Reklama

O pitné vodě bez iluzí

Mnoho z nás asi tuší, co "všechno" je ve vodě z našeho městského vodovodu, jaká voda je ze studní na našich zahradách, chatách, u našich rodinných domků atd

1. ?"mám strach ji pít a tak z ní jen vaříme"

2. ?"kupujeme balenou vodu"

3. ..."na vaření nevadí, protože je po převaření dobrá"

4. ?"stát se má postarat o to, aby byla dobrá!"

Pojďme si tedy pochopitelným způsobem a bez iluzí říci, jaká by voda měla být podle norem a zákonů a jaké látky vlastně pijeme, jakým způsobem a jak často se voda podle zákonů kontroluje, jaké podmínky mají vodárny pro výrobu a dopravu vody spotřebiteli, jaká je vodovodní voda doopravdy, jak se ke skutečnému stavu vyrobené a dopravené vody staví vodárny, jaké bezvládí panuje v oblasti studniční vody. Také o tom, že hygieniky zajímají více mikroorganismy než chemické kontaminanty, že některé ukazatele normy nikoho nezajímají, o balené vodě ale hlavně o skutečném řešení problému s pitnou vodou!

Na serveru Doktorka.cz bude teď pravidelně vycházet seriál o "pitné vodě" a problematice s ní spojené.

Všechny články jsou sestaveny z autorských statí pana Ing. Václava Michka, významného českého vědce, který se pitné vodě věnoval prakticky celý svůj život. Za jeho odborností stojí mimo jiné také 50 let praxe v českém vodárenství. Informace, které Vám předkládáme jsou tedy teoreticky i prakticky podložené. Ing. Michek je jedním ze zakládajících členů Asociace vodárenských expertů ČR. Jeho patentovaná technologie získala světové ocenění již v roce 1989 na mezinárodní výstavě patentů MUBA ´89 ve Švýcarské Basileji.

PITNÁ VODA A ZÁKONY, ANEB CO VE VODĚ NESMÍ BÝT! A CO TAM NAOPAK MUSÍ ZŮSTAT


České vodárenství zažilo od konce 50. let platnost čtyř norem pro pitnou vodu. Ta první - ČSN 567900 (1959-64) rozlišovala více než tři desítky škodlivin. Ta předposlední - ČSN 830611 (1975-91) měla 45 ukazatelů a 7 stránek. Ta poslední platná měla více než 80 ukazatelů a 21 stránek.

Reklama

V současné době nahradil normy nový standard, vyhláška Ministerstva zdravotnictví o jakosti vody pro lidskou spotřebu. Vychází ze Směrnice EU 98/83/EC, ze dne 3. 11. 1998. Přinesla další zpřísnění a zvýšení počtu ukazatelů, podle kterých je posuzována kvalita pitné vody.

Ptáte se proč normy (standardy) rozlišují stále větší množství kontaminantů? Je to důsledek zvyšující se chemizace životního prostředí a také snaha o maximální ochranu lidského zdraví. V roce 1998 vyrobil světový chemický průmysl 800 miliónů tun chemických látek, přičemž jeho produkce se každých 7-8 let zdvojnásobuje. Potenciální toxicita odpadů z této výroby i toxicita výrobků se často vůbec netestuje. Ve významném množství se vyrábí neuvěřitelných 80000 druhů látek!


Současné standardy pro pitnou vodu na toto závratné množství chemikálií v životním prostředí reagují mj. i tzv. skupinovými stanoveními koncentrace řady škodlivých organických látek v pitné vodě. Příkladem rozsáhlých skupin škodlivin (kontaminantů) jsou dnes všudypřítomné ropné látky (NEL) z nichž některé jsou toxické již v nízkých koncentracích. Podobně tzv. polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), pocházející mj. z provozu motorových vozidel i ze splachů asfaltových vozovek, jsou dnes přítomny ve všech vodách prakticky bez výjimky. Významnou skupinou kontaminantů jsou sloučeniny obsahující chlor organicky vázaný (OCl). Ty poškozují lidské zdraví "bezprahově", což znamená, že poškozují zdraví v jakémkoliv, tedy i nepatrném množství?..

Jak je to ve skutečnosti s rozbory vody?

V pitných vodách se tedy nachází velké množství kontaminantů, jejichž účinek bývá toxický, karcinogenní, mutagenní (vliv na potomstvo), teratogenní (zrůdný vývoj plodu) a často dokonce kombinovaný. Například v sedmdesátých letech bylo v USA zjištěno, že v chlorovaných pitných vodách vznikají tzv. trihalometany, tedy chlorované organické látky s karcinogenními a mutagenními účinky. Stanovení těchto, ale i ostatních jmenovaných látek a jejich skupin (tzv. specifických organických látek), je velmi náročné a drahé. Proto se o jejich přítomnosti či nepřítomnosti ve Vaší pitné vodě nedozvíte z obvyklého tzv. zkráceného rozboru vody, který se běžně na požádání občanů provádí za cca 800 - 1500 Kč. Platit cca 10 - 15.000 Kč za podrobný rozbor je zbytečné, což z dalších článků tohoto seriálu pochopíte.


Podrobnější informace o této problematice naleznete na www.fontanus.cz.

Reklama

Komentáře

katerina (St, 31. 7. 2002 - 03:07)
nedavno jsem se docetla, ze voda prodavana balena obsahuje vice skodlivin nez ta co tece z vodovodu. protoze na vodu balenou nejsou kladeny takove narocne normy. co je na tom pravdy?
Mokrec (St, 31. 7. 2002 - 12:07)
Ano, ano,
to je pravda, taky jsem kdysi něco podobného četl. Nicméně od určité doby piji jedině kavlitní whisky,
tak doufám, že ten alkohol všechny škodliviny zabije.
:-))
Tomáš (St, 31. 7. 2002 - 12:07)
Článek o balené vodě se chystá. Celkově vyjde o vodě 6 článků. Každou středu 1 článek.
Marie (St, 31. 7. 2002 - 13:07)
Zila jsem delsi dobu ve Svycarsku. Vzdy, kdyz jsem prijela do Cech (hlavne do Prahy) na prazdniny, tak se mi velmi zhorsila plet. Kozarka mi rekla, ze je to z vody.
jirka (St, 31. 7. 2002 - 23:07)
Balena voda ma celou svoji problematiku. Na doktorce.cz vyjde clanek o balene vode v ramci tematu "O pitne vode bez iluzi". Seriozne receno neni pravda, ze by byla balena voda lepsi nebo horsi nez voda z vodovodu. Pravdou je, pokud to lze zobecnit, ze vodovodni voda ma sve zavazne problemy (povazte, ze v CR pije dle oficialnich zdroju z vodovodu pouze 1/3 obyvatel trvale kvalitni vodu. Zbytek pije vodu kvalitni pouze nekdy, nebo vubec. Co na to rict?)voda balena ma take sve problemy. Napriklad louhujici se plast, BEZNE!!! skladovani pri vysoke teplote atd... Pri testu balenych vod v serioznim specializovanem tisku spotrebitelu TEST v jednom cisle z roku 2001 jsou kriticky srovnavany ruzne znacky balenych stolnich a kojeneckych vod. Vysledky jsou opravdu neuspokojive. A pritom za oba zdroje (bal. vody i vodovod) platime nekrestanske penize?!?!
Alexandra (Pá, 2. 8. 2002 - 11:08)
Slyšela jsem, že balená voda je kvůli své trvanlivosti ozařována i minerálky? Co je na tom,prosím pravdy? Děkuji.
Pavel (Út, 6. 8. 2002 - 07:08)
Taky jsem o tom slysela, ale ne vsichni vyrobci, udajne! V kazdem pripade na tom neco bude!
Jirina Spurna (Čt, 1. 8. 2002 - 12:08)
Pro mnoho lidi i nemocnych neni balena voda ani tka problem ekologicky, jako ekonomicky. Uz jste zkusili zit z peti tisic ID a kupovat si balenou vodu? Nemam ani na doplatky na leky, takze mi musi stacit to, co tece z kohoutku, pokud je to alespon pruhledne a tekute.
PS. Vase problemy bych chtela mit.
Ladislav (Pá, 28. 4. 2006 - 13:04)
Mám pro vás řešení. Zkuste se podívat na www.aquel.cz a potom zamyslet. Litr této vyčištěné vody za 0,40 Kč.
Jedna PET lahev stojí 3,-Kč - vyhodíme, ale kam vyhodíme? Našim vnoučatům jako dárek. Vypijeme spoustu minerálů, které stejně neumí naše tělo zpracovat a jen se v nás ukládají.
Nedělejte si iluze, že nás stát potřebuje. Ano potřebuje, ale jen do důchodu. Do toho to všichni nějak doklepeme a o to státu, a hlavně neseriózní, bohužel převážné většině doktorů, jde.Za zdravé lidi mít bodíky nebudou.
Ta zdánlivě velká investice se vám rychle vrátí a hlavně máte čistou vodu. Nemusíte se spoléhat na rozbory,které vám stejně arzén,olovo,rtuť, ani nemluvím o cytostaikách , ženských hormonech z antikoncepce ....,neprokážou. Podívejte se na vyhlášku o pitné , balené a kojenecké vodě. je to legrace. Špinavou vodou trubky neumyješ. Já filtr mám.Prosím odepište.
Vojta (Pá, 21. 7. 2006 - 21:07)
No to ozařování vody je UV zářením a ne žádným izotopem co já vím. Takže by v tom neměl být moc velký problém.

alespoň na http://www.vodaservis.cz/index.php?m=m_sluzby&p=sluzby_umuv_technologie je
:
Konečnou úpravou upravené vody je její desinfikování, aby byla zajištěna zdravotní nezávadnost upravené vody. Desinfekce je prováděna UV lampou, přes kterou protéká upravená voda a je ozařována UV zářením o velké energii.
F.Zlínská (St, 1. 8. 2007 - 21:08)
Prosím o radu. Po přečtení článku od pana Ing. Michka, přemýšlím co s vodou ze studny, která je plná dusičňanů a jiných nežádoucích sloučenin ( udělali jsme si rozbor za 1000 Kč) Zdalipak by pan Ing. Michta doporučil čistit vodu přes reverzní osmozu, od firmy Aquele ? Dále zdali destilovaná voda, která se tím získá, je dobrá na pití. Děkuji za odpověď.
Marie Franekova (Po, 9. 3. 2009 - 14:03)
Dobrý den, dnes jsme koupili úpravnu vody Aquel. Můžete mi prosím napsat, jak jste spokojená ?Děkuji
hrusice"centrum.cz
Návštěvník (Po, 9. 3. 2009 - 15:03)
myslím, že destilovaná voda není určená k pití.
Jarda (Po, 8. 3. 2010 - 15:03)
myslím, že destilovaná...Promiňte, ale reverzní osmóza Vám neudělá destilovanou vodu... A navíc tato firma (Aquel) díky normám doplňuje vápník, hořčík a sodík, což jiné filtry neumí. Výrobek mám téměř 5 let a máme jen spokojenost....
Petr (Po, 8. 3. 2010 - 18:03)
Reverzní osmóza odstraní z vody cca 95% rozpuštěných látek.
MiK (Čt, 5. 1. 2012 - 09:01)
Ahoj mam doma destilátor pro pitnou destilovanou vodu. Pokud by měl někdo zájem mohu vám destilku připravit.Piji ji pravidelně, zejména když mám půst.

Pětidenní pitná kůra 15litrů x 12Kč=180Kč
Týdenní pitná kůra 21litrů x 11Kč=231Kč
Třítýdenní pitná kůra 63litrů x 10Kč=630Kč


Místo odběru Trutnov, Úpice, Náchod (kdykoliv). Za příplatek 10Kč též Hradec Králové a Praha. (termíny 14.1.2012, 28.1.2012, 11.2.2012, 25.2.2012)
Pet kanystry bud vlastní nebo 5l-1kus15Kč,10l-1kus25Kč kontakt: K72(at)seznam.cz nebo mob. 731209450
Reklama