Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Ženy mohou pomoci svým partnerům při prevenci benigní hyperplasie prostaty

Již po 40. roce života u některých mužů dochází k mikroskopickým změnám v prostatě, které postupně vedou ke zvětšení prostaty, označovanému jako benigní hyperplasie prostaty (BHP).

Prostata je žláza pod močovým měchýřem, která obepíná močovou trubici a její zvětšení se projeví potížemi při močení, neléčení těchto potíží může vést až k zástavě močení nebo selhání ledvin.

BPH se může projevit častým nucením na močení ve dne i v noci, oslabením proudu moči, odkapáváním moči, přerušovaným močením, únikem moči.
Podobné potíže může muži způsobit i rakovina prostaty.
Kvalita života je výrazně zhoršena, řada z nich má strach a stud jít k lékaři, zejména lékařkám-ženám.
Prostata však ovlivňuje i sexuální funkce.
Ženy-manželky i partnerky mohou svým mužům pomoci. I ony by měly být informovány o povaze onemocnění, příznacích a léčbě, aby pomohly svým mužům překonat obavy z návštěvy urologa, aby dohlédly na to, aby muži své potíže nepodceňovali. Vždyť právě ony jistě dobře znají význam preventivních prohlídek pro výskyt rakoviny prsu nebo gynekologických orgánů.

Vzhledem k tomu, že příčina BPH není jednoznačně zjištěna, mohou ženy pomoci svým partnerům zejména realizací obecných opatření, která mohou napomoci zadržení celkového procesu stárnutí a tím i prostatickým potížím.
1. Dietní opatření
- vyloučit ostrá a silně kořeněná jídla, silnou kávu, silný čaj, tvrdý alkohol
- strava musí být bohatá na čerstvou zeleninu, vlákninu, vitaminy E, B, zinek, lněné semínko

2. Příjem tekutin
- dohlédnout na správný a pravidelný příjem tekutin (kolem 2 litrů denně) - uvařit některé čaje obsahující heřmánek, mátu, přesličku, vrbovku malokvětou. Určitě nebránit skleničce piva po jídle nebo dvěma deci červeného vína.

3. Podporovat v rodině zdravý pohyb - velmi vhodná je pěší turistika

4. Nebránit se pravidelnému sexuálnímu životu bez výstřelků.

5. Všímat si svého muže, zejména začne-li v noci vstávat na močení více než jedenkrát, je-li na toaletě příliš dlouho, mívá stopy moči nebo krve na spodním prádle.

V této situaci je třeba jej ohleduplnou formou přesvědčit, aby navštívil urologa. Vyšetření, které tam pacient podstoupí, je jednoduché, kromě rozhovoru o potížích je vyšetřen ultrazvukem, lékař zhodnotí prostatu vyšetřením konečníku, nabere mu krev a provede rozbor moči.
Na základě tohoto vyšetření je stanovena diagnóza, může být včas odhalena i rakovina prostaty nebo jiné onemocnění, které může pacientovi způsobit uvedené potíže.
Na základě tohoto vyšetření je pak včas zahájena léčba léky, které výrazně zlepší kvalitu pacientova života a ve většině případů zabrání i operaci.

MUDr. Josef Liehne
Urolog

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (18)

 • Obrázek uživatele Olga
  Olga (anonym)

  Prosim Vas jak byt napomocna muzi ktery trpi zanetem prostaty.Straci zajem o sex boji se ze zkleme.Ma velke potize s ejakulaci.Existuji nejake prospesne polohy nebo jine pomucky aby byl sex pro muze lepsi??

  Feb 09, 2004
 • Obrázek uživatele xyz
  xyz (anonym)

  Prospěšné je pravidelné kouření.

  Dub 02, 2006
 • Obrázek uživatele s.laguna.2"seznam.cz
  s.laguna.2"seznam.cz (anonym)

  Mám problem s tým že mám prasklinky na penise,aj strach s toho že začín amně prostata.Poradtě co mám dělat s tými prasklinami.

  Říj 24, 2006
 • Obrázek uživatele xxcd
  xxcd (anonym)

  Zasilikonovat ...

  Říj 25, 2006
 • Obrázek uživatele olda
  olda (anonym)

  Dobrý den. Chci se zeptat na můj problém a třeba to není žádný problém. Na pravé straně prostaty se i objevila maličká bulka nebo taková maličká tuhá kulička.Co mi radíte co mám udělat. Hodně jezdím na kole, nemůže to být jen otlak?? Děkuji za radu. Nejlepší však bude asi zajít k lékaři viďte. Ještě jednou děkuji za radu.

  Črv 03, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Jak si usoudil, že je to na prostatě?Tu lékař nahmatá pouze konečníkem a ty jen tak víš, že se to objevilo na prostatě?Víš co je to prostata?

  Črv 03, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  si piš že jo

  Črv 03, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Prostata je na spodní straně močového měchýře a obklopuje močovou trubici, fakt by mě zajímalo, když jsi nebyl u urologa, jak jsi přišel na to, že je to na prostatě, jsi docela borec a nebo si pleteš prostatu s úplně něčím jiným.

  Črv 03, 2007
 • Obrázek uživatele Tonda
  Tonda (anonym)

  Dobrý den. Chci se zeptat zda je dobrá prevence k prostatě Prostenal nebo Palmetto.Je mě 57 let. Žena je po ženské operaci a tak na vše zanevřela a já ji k tomu nenutim.Ale chci nějak předejit této nemoci.Poraďte.Děkuji

  Feb 16, 2008
 • Obrázek uživatele Patricie
  Patricie (anonym)

  V 1 a 2 stupni benigní hyperplazie je se může používat rostlinný přípravek Prostamol Uno, jež je vyroben z plodů Serona repens.

  Pro 14, 2008
 • Obrázek uživatele medvěd
  medvěd (anonym)

  Moc pěkný nic neříkající příspěvěk ještě, že jsem našel http://www.intimni-zivot.cz/clanky/konecne-volne-prodejny-lek-na-potize-s-prostatou-2.html

  Pro 18, 2008
 • Obrázek uživatele špaček
  špaček (anonym)

  to jsem zase trefil na diskuzu. nechcete sa jít bavit na nějaký vědecký web. To sů v prodeji nějaké nové prášky na prostatu?

  Pro 19, 2008
 • Obrázek uživatele Patricie
  Patricie (anonym)

  Ještě jednou: Prostamol Uno je volně prodejný rostlinný přípravek na lehší potíže s prostatou. Tedy: obtížné močení, slabý proud moči a pocit nedokonalého vyprázdnění. Prostamol Uno se užívá s jídlem, jeden krát denně a výsledky se dostaví asi za 1 - 3 měsíce

  Pro 20, 2008
 • Obrázek uživatele špaček
  špaček (anonym)

  Děkuju. pošlu moju at sa v lékárně poptá

  Pro 22, 2008
 • Obrázek uživatele Pepa1
  Pepa1 (anonym)

  Zkušenost mého známého: Asi před 1,5 měsícem se na mě obrátil pán E.T. od Kroměříže. Po telefonu mi popsal problém tak jsme se potkali. Objednal asi 2 lahvičky které jsou koncentrovaným extraktem oproti tomu co je naředěno v lékárně. Za 22 dnů mi volal, že má po problémech. Lékařka nebyla nadšena, že mu pomohlo něco jiného než Prostenal. Je z toho tak nadšen, že sám přivedl dalšího zákazníka. Pak chce řešit Osteoporózu když vidí, že tyto suplementy fungují. rady zdarma disc@wo.cz pepa1

  Črv 04, 2012
 • Obrázek uživatele Pepa1
  Pepa1 (anonym)

  Prosim Vas jak byt napomocna...Potíže s prostatou nemají vliv jen na močení, ale opravdu i při sexu. Prostudujte si zkušenosti mých známých: poradcezdravi.blog.cz

  Zář 29, 2012
 • Obrázek uživatele Karel Vondruška
  Karel Vondruška (anonym)

  Před 6 roky v červnu jsem byl operován prý na zhoubný nádor prostaty.Poté v prosinci téhož roku na totální endoprotézu pravé kýčle. Má vliv další operace na vývoj léčby rakoviny prostaty?Je mi 80 r.stále žiji,ale mám nesnesitelné bolesti při pohybu,chodím tšžko o dvou franc.berlích poté

  Led 06, 2015
 • Obrázek uživatele Hans
  Hans (anonym)

  V 1 a 2 stupni benigní...Ahoj, pridavam svou vlastni zkusenost. Sepsal jsem hodne podrobnou recenzi, tak snad ne zbytecne..:D Mrknete na ni https://www.erekce.cz/prostamol-uno-recenze/

  Čer 29, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama