Reklama

Sportovní výživa a sportovci s cukrovkou

Pokud máte cukrovku, to nejlepší, co můžete udělat pro kontrolu krevního cukru, je správná výživa (naordinovaná lékařem nebo dietologem) a pravidelné cvičení. Mnoho diabetiků váhá, zda cvičit, protože se obávají hypoglykemie. Řadíte-li se mezi tyto "váhavce", doporučuji vám navštívit lékaře, nechat si vytvořit vhodný jídelníček, dále doporučuji přečíst si knihy o diabetes a cvičení a dodržovat následující rady:

1. Vždy cvičte po jídle, když hladina krevního cukru stoupá. Nikdy nezačínejte cvičení s nízkou hladinou krevního cukru.

2. Vždy mějte při ruce nějakou formu cukru. (Vhodné jsou tuhé sladkosti a glukózové tablety, protože po nich nezůstane nepořádek v kapse nebo tašce.) Vždy sebou noste drobné mince na telefon nebo přímo mobilní telefon.

3. Cvičte vždy s někým, kdo ví o vaší cukrovce a kdo rozpozná příznaky hypoglykemie (zmatení, slabost, bezvědomí, křeče). Pokud hladina krevního cukru klesne rychle, můžete zavrávorat a upadnout, váš partner by měl vědět co se děje. (Někteří lidé s cukrovkou byli mylnč považováni za opilce.) Ujistěte se, že váš partner ví, co dělat v případě záchvatu.

4. Většinou není nutné kvůli cvičení měnit dávky inzulínu, postačí více jíst. Pokud opakovaně při nebo po cvičení cítíte hypoglykemii, měli byste si promluvit se svým lékařem o snížení dávek inzulinu.

Reklama

5. Potřeby potravy a inzulinu nejlépe určíte monitorováním krevní glukózy během cvičení (například v poločase zápasu nebo mezi plaveckými úseky). Tyto potřeby se mění i v závislosti na změnách venkovní teploty vzduchu.

6. Pokud se zúčastníte jednorázové intenzivní zátěže (třeba neočekávaného basketbalového zápasu), měli byste jíst před zápasem a možná snížit dávku inzulinu. S přibývajícími zkušenostmi se naučíte lépe rozumět svému tělu a jeho potřebám.

7. Člověk s cukrovkou má zhoršenou schopnost ukládat a využívat sacharidy ve správném množství a čase. Proto se nezkoušejte předzásobit sacharidy. Místo toho jezte více potravin s vysokým obsahem energie při cvičení.

8. Při dlouhodobých výkonech plánujte pravidelné doplňování glukózy. Při plavání můžete vyskočit z bazénu každých 50 délek a vypít malou krabičku džusu; při maratónu jezte cukr.

9. Na celodenním výletě na kole nebo při horské turistice si naplánujte šest malých jídel s obsahem sacharidů a bílkovin. Pečlivě se vybavte pohotovostními potravinami pro případ nečekaného zpoždění. Vysvětlete přátelům, proč se s nimi nebudete dělit.

10. Vypijte hodně tekutin předem a pijte i během túry nebo výletu, zabraňte dehydrataci. Zvyšte příjem tekutin, pokud je moč tmavá a je jí málo.

11. Protože cvičení má prodloužený účinek, měli byste i po cvičení jíst více než normálně. Jinak by k hypoglykemii mohlo dojít v noci nebo následující den.


Zdroj: Nancy Clarková - Sportovní výživa, nakladatelství Grada

Reklama

Komentáře

Reklama