Značí vaše bolest na hrudi srdeční záchvat či něco jiného?

Tupá palčivá bolest na vaší hrudi přetrvává a zdá se, že se zhoršuje. Jedná se o srdeční záchvat či jde o něco jiného? To je obtížná otázka, na kterou hledají ročně odpověď milióny pacientů a jejich lékařů. Je to problém, jelikož bolest na hrudi může pramenit kromě srdečního infarktu z tuctu onemocnění, počínajíc zánětem slinivky, přes zápal plic až po panickou ataku.

Lékaři využívají několik druhů infromací pro zjištění, kdo má a kdo nemá srdční infarkt. Nejpřesnější je krevní test markerů, který zjišťuje, zda došlo k poškození srdeční tkáně. Jedná se o stanovení kreatin kinázy a srdečního troponinu. Avšak do doby, kdy se hladina markerů v krvi zvýší na měřitelnou hodnotu, je nejlepší metodou EKG (elektrokardiograf) a popis vašich bolestí na hrudi.

Odborníci z Harvardu poukazují na to, že se jedná pravděpodobněji o infarkt, poku máte následující potíže:

-          pocit bolesti nebo tlaku, tísně, stisknutí či pálení

-          postupný nástup bolesti během několika minut

-          bolest je v neohraničené oblasti zahrnující střed hrudi

-          bolest vystřeluje od levéruky, krku, čelisti či zad

-          bolest či talk jsou doprovázeny dalšími potížemi jako dýchavičností, pocením či náhlou nevolností

-          bolest či tlak se vyskytne po náročné fyzické či psychické činnosti či v období odpočinku.

Příznaky, které méně pravdopodobněji znamenají srdeční záchvat, jsou:

-          ostrá či řezavá bolest při dýchání či kašlání

-          náhlá bodavá bolest, která trvá jen několik sekund

-          bolest vyskytující se zřetelně na jedné straně

-          bolest omezující se na malé místo - bodová bolest

-          bolest rvající několik hodin či dní bez dalších příznaků

-          bolest objevující se při zmáčknutí hrudi či při pohybu

Zdroj: Harvard Heart Letter

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele petra.k.
  petra.k. (anonym)

  dobrý den jmenuji se petra je mi skoro 32 let.mám asi 4 týdny problém, stím že mi něco tlačí v krku ale byla jsem na krčním a ok.nic tam nebylo.také mi nějak tlačil žaludek tak jsem byla na sondě a tam mi našli vřed.beru prášky gasec,tlačení nepřestává, tlačí mě to v krku na hrudi a docela mě bolí i záda mezi lopatkami,jsem hrozně unavená,sotva doma uvařím a když mám jít kousek tady do obchodu tak jsem strašně udýchaná.když jsem šla před 3 týdny k mé p.dr.tak jsem jí řekla co mi je šla jsem rovnou z práce,nebylo mi tam dobře ,tak jsem šla dříve.no a p.dr.mi řekla co chci a já že nevím .že to by měla vědět ona a nechala jsem se poslat na sondu,protože jsem myslela že je to žaludek a že mi tam zjistí i ten krk,no ale ted mě bolí i záda asi krční páteř nevím opravdu nevím.poradte mi prosím kam se mám nechat poslat a co by to mohlo být,přítel se mi doma směje že jsem mladá mladší než on a mám takové problémy nechci aby si myslet že si vymýšlím,občas se mi i točí hlava.děkuji moc petra.k.

  Dub 25, 2012
 • Obrázek uživatele jarouseek
  jarouseek (anonym)

  Měl jsem bolest na hrudi s progresí do levé ruky a ihned jsem vyhledal lékaře - EKG, odběry krve na srdeční enzymy, jestli jsem ten den neprodělal infarkt. Výsledkem bylo, že nikoli, takže viníkem bude hrudní a krční páteř.

  Dub 26, 2012
 • Obrázek uživatele Dalibor
  Dalibor (anonym)

  Ahoj Petro,tvůj problém je zcela běžný u mnoha lidí a s absolutní jistotou ti řeknu diagnozu,kterou už naznačil Jarda.Máš posunutou(nesprávně nazvané vyhřezlou)ploténku mezi lopatkami,která utlačuje nerv srdce,tento problém dokážu řešit docela snadno,ale podle toho co vím,doktoři ti nepomůžou a rehabilitace taky ne,zákrok je velmi šetrný a vyléčení je jednorázové.

  Dub 26, 2012
 • Obrázek uživatele Dalibor
  Dalibor (anonym)

  Jo a raději napíšu mail.siska.dalibor@seznam.cz

  Dub 26, 2012
 • Obrázek uživatele Zaneta Burianova
  Zaneta Burianova (anonym)

  Dobry den.Prosim Vas nevite mi poradit.Je mi 37let ale casto mi na prsou stahne ve strede prsou na par vterin neco jako sval hned se musim narovnat a nadechnout a ten sval povoli.dekuju

  Črv 20, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama