Ztráta paměti může být virového původu

Zapomínáte, kde jste nechali brýle? Už není nutné dávat vinu manželce, že je určitě někam založila - zapomnětlivost podle amerických vědců může být virového původu. Kmen virů, který způsobuje širokou škálu nemocí od obyčejné rýmy až po obrnu může infikovat také mozek a způsobit trvalé poškození, oznámil dnes tým vědců z kliniky Mayo v Minnesotě.

"Náš výzkum naznačuje, že ztráta paměti vyvolaná viry se může během života kumulovat a nakonec vést i ke klinickým ztrátám paměti," říká Charles Howe, který o výsledcích výzkumu informoval v časopise Neurobiology of Disease.

Viry nazývané pikornaviry nakazí každý rok na celém světě více než miliardu lidí. Patří mezi ně viry způsobující rýmu, obrnu či průjem. Každý člověk průměrně za rok chytí dvě až tři podobné infekce.

"Myslíme si, že příslušníci rodiny pikornavirů pronikají do mozku a způsobují širokou řadu jeho poškození," uvedl Howe. "Například virus obrny může způsobit ochrnutí. Tyto viry mohou poškodit míchu a různé části mozku odpovědné za motoriku. U myšího viru, který jsme studovali, také poškodily části mozku odpovědné za paměť."

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama