Reklama

Výhody a nevýhody solární energie

Solární energie patří do skupiny takzvaných obnovitelných zdrojů, což s trochou zjednodušení znamená, že bude k dispozici stále (alespoň z hlediska potřeb naší civilizace). Její využívání má minimální dopady na životní prostředí, neprodukuje
škodlivé odpady a v podstatě nijak neovlivňuje tepelnou rovnováhu Země.

Další výhodou je téměř univerzální, plošná dostupnost a pochopitelně i to, že je k dis pozici zadarmo. Systémy využívající solární energii jsou už ze své podstaty vysoce decentralizované, bezpečné a nehrozí jim problémy se zastavením dodávek nebo zvyšováním cen. Většina solárních systémů je také technicky jednoduchá, robust­ní a vyznačuje se dlouhou životností a minimálními nároky na obsluhu. Význam­né je i to, že se tyto systémy (na rozdíl třeba od vodních či větrných elektráren) da­jí instalovat i v husté městské zástavbě.

Díky uvedeným výhodám se v mnoha státech využívání solární energie intenzivně podporuje.

Výše podpory má dramatický vliv na rozvoj tohoto oboru. S podporami je ale tře­ba zacházet velmi opatrně. V letech 2009 a 2010 například u nás došlo k téměř ex­plozivnímu nárůstu instalací solárních fotovoltaických panelů jenom proto, že po výrazném zlevnění panelů a dalšího zařízení neklesla odpovídajícím způso­bem garantovaná výkupní cena elektřiny z fotovoltaických zdrojů.

Reklama

Za základní nevýhodu solární energie lze považovat její časovou proměnlivost a ma­lou plošnou hustotu. V důsledku toho musí být solární systém poměrně velký a vždy musíme mít další zdroj, který se použije v době nedostatečného sluneční­ho svitu. V našich klimatických podmínkách potřebujeme například pro zajištění 60 až 70 % roční potřeby tepla pro ohřev vody pro čtyřčlennou domácnost solární systém s přibližně 8 m2 kolektorů a 4001itrovou nádrží, což je investice v řádu 120-150 tisíc Kč. Se zásobníkovým ohřívačem o objemu 60 až 80 litrů, nahříva­ným topnou vodou z plynového kotle pokryjeme 100 % potřeby tepla při investici v řádu 10 000 Kč. Ještě výraznější je to v případě, kdy vyrábíme elektrickou energii, protože fotovoltaické panely mají ještě menší účinnost a podstatně větší cenu než kolektory na ohřev vody. Zmíněná čtyřčlenná domácnost spotřebuje za rok kolem 6 MWh elektrické energie. Pro zajištění 60 % spotřeby by bylo třeba instalovat (vel­mi přibližně) 40 m2 fotovoltaických panelů v ceně přes půl milionu korun. Přestože je škála možností jak využít solární energii docela široká a potenciální vý­hody značné, v důsledku výše uvedených (v podstatě ekonomických) limitů se v praxi setkáme většinou jen s využitím solární energie na ohřev vody a přitápění a v poslední době (díky dotacím výkupních cen) i na výrobu elektřiny. V dalším textu se soustředíme především na systémy, které mění energii slunečního záření na teplo, které je pak využito na vytápění domu nebo na ohřev vody pro potřebu obyvatel domu.

Jednou z cest, jak uvedené nevýhody solární energie zmenšit, je výrazné snížení spotřeby energie na vytápění, tj. snížení tepelných ztrát domu. Platí, že čím nižší je spotřeba energie na vytápění domu, tím více se v celkové energetické bilanci uplatňuje solární energie získaná jižními okny domu. Současně se snahou o snížení tepelných ztrát je dobré dbát o zvýšení akumulační schopnosti domu. Čím větší tato schopnost je, tím více získaného tepla můžeme uložit na dobu, kdy slunce nesvítí a omezit tak nutnost topeni pomoci jiného zdroje tepla.

Ve své poradenské praxi se často setkáváme s otázkou, jaké jsou vlastně možnosti solární energie v celém komplexu opatření pro snížení spotřeby energie v domě. Odpověď není zcela jednoznačná, nicméně ve většině případů platí následující po­řadí energeticky úsporných opatření:

1.   Dobrá tepelná izolace (okna, stropy, obvodové stěny). Maximalizace pasivních solárních zisků okny, tj. správná orientace domu, rozmístění oken, přiměřená tepelná kapacita stěn a podlah.

2.   Účinný a dobře regulovaný vytápěcí systém; kde to jde, využít topení dřevem, je možno též uvažovat o tepelném čerpadle.

3.   Další pasivní solární systémy, rekuperace tepla při větrání.

4.   Aktivní solární systém na ohřev vody.

5.   Aktivní solární systém na vytápění.

Zdroj:  Solární energie pro váš dům, nakladatelství CPress

Reklama

Komentáře

zahy (St, 11. 1. 2012 - 12:01)
je to na picu
Petr (St, 11. 1. 2012 - 13:01)
vypadá to moc pěkně, když člověk v přírodě narazí místo osetého pole nebo louky na několik hektarů obsazených monstry solárních panelů.
Barbora Hrdinová (Čt, 19. 7. 2012 - 15:07)
Dobrý den, proč ta negace, solárka patří na střechu a ne na louku. Že je někdo nenasyta neznamená, že solárka smeteme ze stolu.
! (Pá, 20. 7. 2012 - 11:07)
Problém je v tom, že na výrobu solárních fotovoltaických panelů se spotřebuje více energie, než kolik jsou pak schopny dodat za celou dobu své životnosti.
! (St, 6. 2. 2019 - 11:02)
to není pravda na svou výrobu spotřebují tolik energie co vyrobí z 10 let
průběh sinusu (Pá, 20. 7. 2012 - 12:07)
Problém je v tom, že na...Neumí jejich měníče dokonalou frekvenci 50hz jako točivý stroj alternátor.Co má za smysl dodávat el. energii v jedné fázi 230v do sítě ze střechy domku,když je rozvod 3 krát 230v nebo jinak řečeno 400v.Jen pro vlastní spotřebu to má smysl.
! (Pá, 20. 7. 2012 - 12:07)
To se vždy nějaký blbec něčeho chytne jak hovno košile a prosazuje to za každou cenu! Ať to stojí co to stojí! Hlavně když to nejde z jeho kapsy a on to někdo zaplatí.Že to u nás je k ničemu ho ani trochu nezajímá.Hlavně když se zviditelní! Těch slunečných dní u nás není tolik aby to bylo efektivní. Stejně musejí být tepelné a vodní elektrárny aby vyrovnaly síť a nehoupalo se napětí v síti když zrovna nad krajinou přejde mrak.Kdyby se obnovily všechny vodní díla která u nás po válce byla, skoro v továrně kde kolem aspoň nějaký potok tekl, tak by to bylo rozhodně lepší a dodávalo by to ve dne v noci a po celý rok!
průběh sinusu (Pá, 20. 7. 2012 - 16:07)
To se vždy nějaký blbec...Vodní elektrárna je dokonalá už jen regulací otáček a fázorovým posuvem.Měniče co předělají stejnosměrné napětí na střídavou složku taky stárnou a přijde stím rušení do sítě.Zajímavé je že ekologové neřvali na sluneční elektrárny kdy se ničila úrodná pole ale na vodní mají problém.To prý omezí ryby a jiné potvory,na poli se zničí něco jiného to jim nevadí.Nevěřim tomu když se přivazují ke stromům a komínu že to dělají zadara nic na zemi není zadara.
průběh sinusu (Pá, 20. 7. 2012 - 16:07)
To se vždy nějaký blbec...Někde jsem četl že ovětloval diselagregát solární elektrárnu halogeny v noci.I palivo se jim vrátilo na el. energii,měli průšvih.
Perpeťák (Po, 23. 7. 2012 - 13:07)
Průběh sinusu: Navrhuji vyřadit z okruhu dieselagregát. Tím by mohly solární panely přímo napájet halogenové lampy a osvětlovat solární panely, tj. samy sebe.
Libor (Čt, 26. 1. 2023 - 01:01)
S manželkou jsem se domluvil, že v letošním roce necháme na domě fotovoltaickou elektrárnu udělat. Teď jsem ve fázi, že vybíráme firmu, od které si to necháme realizovat. Nějaké zkušenosti z vaší strany?
Pavel (Pá, 27. 1. 2023 - 01:01)
Já jsem měl fotovoltaiku téměř bez starostí. Našel jsem si firmu, která nám to udělala celé rychle a ještě za dobrou cenu. Hlavně zařídila kromě instalace i vyřízení dotace. Já jsem si jen o dotaci zažádal a nechal jsem si vlastně vygenerovat číslo, které jsem jim předal. Tím moje starost končila. Navíc máme na střeše panely s dobrou účinností, takže šetříme na maximum.
Libor (Ne, 29. 1. 2023 - 00:01)
Mohl by jste mi poskytnout nějaký kontakt na tu firmu? Zkusil bych se domluvit.
Pavel (Út, 31. 1. 2023 - 02:01)
Jasně, ono možná bude nejlepší, když se podíváte na jejich stránky, kde vlastně mají jak kontakt, tak i kompletní informace o tom columbusenergy .cz
David (Pá, 17. 2. 2023 - 19:02)
Jako největší výhodu vidím hlavně životnost panelů a snížení nákladů na elektřina cca o padesát procent. Nás ftve vyšla na necelých dvě stě tisíc, tedy po odečtení dotace vlastně. Dělala nám to firma fotovoltaikabenekovesco .cz a musím říct že spokojenost. Vše rychle hotové a bez zbytečného protahování.
Tom (Pá, 23. 6. 2023 - 19:06)
Jak řešíte přebytky energie? Když se pouští do sítě, tak jak je prodat za co nejlepších podmínek?
Pavel (St, 28. 6. 2023 - 20:06)
Musíte si na to sehnat vlastně nějakého zprostředkovatele. Snažil jsem se vybrat toho nejvýhodnějšího a sehnal jsem společnost, která nám zprostředkovává výkup za aktuální spotové ceny. Jim vlastně platím jen fixní měsíční poplatek.
Tom (Čt, 29. 6. 2023 - 07:06)
Kterou společnost jste si na to teda sehnal? Poradíte mi na koho se podívat a zaměřit prosím?
Pavel (Pá, 30. 6. 2023 - 06:06)
My máme smlouvu s electree .cz, kteří mi vlastně zprostředkovávají výkupu elektřiny přímo na burze
Markéta (Čt, 10. 8. 2023 - 19:08)
Když jste někdo poptával fotvoltaickou elektrárnu na dům. Tak jak začít? U koho to poptávat? Potřebovala bych to už nějak začít řešit, protože věřím tomu, že energie budou prostě čím dal dražší a dražší.
Klára (Ne, 13. 8. 2023 - 22:08)
To máte pravdu, že nás tady v tomto asi moc dobrého nečeká a opravdu to bude stále dražší a dražší. Měla jsem návrh od více firem a nakonec jsem vybrala sefy-cr.cz Komunikace bez problémů, vše vysvětlují po lopatě, takže i naprostý laik jako jsem já jsem se v tom celkem začala bez problémů orientovat.
Reklama