Zubaři chtějí, aby si pacienti platili plomby sami

Dospělí pacienti si možná budou v budoucnu muset platit zubní plomby i výplně kořenového kanálku v zubní ordinaci sami. Česká stomatologická komora (ČSK) chce totiž prosadit, aby toto ošetření přestaly hradit zdravotní pojišťovny. Chce tak motivovat pacienty k lepší péči o vlastní chrup; ušetřené peníze z pojištění by pak mohly putovat do nákladnější léčby. ČTK to řekl prezident komory Jiří Pekárek.

"Chceme vyčlenit ze zdravotního pojištění výplně u osob starších 18 let," uvedl Pekárek. Podle návrhu by pro dospělé mělo být zdarma jen plombování na vysokých školách, které by prováděli studenti medicíny. Prezident komory řekl, že tak by se nejen zatraktivnila práce mediků a lékařských fakult, ale zůstala by zachována možnost bezplatného ošetření například pro lidi s malými příjmy.

Bílé plomby si pacienti hradí ze svého už nyní. Podle dřívějších informací by běžná amalgamová výplň mohla stát mezi 300 a 500 korunami, výplň kořenového kanálku zhruba od 900 korun. Pekárek řekl, že v nepříliš nákladně vybavené ordinaci by druhé zmíněné ošetření nyní vyšlo na 350 korun. Zdravotní pojišťovny za ně hradí ale prý 162 korun. "To odpovídá asi dvěma kilometrům jízdy po Praze s taxikářem, který si za kilometr účtuje 90 korun. Je to zcela nesrovnatelné s tím, jak se platí v zemích EU. Za peníze od pojišťoven je tato péče téměř nerealizovatelná," dodal šéf komory.

Vedení ČSK je přesvědčeno o tom, že by vyřazení plomb z pojištění motivovalo pacienty k lepší péči o chrup. Množství a častost zubních kazů, a tedy i následného plombování je prý možné ovlivnit. "Je vědecky prokázáno, že při správné péči, správném čištění, správném stravování dochází ke značnému omezení vzniku zubního kazu. Není to tedy dědičná choroba, je to dáno úrovní hygieny," dodal Pekárek.

O vyčlenění výplní z pojištění jednali představitelé komory již s ministerstvem zdravotnictví. Jeho mluvčí Tomáš Cikrt dnes ČTK řekl, že jednání budou pokračovat. Postupně se prý bude upřesňovat, jaké výkony by případně mohly ze zdravotního pojištění "vypadnout". "Lidé se ale nemusí bát, že by si u lékaře hradili všechno. Jednalo by se spíš o okrajovější ošetření," uvedl Cikrt. Se zavedením některých poplatků ve zdravotnictví počítá kvůli nedostatku financí i vládní reformní batoh, který by měl platit od ledna. Sněmovna ho schválila, ještě ho dostane ke schválení Senát a k podpisu prezident.

ČSK se obrátila i na zdravotní pojišťovny. Podle Pekárka s nimi chce svůj návrh o výplních probrat 9. října na společné konferenci. Zavedení přímé platby od pacientů je součástí záměru celkových změn v poskytování zubní péče. Komora navrhuje například zřízení zvláštních stomatochirurgických pracovišť v každém okrese či asi 30 specializovaných ordinací například pro handicapované, které není možné u běžného lékaře ošetřit.

Kateřina Krausová - ĆTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Musím reagovat na tento článek.Má ústní hygiena je na nejvyšší úrovni.Používám kvalitní výrobky a výsledek?Co se týká výplní je katastrofální.Ale myslím si,že s podobným názorem se p.Pekárek určitě setkal.Tak nevím,kde je chyba.

  Říj 04, 2007
 • Obrázek uživatele Gertruda Šimová
  Gertruda Šimová (anonym)

  Vše má dvě strány.Jsou lidi,co si čistí a ošetřejí zuby,ale stejně mají problémy.A když si platí úkon tak musí navštěvovat lékaře i dva až třikrát týdně a na vině není lékař,ale materiál.Bylo by dobře,aby na konferenci lékaři brali takové informace taky.Ne jen své peněženky.

  Říj 01, 2007
 • Obrázek uživatele Zdeněk J.
  Zdeněk J. (anonym)

  Připouštím, že některé úkony by se mohly u zubního lékaře hradit, jako v e světě, ale mělo by se to zohlednit při platbě zdravotního pojištění, které je povinné a neustále se zvyšuje. Zubních lékařů je nedostatek, proto je nutno je finančně stimulovat, aby nám neodcházeli do zahraničí, případně se nehrnuli do důcodu (a tím přestali ošetřovat).

  Říj 01, 2007
 • Obrázek uživatele ..........
  .......... (anonym)

  Proč by se mělo platit u zubaře když jsme pojištěni u zdrav,pojištovny.Ještě podporovat nenažrané zubaře.

  Srp 14, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama