Reklama

Hrnečky a skleničky často obsahují těžké kovy

Arnika testovala hrnečky a skleničky s dětskými motivy, jejichž potisky mohou obsahovat těžké kovy jako jsou olovo a kadmium. Nebezpečné látky ukázalo 69 procent testovaných hrnečků a 60 procent skleniček.

Podle Brabcové spotřebitel nemá možnost zjistit, zda zboží těžké kovy obsahuje či nikoliv. “Nejjednodušší je používat čiré skleničky nebo bílý porcelán,“ dodala. Problematické jsou podle ní hlavně červená, hnědá a oranžová barva, které pigmenty z těžkých kovů obsahují nejčastěji.

Kadmium se ukládá v lidském těle a škodí zejména dětem, které jsou jeho působení vystaveny od raného věku. Olovo ovlivňuje nepříznivě nervový systém dětí, způsobuje u nich poruchy chování.

Evropská legislativa reguluje obsah nebezpečných látek jen v hračkách a výrobcích pro děti do tří let, podle Brabcové ale děti přicházejí do styku i s dalšími výrobky běžné potřeby. “Legislativa zakazuje jednu látku za druhou. Když se jedna zakáže, objeví se další a její vliv teprve vědci začínají zkoumat,“ dodala. Navíc se nezabývají kumulací látek v lidském těle.

Zdroj: ČTK

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama