Reklama

Značí vaše bolest na hrudi srdeční záchvat či něco jiného?

Tupá palčivá bolest na vaší hrudi přetrvává a zdá se, že se zhoršuje. Jedná se o srdeční záchvat či jde o něco jiného? To je obtížná otázka, na kterou hledají ročně odpověď milióny pacientů a jejich lékařů. Je to problém, jelikož bolest na hrudi může pramenit kromě srdečního infarktu z tuctu onemocnění, počínajíc zánětem slinivky, přes zápal plic až po panickou ataku.

Lékaři využívají několik druhů infromací pro zjištění, kdo má a kdo nemá srdční infarkt. Nejpřesnější je krevní test markerů, který zjišťuje, zda došlo k poškození srdeční tkáně. Jedná se o stanovení kreatin kinázy a srdečního troponinu. Avšak do doby, kdy se hladina markerů v krvi zvýší na měřitelnou hodnotu, je nejlepší metodou EKG (elektrokardiograf) a popis vašich bolestí na hrudi.

Odborníci z Harvardu poukazují na to, že se jedná pravděpodobněji o infarkt, poku máte následující potíže:

-          pocit bolesti nebo tlaku, tísně, stisknutí či pálení

-          postupný nástup bolesti během několika minut

Reklama

-          bolest je v neohraničené oblasti zahrnující střed hrudi

-          bolest vystřeluje od levéruky, krku, čelisti či zad

-          bolest či talk jsou doprovázeny dalšími potížemi jako dýchavičností, pocením či náhlou nevolností

-          bolest či tlak se vyskytne po náročné fyzické či psychické činnosti či v období odpočinku.

Příznaky, které méně pravdopodobněji znamenají srdeční záchvat, jsou:

-          ostrá či řezavá bolest při dýchání či kašlání

-          náhlá bodavá bolest, která trvá jen několik sekund

-          bolest vyskytující se zřetelně na jedné straně

-          bolest omezující se na malé místo - bodová bolest

-          bolest rvající několik hodin či dní bez dalších příznaků

-          bolest objevující se při zmáčknutí hrudi či při pohybu

Zdroj: Harvard Heart Letter

Reklama

Komentáře

petra.k. (St, 25. 4. 2012 - 17:04)
dobrý den jmenuji se petra je mi skoro 32 let.mám asi 4 týdny problém, stím že mi něco tlačí v krku ale byla jsem na krčním a ok.nic tam nebylo.také mi nějak tlačil žaludek tak jsem byla na sondě a tam mi našli vřed.beru prášky gasec,tlačení nepřestává, tlačí mě to v krku na hrudi a docela mě bolí i záda mezi lopatkami,jsem hrozně unavená,sotva doma uvařím a když mám jít kousek tady do obchodu tak jsem strašně udýchaná.když jsem šla před 3 týdny k mé p.dr.tak jsem jí řekla co mi je šla jsem rovnou z práce,nebylo mi tam dobře ,tak jsem šla dříve.no a p.dr.mi řekla co chci a já že nevím .že to by měla vědět ona a nechala jsem se poslat na sondu,protože jsem myslela že je to žaludek a že mi tam zjistí i ten krk,no ale ted mě bolí i záda asi krční páteř nevím opravdu nevím.poradte mi prosím kam se mám nechat poslat a co by to mohlo být,přítel se mi doma směje že jsem mladá mladší než on a mám takové problémy nechci aby si myslet že si vymýšlím,občas se mi i točí hlava.děkuji moc petra.k.
jarouseek (Čt, 26. 4. 2012 - 16:04)
Měl jsem bolest na hrudi s progresí do levé ruky a ihned jsem vyhledal lékaře - EKG, odběry krve na srdeční enzymy, jestli jsem ten den neprodělal infarkt. Výsledkem bylo, že nikoli, takže viníkem bude hrudní a krční páteř.
Dalibor (Čt, 26. 4. 2012 - 16:04)
Ahoj Petro,tvůj problém je zcela běžný u mnoha lidí a s absolutní jistotou ti řeknu diagnozu,kterou už naznačil Jarda.Máš posunutou(nesprávně nazvané vyhřezlou)ploténku mezi lopatkami,která utlačuje nerv srdce,tento problém dokážu řešit docela snadno,ale podle toho co vím,doktoři ti nepomůžou a rehabilitace taky ne,zákrok je velmi šetrný a vyléčení je jednorázové.
Dalibor (Čt, 26. 4. 2012 - 20:04)
Jo a raději napíšu [email protected]
Zaneta Burianova (Čt, 20. 7. 2017 - 20:07)
Dobry den.Prosim Vas nevite mi poradit.Je mi 37let ale casto mi na prsou stahne ve strede prsou na par vterin neco jako sval hned se musim narovnat a nadechnout a ten sval povoli.dekuju
Marie (So, 31. 10. 2020 - 08:10)
Dobry den .Pred týdnem sem mnela davyvej kašel a třikrát v týdnu palcive bolesti na hrudi.Obcas klidové bušení a pocení.Co to muže být?Predem dekuji za odpoved
Reklama