Změřte si svůj krevní tlak

Domácí měření krevního tlaku se doporučuje jako preventivní prostředek i jako standardní doplněk léčby hypertenze. Výhoda domácího měření krevního tlaku spočívá zejména v tom, že si můžete svůj krevní tlak sledovat pravidelně v určitém čase a za normálních každodenních podmínek. Tím se vyhnete uměle zvýšeným hodnotám způsobeným nervozitou v cizím prostředí ordinace lékaře (tzv. syndrom bílého pláště).

 • Před měřením krevního tlaku je třeba sedět v klidu několik minut v tiché místnosti a předtím půl hodiny vydržet bez kouření, jídla, kofeinu a tělesného cvičení. Pacient musí zůstat vsedě s podepřenými zády a paží. Je nutné se nehýbat a nemluvit, nohy by neměly být překřížené.
  - Pro používání v domácnosti se doporučují certifikované digitální tlakoměry
 • Vždy je třeba měřit tlak krve dvakrát s časovým intervalem 1 - 2 minut, ev. i potřetí, pokud jsou první dvě měření velmi rozdílné.
 • Měření krevního tlaku jsou vhodné ráno a večer, před užitím léků a vždy při potížích, které mohou vzniknout z vysokých hodnot tlaku krve. Příliš častému měření krevního tlaku je třeba zabránit.
 • Doporučuje se používat standardní manžetu, ale u osob s velmi velkým obvodem paže (zejména u obézních lidí) třeba používat širší manžetu a naopak u osob s malým obvodem paže, používat malou manžetu – např. tlakoměry OMRON jsou vybaveny prodlouženou manžetou, která se přizpůsobí různým obvodům paží a zabrání tak chybám při volbě správné manžety. A jsou vhodné i pro měření pro pacienty s arytmií. Vyznačují se špičkovou technologií Intellisense, která zajišťuje optimální nafukování manžety v závislosti na krevním tlaku pacienta. Měření trvá kratší dobu a je příjemnější - paže není při měření dlouho a příliš stlačována. Další unikátní technologií je technologie dvou měřicích senzorů a kontroly správného nasazení manžety.
 • Manžeta představuje důležitou součást tlakoměru a je třeba dbát na to, aby byla umístěna v úrovni srdce.
 • Při prvním měření je vhodné změřit krevní tlak na obou pažích, aby se zjistil případný rozdíl při periferním postižení cév. Následně je vhodné měřit krevní tlak na té, kde jsme naměřili vyšší hodnoty krevního tlaku.
 • U starších lidí, diabetiků a těch, kteří mívají sklon k nízkým hodnotám krevního tlaku, je vhodné změřit krevní tlak i vestoje (v 1. a 5. minutě od postavení se), protože po postavení může krevní tlak nadměrně poklesnout.
 • Při měření krevního tlaku si všímáme i tepové frekvence, jejíž optimální hodnota by měla být mezi 60 - 70/min.
 • Přesnost tlakoměrů bychom měli po určitém čase nechat překontrolovat v zařízeních k tomu určených (v případě bezproblémového fungování stačí po 2 letech).

 

Co můžeme udělat, abychom neměli vysoký krevní tlak?

Změny ve stravovacích zvyklostech a redukce hmotnosti jsou efektivními nástroji na redukci zvýšeného krevního tlaku. Jejich efekt se zvyšuje, pokud se uplatní i další změny životního stylu jako je méně solení, ukončení kouření, snížení stresu, omezení nadměrné konzumace alkoholu a pravidelná fyzická aktivita. Pokud i přes výše uvedená opatření je váš krevní tlak zvýšený, je třeba poradit se s lékařem o případné farmakologické léčbě, která bývá často efektivní, pokud se pravidelně a důsledně užívá.

Více informací na www.krevnitlak.cz

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  Já jsem si nedávno na https://slevovykupon.net/ v akci pořídila pěkný tlakoměr, se kterým se měřím. :) Mám s tlakem už dlouhodobě problémy a pravidelně jsem docházela na kontroly, které mi to měřily. Mám bohužel nízký tlak, takže občas to na mě padne a musím si jít prostě lehnout. S tlakoměrem si tak dvakrát třikrát za den změřím tlak a aspoň vím, že si mám dát třeba kafe a trochu se nakopnout, když ten tlak klesá. :)

  Zář 16, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama