Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Způsobuje práce na směny rakovinu?

Kdysi bylo považováno za nevědecké spojovat kouření s rakovinou plic. Nyní stále více odborníků začíná přijímat myšlenku, o níž mnozí tvrdili, že je bláznivá: noční směny zvyšují riziko rakoviny. Napsala to agentura AP, podle níž Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) zařadí v prosinci práci na směny mezi "pravděpodobné" karcinogeny.

Směny se tak ocitnou po boku anabolických steroidů, ultrafialového záření a zplodin dieselových motorů. Pokud by se tato teorie potvrdila, ovlivnilo by to miliony lidí po celém světě, když v ekonomicky rozvinutých zemích pracuje na noční směny skoro 20 procent zaměstnanců.

Epidemiolog Richard Stevens už v roce 1987 vydal studii, v níž zkoumal, proč v industrializovaných zemích prudce vzrostl výskyt rakoviny prsu v 30. letech, kdy byla práce na směny prezentována jako příznak pokroku. Stevens se domníval, že vliv na to má vystavení světlu během noci.

Mnoho vědců jeho závěry nepřesvědčily, ale v poslední době několik studií zjistilo, že ženy pracující po léta v noci mají opravdu častěji rakovinu prsu. Další studie ukázaly, že zvířata, jejichž rytmus dne a noci byl obrácen, mají častěji nádory a umírají rychleji. Existují také výzkumy, podle nichž muži pracující v noci mají častěji rakovinu prostaty.

Vzhledem k tomu, že studie se zaměřovaly hlavně na zdravotní ošetřovatelky a na posádky dopravních letadel, bude ještě zapotřebí širších studií zahrnujících i jiné skupiny obyvatel.

I když se na možnost souvislosti mezi směnami a rakovinou dívají někteří lidé stále se skepsí, IARC zveřejní v prosinci v revue The Lancet Oncology výsledky své analýzy, k níž dospěl v říjnu její výbor expertů. Také Americká onkologická společnost (ACS) po rozhodnutí IARC s největší pravděpodobností zařadí práci na směny mezi "známé a pravděpodobné karcinogeny". ACS ji dosud klasifikovala jako "nejistou, kontroverzní a s nepotvrzeným účinkem".

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Lea
  Lea (anonym)

  Vůbec mě nepřekvapuje, že práce na směny zvyšuje riziko rakoviny. Vždyť tělo potřebuje pravidelný rytmus, a když je každou chvilku rozhozeno jinou dobou spánku i jídla, je to chaos, který na zdraví nepřidá. Člověk je více unavený i podrážděný a stres je živnou půdou pro každou nemoc. Takže já v tomo objevu nevidím nic převratného.

  Pro 06, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  A co jako?

  Pro 07, 2007
 • Obrázek uživatele anet
  anet (anonym)

  Ahojky nabízím takovou pracičku po internetu, je to lehké a můžeš si vydělat SNADNO postupem času docela dost penízek. vydělává se to sice v dolarech ale až budeš mít dolárku víc tak se to potom převede na naše české koruny na tvůj učet nebo složenkou to už zaleží na tobě, pod adresou která je níže odklikáváš pouze reklamy ,je to jednoduché zvládne to opravdu každý a jestli máš tedy vážně zájem tak se musíš nejdříve zaregistrovat a to takhle: Zadáš adresu www.bux.to. V pravo nahoře klikneš na register. Do první kolonky si zadáš svoje uživatelské jméno, do dalších dvou zadáš heslo, do dalších tří zadáš svůj mail(jeden), pak vybereš zemi, do kolonky referrer musíš zadat toho kdo tě doporučil, takže zadáš anastacia4 (to jsem ja). zaškrtneš I accept, opíšeš kód a dáš register. (Možná ti to napřed bude ukazovat nějakou chybu, že jsi zadala špatný kód. Jestli ano, tak ho opiš znovu, zkus napřed všechny písmena maly a když to nepude, tak je zkus napsat velkým). Až budeš zaregistrovaná, tak se přihlásíš, nahoře klikneš na LOGIN. Po přihlášení klikneš nahoře na (Surf Ads), otevře se ti stránka s odkazama. Musíš vždy kliknout jen na jeden. Klikneš na jeden, nahoře ti začne odbíhávat čas 30 sekund, počkáš až to odběhne a ukáže se ti zelená fajfka. Pak můžeš okno zavřít a klikneš na další odkaz. Tak to uděláš se všemi. Každý den jich tam budeš mít 10-15, takže ti to zabere opravdu chvilku. Když se budeš chtít podívat kolik máš dolarů, tak klikni na (My stats). Denně by sis měla vydělat 0,1 dolaru, to není moc, proto to musíš posílat dalším lidem, kteří tam vyplní zase tvé uživatelské jméno. Pak to co vydělají oni, se napíše automaticky i k tobě, takže když to doporučíš dvaceti lidem, tak ti denně vydělají 2 dolary. Není to žádná obrovská částka ale na to že tomu každý den věnuješ 5 minut to opravdu stojí. Vydělané peníze posílají od 20 dolarů, ale lepší je si to nechat zaslat až jich máš více. Pokud se na něco chcete zeptat, nebo něco nebude fungovat, napište na anastac1a"seznam.cz - odepíšu :)

  Bře 14, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  další pyramidová hra? děkuji, nechci.

  Bře 14, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Krátíš si život o 10%.

  Bře 15, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama