Život s třetím chrupem bez zdravotních rizik!

Zubní náhradu používá v Evropě až 20 % populace, je tedy skutečnou každodenní součástí našeho života. Její nošení by mělo být nejen komfortní, ale především bezpečné pro zdraví.

Před dvěma týdny se v amerických NY Times objevila zpráva, že společnost GlaxoSmithKline pozastavuje distribuci některých druhů krémů pro fixaci zubní protézy, které se v Americe prodávají pod značkou Poligrip, v Evropě je tato značka potřeb pro třetí chrup známá jako Corega.  V případě České republiky se jedná o možné nebezpečí pouze u fixačního krému Corega Extra silný, který podle měření obsahuje 38 mg zinku na unci. Američtí experti však doporučují pouze 8mg zinku denně ženám a 11mg mužům, některé české servery uvádějí jako vhodné denní množství 15 mg pro obě pohlaví. V Americe na popud zákazníků pozměňuje výrobce receptury tří pro zdraví pravděpodobně rizikových výrobků, uznává svou zodpovědnost, avšak zároveň uvádí, že pokud se produkty užívají v souladu s návodem, nejsou v tomto ohledu nebezpečné.

Nebezpečí uživatelům fixačního krému hrozí pouze tehdy, pokud jej užívají dlouhodobě v příliš velkém množství, což jsou někteří zákazníci nuceni dělat v případě špatně padnoucích a uvolňujících se protéz. I na svých českých webových stránkách upozorňuje výrobce na možná rizika v případě nedodržování postupu v návodu k použití fixačního krému. Stejné problémy v trochu menším měřítku mohou být i s výrobky Fixodent společnosti Proctre & Gamble známými v Evropě pod značkou Blend-a-dent.  Jejich mluvčí pro NY Times uvedla, že rizikové výrobky Fixodent obsahují pouze polovinu množství zinku, které je obsaženo ve fixačním krému Corega Extra silný, totéž množství podle jejích slov najdeme i v obyčejném hamburgeru. Firma Proctre & Gamble se k žádným případným opatřením či pozměňování receptur nevyjádřila.

Proč je zinek pro tělo tak důležitý i problematický?

Běžně je nutné a pro tělo zdravé zinek neustále doplňovat, ale pouze v již dříve zmíněném množství. Tento prvek je totiž důležitou součástí imunitního systému a pomáhá v boji proti infekcím. V roce 2008 rozvířili debatu o zinku vědci z Texaské univerzity, když zmínili možnou souvislost zinku obsaženého v dentálních krémech s poškozením nervů. Právě soli zinku totiž zajišťují u některých fixačních krémů jejich přilnavost k dásním. Výzkumníci bohužel zjistili, že nadměrné množství zinku odbourává z těla měď, látku potřebnou pro normální funkci mozku a nervového systému. Nadměrné požívání zinku tedy může v konečném důsledku způsobit problémy s krví, jako je například anémie. Mezi neurologické symptomy, které jsou při nadužívání zinku delší dobu patrné, patří necitlivost, brnění, slabost v rukou a nohou či potíže s chůzí a rovnováhou. Takovéto potíže na sobě začali pozorovat někteří američtí uživatelé výše zmíněných fixačních krémů, výrobce se proto snaží své klienty dostatečně varovat prostřednictvím webu i dalších informačních kanálů a připravuje nové formule pro výrobu ?problematických? produktů.

Existuje na českém trhu fungující fixační krém bez obsahu zinku?

Vedle již zmíněných značek Corega a Blend-a-dent najdeme na českém trhu dvě další značky fixačních krémů, a to konkrétně Novafix a Protefix. Všechny čtyři značky jsou cenově podobné a nabízejí kompletní portfolio výrobků potřebných k uchovávání, upevňování a čištění zubních protéz.  K tématu se minulý týden vyjádřil i německý výrobce značky Protefix. V této souvislosti uvedl, že fixační krémy Protefix neobsahují žádné soli zinku, proto je lze používat zcela bezpečně, i několikrát denně.

Více informací:

http://www.corega.cz/Fixacni-prostredky/csCz-Fixacni-prostredky.aspx?AID=20

http://www.nytimes.com/2010/02/19/business/19grip.html?scp=1&sq=poligrip&st=cse

http://www.cz.protefix.com/index.php?option=com_content&view=article&id=17&Itemid=23

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Fyzik
  Fyzik (anonym)

  Proboha, co je to za absurdní jednotku: mg zinku na unci? Buď něco udávám v jednotkách anglosaských, nebo metrických. Takový hybrid je zrůdnost. Nebo se jedná o chatrný překlad z angličtiny?

  Kvě 07, 2010
 • Obrázek uživatele no
  no (anonym)

  - a hle,debil promluvil.

  Kvě 07, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama