tedy celkem 1402, upřesnil Josef Šedivý z Drogového informačního centra Sananimu.

Reklama

“Konec roku je dobré období ke zpytování a k uvědomění si, zda kouření marihuany způsobuje nějaké potíže a jaké. Ty se objeví vždy, když kouření člověk dává přednost před něčím jiným, čemu by se mohl věnovat,“ uvedla šéfka organizace Martina Richterová Těmínová. Podle ní kuřáci marihuany s vážnými problémy docházejí do denních skupin do stacionáře. V poradně přibývá dotazů, které se týkají užívání konopí.

Podle expertů organizace je internetové prostředí pro kuřáky vhodnější než obvyklé služby. “Uživatelé marihuany nemají touhu navštěvovat 'zařízení pro feťáky'. Virtuální prostor je anonymnější,“ podotkl Šedivý.

Konopné látky patří v Česku k nejčastěji užívaným nelegálním drogám. Podle výroční zprávy o užívání drog za loňský rok se jich v zemi ročně spotřebuje kolem 21,4 tuny. V životě je vyzkoušela zhruba čtvrtina lidí - víc muži než ženy. V posledním roce marihuanu užila skoro desetina dospělých. Zkušenost s drogou má podle školních studií i čtvrtina až třetina patnáctiletých. Mladí Češi a Češky tak patří v Evropě k rekordmanům v užívání, ve srovnání s evropskými vrstevníky také víc podceňují rizika. V posledních letech se situace mírně zlepšuje.

Nadměrné užívání konopí může vést ke ztrátě kontroly a soustředění, nespavosti, poklesu výkonu i depresím.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

P.R (Ne, 1. 3. 2015 - 17:03)
Pokud někdo dokáže vyléčit vaší závislost... tak je to právě Bůh... on je ten, který ví, co vás trápí a chce vám pomoci... dovolíte mu to ? kdo to nezkusí, nemůže říct, že to nefunguje... Bůh mi mohl překonat i mé závislosti, stačí mu věřit a otevřít mu srdce... :)
P.R (Út, 3. 3. 2015 - 16:03)
drogy vás zničí, dřív nebo později... nehledehte v nich to pozitivní, ale negativní... pokud máte závislost na drogách, je potřeba připustit si, že tu závislost máte.. a chcete se změnit... můžete se mému příspěvku smát a můžete ho urážet, ale to co vám napíšu je pravda.. pokud je někdo, kdo vás dokáže vyléčit z vaší závislosti, je to právě Bůh - ten jenž dal svého syna, aby zemřel za naše hříchy a ten, který nás očistí od každé naší nepravosti.. jen mu musíte věřit a chtít to.. Bůh ti dokáže pomoci od tvé závislosti, stačí mu věřit a svůj problém svěřit.. BŮH se od tebe neodvrátí... on je ten, který mi změnil život a který mi dal smysl žít.. :)vyzkoušej a uvidíš;)
Ty (Út, 3. 3. 2015 - 16:03)
Pokud někdo dokáže...jsi to dokázal sám.
White Widow (Čt, 29. 10. 2015 - 21:10)
Lidi, kouřil jsem roku 2012 Bílou Vdovu - White Widow a večer za tmy jsem viděl človeka jménem Josef Loriš z Morávky u Frýdku-Místku (Moravskoslezský kraj) jak má vlasy vytvarované jako 2 rohy a měl oblečený župan, na kterém mu šlehaly plameny (úplně přes celý župan) -> je to SATAN! Dávejte si na něj pozor. Bílá Vdova/White Widow řekne pravdu... Je to stará Babka kořenářka...
Reklama