Zubní kartáček se má měnit čtyřikrát do roka

Zubní kartáček se má měnit alespoň čtyřikrát do roka. Aby na to člověk nezapomněl, může si výměnu spojit s nástupem nového ročního období. Jaro sice letos přišlo o den dřív, ale stále není pozdě koupit si nový kartáček. Péče o chrup totiž nezávisí jen na výběru vhodného kartáčku a správné technice čištění, stejně důležitá je i pravidelná výměna kartáčku.

"Opotřebovaný kartáček ztrácí rychle účinnost a v některých případech může způsobit více škody než užitku," řekla ČTK prezidentka Asociace dentálních hygienistek Lucie Ovčiniková. Jako odbornice na zubní hygienu učí pacienty, jak si správně čistit zuby.

Podle průzkumu společnosti Median si téměř 65 procent lidí mění kartáček méně často, než by bylo pro zdraví jejich zubů vhodné - třikrát za rok nebo i méně. Čtyři kartáčky za rok spotřebuje pětina lidí, šest až sedm kartáčků použije sedm procent lidí. Zhruba šest procent lidí spotřebuje osm a více kartáčků za rok.

Podle dostupných údajů bylo v Česku v roce 2006 prodáno přes 15 milionů zubních kartáčků, rok předtím necelých 13 milionů.

Pravý čas k výměně opotřebovaného kartáčku podle Ovčinikové nastane, když štětinky na hlavě kartáčku vybočí o jeden až dva milimetry a jsou roztřepené. Poškozená vlákna se hýbou nekoordinovaně, poškozují dásně a zubní sklovinu. Navíc se v takto opotřebovaném kartáčku dobře množí bakterie. Ty pak produkují kyseliny, které postupně narušují zubní tkáň a nakonec vedou ke vzniku zubního kazu.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Melody
  Melody (anonym)

  Zubni kartacek je semenistem mikrobu hned po prvnim vycisteni. Spravne je cistit si zuby dentalni niti, a duklade si pred spanim a nekolikrat denne vyplachnout usta. Vecer ustni vodou odol, napriklad. Zubni kartacky by se mely zakazat!!!

  Dub 27, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Tak si vyplachuj a neotravuj takovou blbostí.

  Dub 27, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Tak si ho zakaž a nevnucuj to ostatním.

  Dub 27, 2008
 • Obrázek uživatele vapanc
  vapanc (anonym)

  A to vymyslel kdo,ti co ty kartáčky vyrábí?Má se vyměnit,až když neplní svokí funkci.Tyhlety kasírunky mám rád,ale opravvdu rád!

  Zář 25, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama