
Již po 40. roce života u některých mužů dochází k mikroskopickým změnám v prostatě, které postupně vedou ke zvětšení prostaty, označovanému jako benigní hyperplasie prostaty (BHP).
Prostata je žláza pod močovým měchýřem, která obepíná močovou trubici a její zvětšení se projeví potížemi při močení, neléčení těchto potíží může vést až k zástavě močení nebo selhání ledvin.
BPH se může projevit častým nucením na močení ve dne i v noci, oslabením proudu moči, odkapáváním moči, přerušovaným močením, únikem moči.
Podobné potíže může muži způsobit i rakovina prostaty.
Kvalita života je výrazně zhoršena, řada z nich má strach a stud jít k lékaři, zejména lékařkám-ženám.
Prostata však ovlivňuje i sexuální funkce.
Ženy-manželky i partnerky mohou svým mužům pomoci. I ony by měly být informovány o povaze onemocnění, příznacích a léčbě, aby pomohly svým mužům překonat obavy z návštěvy urologa, aby dohlédly na to, aby muži své potíže nepodceňovali. Vždyť právě ony jistě dobře znají význam preventivních prohlídek pro výskyt rakoviny prsu nebo gynekologických orgánů.
Vzhledem k tomu, že příčina BPH není jednoznačně zjištěna, mohou ženy pomoci svým partnerům zejména realizací obecných opatření, která mohou napomoci zadržení celkového procesu stárnutí a tím i prostatickým potížím.
1. Dietní opatření
- vyloučit ostrá a silně kořeněná jídla, silnou kávu, silný čaj, tvrdý alkohol
- strava musí být bohatá na čerstvou zeleninu, vlákninu, vitaminy E, B, zinek, lněné semínko
2. Příjem tekutin
- dohlédnout na správný a pravidelný příjem tekutin (kolem 2 litrů denně) - uvařit některé čaje obsahující heřmánek, mátu, přesličku, vrbovku malokvětou. Určitě nebránit skleničce piva po jídle nebo dvěma deci červeného vína.
3. Podporovat v rodině zdravý pohyb - velmi vhodná je pěší turistika
4. Nebránit se pravidelnému sexuálnímu životu bez výstřelků.
5. Všímat si svého muže, zejména začne-li v noci vstávat na močení více než jedenkrát, je-li na toaletě příliš dlouho, mívá stopy moči nebo krve na spodním prádle.
V této situaci je třeba jej ohleduplnou formou přesvědčit, aby navštívil urologa. Vyšetření, které tam pacient podstoupí, je jednoduché, kromě rozhovoru o potížích je vyšetřen ultrazvukem, lékař zhodnotí prostatu vyšetřením konečníku, nabere mu krev a provede rozbor moči.
Na základě tohoto vyšetření je stanovena diagnóza, může být včas odhalena i rakovina prostaty nebo jiné onemocnění, které může pacientovi způsobit uvedené potíže.
Na základě tohoto vyšetření je pak včas zahájena léčba léky, které výrazně zlepší kvalitu pacientova života a ve většině případů zabrání i operaci.
MUDr. Josef Liehne
Urolog
Komentáře (18)
- odpovědět
Feb 09, 2004- odpovědět
Dub 02, 2006- odpovědět
Říj 24, 2006- odpovědět
Říj 25, 2006- odpovědět
Črv 03, 2007- odpovědět
Črv 03, 2007- odpovědět
Črv 03, 2007- odpovědět
Črv 03, 2007- odpovědět
Feb 16, 2008- odpovědět
Pro 14, 2008- odpovědět
Pro 18, 2008- odpovědět
Pro 19, 2008- odpovědět
Pro 20, 2008- odpovědět
Pro 22, 2008- odpovědět
Črv 04, 2012- odpovědět
Zář 29, 2012- odpovědět
Led 06, 2015- odpovědět
Čer 29, 2018Přidat komentář