Reklama

Ženské potíže může způsobovat endometrióza

Bolestivá menstruace, nepravidelné, silné krvácení či bolesti při pohlavním styku jsou často způsobeny endometriózou. Toto onemocnění je charakterizováno rozšířením děložní sliznice mimo dělohu. Děložní sliznice (endometrium), která reaguje na hormonální změny v průběhu menstruačního cyklu narůstáním a krvácením, se může objevit např. na vaječníkách, vejcovodech, v močovém měchýři, střevech či na pobřišnici.

Děložní sliznice na nesprávném místě v organismu způsobuje dráždění, záněty, bolesti, tvorbu cyst, srůsty a často je příčinou neplodnosti žen.

Při jakýchkoliv potíží s menstruačním cyklem či chronické bolesti v pánevní oblasti je nutné navštívit lékaře, který může pomocí laparoskopického vyšetření určit diagnózu.

Klasická léčba se provádí konzervativně léky či v těžších případech chirurgicky.

V lehčích stádiích lze endometriózu ovlivnit i přírodní léčbou.
Základem je zmírnit efekt ženského hormonu estrogenu na růst děložní sliznice.

Reklama

Vitamíny skupiny B pomáhají zvýšit schopnost jater přeměňovat estrogen na estradiol, méně aktivní formu hormonu. Játra je vhodné též podpořit bylinnými produkty.

Vitamín E je antagonistou estrogenu a může snižovat jeho hladinu v případě, že je nadměrně zvýšená.

Rybí tuk je vhodný, protože pomáhá tlumit záněty.

Ve stravě se doporučuje snížit konzumaci celozrnné pšenice, citrusových plodů, sóji a sladkých brambor, jenž mohou zvyšovat hladinu estrogenu.

Více informací o endometrióze naleznete na http://nemoci.doktorka.cz/endometrioza/.

Reklama

Komentáře

Reklama