
Kdysi bylo považováno za nevědecké spojovat kouření s rakovinou plic. Nyní stále více odborníků začíná přijímat myšlenku, o níž mnozí tvrdili, že je bláznivá: noční směny zvyšují riziko rakoviny. Napsala to agentura AP, podle níž Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) zařadí v prosinci práci na směny mezi "pravděpodobné" karcinogeny.
Směny se tak ocitnou po boku anabolických steroidů, ultrafialového záření a zplodin dieselových motorů. Pokud by se tato teorie potvrdila, ovlivnilo by to miliony lidí po celém světě, když v ekonomicky rozvinutých zemích pracuje na noční směny skoro 20 procent zaměstnanců.
Epidemiolog Richard Stevens už v roce 1987 vydal studii, v níž zkoumal, proč v industrializovaných zemích prudce vzrostl výskyt rakoviny prsu v 30. letech, kdy byla práce na směny prezentována jako příznak pokroku. Stevens se domníval, že vliv na to má vystavení světlu během noci.
Mnoho vědců jeho závěry nepřesvědčily, ale v poslední době několik studií zjistilo, že ženy pracující po léta v noci mají opravdu častěji rakovinu prsu. Další studie ukázaly, že zvířata, jejichž rytmus dne a noci byl obrácen, mají častěji nádory a umírají rychleji. Existují také výzkumy, podle nichž muži pracující v noci mají častěji rakovinu prostaty.
Vzhledem k tomu, že studie se zaměřovaly hlavně na zdravotní ošetřovatelky a na posádky dopravních letadel, bude ještě zapotřebí širších studií zahrnujících i jiné skupiny obyvatel.
I když se na možnost souvislosti mezi směnami a rakovinou dívají někteří lidé stále se skepsí, IARC zveřejní v prosinci v revue The Lancet Oncology výsledky své analýzy, k níž dospěl v říjnu její výbor expertů. Také Americká onkologická společnost (ACS) po rozhodnutí IARC s největší pravděpodobností zařadí práci na směny mezi "známé a pravděpodobné karcinogeny". ACS ji dosud klasifikovala jako "nejistou, kontroverzní a s nepotvrzeným účinkem".
Komentáře (5)
- odpovědět
Pro 06, 2007- odpovědět
Pro 07, 2007- odpovědět
Bře 14, 2009- odpovědět
Bře 14, 2009- odpovědět
Bře 15, 2009Přidat komentář