Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Žloutenka typu A: Víte, jak chránit své děti?

Komerční sdělení: Odborníci se shodují, že účinnou prevencí proti žloutence typu A je očkování. V dubnu a květnu na něm ušetříte až 400 Kč.*

Nakazit se žloutenkou typu A je relativně snadné. Virus je totiž velmi odolný a při pokojové teplotě dokáže přežít kdekoliv, ať už na oblíbené hračce, v jídle či nápoji.

K přenosu viru stačí, aby se vaše dítko dotklo úst rukama, ve kterých před chvílí drželo virem kontaminovaný předmět, nebo snědlo virem napadené jídlo. Nutnou součástí prevence je dodržování hygieny. 

Nehrozí riziko i vašemu dítěti?
Nejmenší děti si často potřebují všechno osahat a vyzkoušet. Nejlépe i ochutnat. Bohužel není v moci rodičů ohlídat dítě 24 hodin denně, aby si tu a tam něco nevložilo do úst, natož aby mohli kontrolovat přítomnost nečistot či virů. Navíc se děti pohybují v kolektivech (jesle, školky, školy), kde se viry šíří snadněji a rychleji.

V celé populaci onemocní žloutenkou typu A nejčastěji děti do věku 10 let
Ochrana proti žloutence typu A se vyplatí i začínajícím školákům. Žáci jezdí na výlety či tábory. Na podobných akcí je nutné počítat se sníženou hygienou. Umývárny i jídelna je obvykle sdílena několika desítkami dětí. Pro šíření infekčních nemocí vč. žloutenky typu A jde o ideální prostředí.

„Děti jsou pro onemocnění žloutenkou typu A nejrizikovější skupinou. Dostat ji je velmi snadné. Až třetina pacientů, a to nejen dětských, ale i dospělých, uvádí, že neví, kdy a kde se nakazila,“ říká MUDr. Stanislava Šimková, primářka Infekčního oddělení FN Thomayerovy v Praze.

Efektivní ochrana očkování
Vakcína Havrix Junior je u nás v současné době jedinou dostupnou vakcínou vyvinutou speciálně pro děti od 1 roku do 15 let. Vakcína se podává ve dvou dávkách. První ve zvoleném termínu, druhá kdykoliv v období od 6 do 12 měsíců po první dávce. Účinky očkování nastupují 2 - 3 týdny po první dávce. Při aplikaci obou dávek podle uvedeného schématu trvá ochrana proti žloutence typu A nejméně po dobu 25 let. V průběhu dubna a května lze obě dávky vakcíny koupit s 20% slevou*.

Soutěžte se žloutenkami
Více informací o žloutence a prevenci v podobě očkování naleznete na webových stránkách www.zloutenky.cz . Po dobu slevové akce se zde zájemci také mohou zapojit do soutěže
a zkusit odhadnout počet nemocných žloutenkami v ČR.

Vakcína Havrix 720 Junior Monodose je vázána na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Před aplikací si prosím přečtěte příbalový leták. *Sleva 20 % je poskytnuta na vakcínu na úrovni výrobce a je platná v období od 1.4.2011 do 31.5.2011 nebo do vyprodání zásob.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Miloš Kavický
  Miloš Kavický (anonym)

  Jestliže se web "Doktorka.cz" začne zabývat touto komercí, tak začne spíše lidem škodit než jim pomáhat se chránit. Prevence je přeci v něčem jiném! Tento článek "doktorku.cz" spíše poškozuje. Již očkovaným: Nezoufejte, nebezpečné pozůstatky vakcíny lze detoxikovat z těla ven. Ozvěte se mi. Pomůžu vám tyto působky detoxikovat.

  Kvě 03, 2011
 • Obrázek uživatele sindyy
  sindyy (anonym)

  Preventivní program Neriskuj žloutenku, v rámci kterého můžete získat finanční příspěvek od Všeobecné zdravotní pojišťovny. Zvýhodněné očkování proti hepatitidě A mohou využít naši pojištěnci ve věku od 2 do 6 let, očkování proti hepatitidě A a B pojištěnci od 24 let. Více zde: http://www.vzp.cz/klienti/programy-prevence/ockovani-proti-zloutence

  Pro 31, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama