Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Ženy s rakovinou prsu mohou rozhodovat o své léčbě

Každá žena, u níž lékaři diagnostikují rakovinu prsu, by se měla obrátit na některé ze současných 18 onkologických center a měla by projít komplexním vyšetřením týmu specialistů, kteří navrhnou optimální léčbu. Základem léčby je operace, ale pacientka si může po domluvě s lékařem zvolit rozsah chirurgického zákroku. Novinářům to řekl primář onkologického a radioterapeutického oddělení plzeňské nemocnice a místopředseda České onkologické společnosti Jindřich Fínek.

U menšího nádoru se mohou ženy rozhodnout pro částečné odstranění prsu. Znamená to však, že se musí podrobit následné radioterapii. V současné době lékaři amputují prs zhruba jen jedné třetině pacientek. Ty sice nemusejí podstoupit ozáření, ale zpravidla na ně čeká chemoterapie a následná dlouhodobá hormonální léčba, která má zabezpečovací charakter. Mnohdy se ženy dozví o tom, že mohly volit, až dodatečně.


Ročně onemocní rakovinou prsu 6000 žen a 40 procent z nich někdy v budoucnu této nemoci podlehne. Karcinom prsu je podle Fínka třeba chápat jako onemocnění celého těla. I pacientka s malým karcinomem má někde v těle buňky z tohoto nádoru. Uhnízdí se přibližně každá miliontá. Pak ji může zlikvidovat vlastní imunitní systém těla pacientky nebo právě zabezpečovací léčba.

O tom, zda se žena vyléčí, rozhoduje především stádium, kdy byl nádor zjištěn, a věk pacientky. Ve stádiu jedna, kdy nádor neměří více než dva centimetry, se vyléčí přes 90 procent nemocných. U starších žen je biologická aktivita nádoru malá. Například jestliže je u ženy ve věku 60 let objeven třícentimetrový nádor, je pravděpodobné, že rostl pět až sedm let. U žen do 35 let nádor většinou roste velmi rychle, navíc u nich bývají již při malém nádoru postiženy mízní uzliny.


Informace o onkologické léčbě je možné najít na internetové adrese www.linkos.cz. Nově diagnostikované pacientky se mohou obrátit na sdružení Mamma Help, které má síť poraden, bezplatnou telefonní linku 800 180 880 a také webové stránky www.mammahelp.cz.


Podle lékaře Jiřího Pešiny je v Česku od března k dispozici i nejnovější lék, který je zatím určen ženám, jejichž karcinom metastázuje. Lék nejprve znormalizuje narušené krevní řečiště v nádoru a tím umožní, aby se do něj snadněji dostala chemoterapie. Následně působí tak, že v tomto místě brání vzniku nových cév, které nádoru přinášejí živiny a zásobují ho kyslíkem.


Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama