Zlínská klinika operuje vetchozrakost pomocí mikročočky zvané kapka rosy

Lékaři zlínské oční kliniky Gemini odstraňují jako zatím jediní v republice vetchozrakost pomocí mikročočky s názvem "kapka rosy". Operace pomocí laseru je bezbolestná, lidé pak již nebudou muset nosit brýle na čtení. Mikročočka má průměr asi dva milimetry a je 30 mikrometrů tenká, řeklČTK primář kliniky Pavel Stodůlka.

 “Tyto operace se dosud prováděly laserem samotným nebo pomocí implantace takzvané trifokální čočky dovnitř do oka. Nová 'kapka rosy' umožňuje implantovat mikročočky pouze do stěny oka, což je ještě bezpečnější a šetrnější než operace, když se musí zasahovat dovnitř do oka,“ řekl Stodůlka. Navíc stačí operovat pouze jedno oko, aby člověk již nepotřeboval na čtení brýle.

    “První operaci tohoto typu jsme provedli loni v říjnu jako první v Česku. Zlín si Američané vybrali jako centrum výuky těchto operací pro své lékaře,“ uvedl primář. Operace stojí 19.500 korun, pojišťovny ji nehradí.

    Klinika otevřela nově opravené patro své budovy. V prostorách se použil systém nanonátěru, který po aktivaci diodovým zářením účinně čistí vzduch od virů, bakterií, plísní, alergenů či karcinogenních látek. Zlínská klinika má na ploše přes pět tisíc metrů čtverečních šest operačních sálů a 14 očních vyšetřoven. Gemini má šest poboček, pět v republice a jednu ve Vídni. Ročně ošetří desítky tisíc pacientů.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama