Reklama

Zdivem proti civilizačním chorobám

Komerční sdělení: Většina majitelů domů nebo bytů v současnosti řeší především teplo a vytápění. Tepelný komfort ale není jedinou složkou mikroklimatu, která přímo ovlivňuje naše pohodlí a zdraví. O zdravotní nezávadnosti bydlení rozhoduje také jeho vlhkostní klima.

Problematické zateplování

 

 

Růst plísní je charakteristický zejména pro dodatečně zateplené a utěsněné interiéry s nedostatečným větráním.

Ideální relativní vlhkost vzduchu v interiéru by se měla pohybovat mezi 50-65 %Současné zateplování starších domů a výměna netěsných oken mohou být důvodem, proč se řada uživatelů začíná potýkat s příliš vysokou vlhkostí v interiéru. Na stejný problém můžeme bohužel narazit i u řady novostaveb. Přílišné koncentraci vlhkosti v interiéru lze předcházet častým nárazovým větráním, které je ale díky tepelným ztrátám v zimních měsících značně neekonomické. Nepříznivé vlhkostní klima může do značné míry napravit vhodný výběr stavebních materiálů při výstavbě domu i při rekonstrukci.

Reklama

 

 

 

Pozor na vlhkost

 

Plísně patří mezi nejčastější kontaminanty bytových interiérů, při monitorování lze dokonce mnohdy zjistit vyšší rozsev plísňových spor než pylových alergenů. Působení plísní na zdraví člověka se může projevit vznikem zánětu kůže v typických lokalitách, postižením spojivek, nosohltanu, celkovou slabostí nebo například vyčerpaností. To vede často k diagnóze chronického únavového syndromu.

 

 

 

 

Za zdravotní a hygienickou nezávadnost pórobetonu ručí nejen specifická porézní struktura, ale i minerální složení. Materiál tvoří ze 100 % ryzí přírodniny.

Klíčová je volba stavebního materiálu

 

Výskyt plísní je vysoký právě v místech s nadměrnou vlhkostí a může být jak na povrchu stavebních materiálů, tak na nábytku, textiliích nebo třeba v květináčích. Při výběru stavebních materiálů bychom proto měli zvážit, dokáže - li ten či onen materiál nějak pozitivně přispět k hygienické nezávadnosti interiéru. Takové přednosti má například pórobetonové zdivo Ytong. Jde o jeden z nejběžněji používaných zdicích materiálů, přesto o jeho pozitivním vlivu na mikroklima domu ví jen málo stavebníků. Hlavním argumentem pro jeho použití bývá spíše jeho výjimečná tepelná izolace nebo jednoduché a přesné zdění. Zejména v boji proti plísním ale může bílý pórobeton uspět více než kterékoli jiné použitelné materiály.

Koupelny bývají na vyšší vlhkost vůbec nejnáchylnější. Ideálním řešením pro „zdravou koupelnu“ je difusně otevřené pórobetonové zdivo. Foto: Jika

 

Stěna, která dýchá

 

Strukturu pórobetonu tvoří milióny pórů vzduchu. Zdivo díky tomu dokáže částečně absorbovat přebytečnou vlhkost z interiéru a opět ji uvolňovat v případě vzduchu nezdravě vysušeného. U domů, které nejsou vybaveny automatickým větracím systémem, tak může pórobetonové zdivo představovat velkou výhodu. Bez ohledu na to, zda jej použijete na obvodové stěny nebo na vnitřní zdivo a příčky. Zdravotní a hygienickou nezávadnost pórobetonu garantuje i jeho minerální složení. Ytong tvoří ze sta procent čisté přírodní suroviny, jeho alkalické složení navíc přirozeně brání vzniku i růstu plísní.

Zdravý interiér by měl uživatelům garantovat tepelnou pohodu po celý rok. I v tomto ohledu má pórobetonová konstrukce obrovské přednosti.

Více na www.ytong.cz

 

 

Reklama

Komentáře

Reklama