Změny v moči: Kdy navštívit doktora?

Moč je nadbytek vody a odpadních látek, který ledviny odfiltrovávají z krve. Její barva je obvykle světle až temně žlutá v závislosti na koncentraci ? poměru odpadních látek a vody. To částěčně závisí na tom, kolik tekutin konzumujete.

Většinou moči nevěnujeme pozornost do té doby, dokud nezvykle nevypadá či nezapáchá. Velký počet věcí může ovlivnit barvu či zápach moči. Většina z nich je neškodná a dočasná včetně potravin, vitamínů a některých léků. Avšak některé změny moči signalizují zdravotní problémy, z nichž některé jsou relativně nezávažné - infekce močového traktu a některé jsou vážné - rakovina ledvin či močového měchýře. Zde je několik návodů, jak poznat, kdy můžete být v klidu a kdy byste měli raději vyhledat lékaře.

Zelenina, ovoce a vitamíny

Červená řepa, borůvky mohou dočasně obarvit moč na růžovou až červenou, což může způsobit paniku, jelikož moč vypadá jako kdyby v ní bala krev. Rebarbora, końské boby či aloe může zbarvit moč do tmavě hnědé barvy podobné čaji. Karotka, karotková šťáva a vitamín C propůjčuje moči oranžovou barvu a vitamín B může zbarvit moč do fluorescenční žlutozelené. Po chřestu má někdy moč nazelenalý odstín a nepříjemný zápach.

Léky a zdravotní problémy

Různé léky mohou změnit barvu vaší moči. Stejně tak mnoho zdravotních problémů, nejčastěji běžné infekce močových cest. Hlen a bílé krvinky při infekci mohou zkalit moč a způsobit nepříjemný zápach. Symptomy infekce většinou zahrnují častou a nutkavou potřebu močení, pálivou bolest při močení a bolest břicha. Pokud se u vás objeví tyto příznaky, navštivte vašeho lékaře.

Léky měnící barvu moči

Barva moči

Léky - účinná látka

červená

senna, chlorpromazin, thioridazin

oranžová

rifampin, warfarin, phenazopyridin

modrá či zelená

Amitriptyline, indomethacin, cimetidin,  promethazin

tmavě hnědá-čajová

chloroquine, primaquin, metronidazol,  nitrofurantoin

Infekce močových cest mohou též způsobit hematurii - výskyt krve v moči. Pokud je množství velmi malé, moč má normální zbarvení a krev je vidět pouze pod mikroskopem. Velké množství krve může zbarvit moč do růžova až červena.

Další možnou příčinou hematurie jsou ledvinové kameny -tvrdé, krystalické hmoty o velikosti zrnek písku až perel, které se tvoří v močových cestách či ledvinách. Kameny způsobují hematurii, pokud poraní močovod (trubice mezi ledvinami a močovým měchyřem).  Ledvinné kameny též mohou způsobit velkou bolest zad či boku, horečku, zimnici či zvracení. V tomto případě byste měli ihned vyhledat lékaře. Většina kamenů však projde tělem bez nutnosti lékařského zásahu.

Heamtuie též vzniká následkem úrazu močových cest (např. při autonehodě či špatném pádu). Namáhavé cvičení (hlavně běh) může občas způsobit hematurii, jelikož opakované natřásání poškozuje močový měchýř.

Méně častou příčinou hematurie je rakovina močového měchýře, ledvin či jiné onemocnění ledvin. Pro jistotu navštivte lékaře vždy, když se moč zbarví do červena bez jakéhokoli zjevného důvodu.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Mansie
  Mansie (anonym)

  cau, na intimnim blogu mame novy nejpodrobnejsie clanek o krvaceni do moci i o vlastnostech zdrave moci. davejte pozor, protoze pokud se v moci nachazi krev, ihned to prokazuje nejaky problem s vylucovaci soustavou... http://www.zvetsenipenisu.co/krev-v-moci/

  Kvě 29, 2017
 • Obrázek uživatele jo
  jo (anonym)

  Já na to dostal modrou knížku :-)))

  Kvě 29, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama