Zdravotně rizikové zpomalovače hoření jsou v mléce matek a rybách

V mateřském mléce a tělech ryb žijících v českých řekách našli experti látky používané jako zpomalovače hoření. Bromované zpomalovače hoření se používají ve spotřební elektronice, v kobercích a v polyuretanových pěnách v nábytku. Podle expertů tyto látky ovlivňují hormonální systém člověka. Laboratorní testy na zvířatech potvrdily, že zaviňují poruchy paměti, funkce jater a mají vliv i na potomstvo kontaminovaných.

Látku prokázaly testy v krvi ministra životního prostředí Libora Ambrozka. Profesorka Vysoké školy chemicko- technologické Jana Hajšlová novinářům řekla, že rizika bromovaných zpomalovačů hoření jsou obecně podceňována. Její tým zkoumá koncentrace těchto látek v lidském mléce a tělech ryb.

Při analýzách mateřského mléka žen z Olomoucka Hajšlová zjistila, že zpomalovače hoření obsahuje mléko všech matek. Tři ze sta sledovaných žen přitom byly "rekordmankami". Později se zjistilo, že jedna z nich pracuje v elektroprovozu, další byla počítačovou inženýrkou.

V porovnání s lidmi z Kanady či Švédska jsou na tom podle Hajšlové Češi lépe, což vysvětluje vyšším vybavením západních domácností elektronikou a jinou skladbou jídelníčku. Vysoké koncentrace těchto látek totiž obsahuje rybí tuk.

V Česku zatím neexistují hygienické limity pro bromované zpomalovače hoření. "I když jsou to látky, které se kumulují v životním prostředí a Ambrozek jich měl v krvi nejvíc ze všech evropských ministrů, současná chemická legislativa nemá nástroj, který by umožňoval kontrolovat jejich spotřebu," řekl Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika. Změnit by to měla nová evropská chemická politika, která má zavést kontrolu všech látek používaných ve výrobě. Pokud se na nových pravidlech země EU dohodnou, měla by nová politika začít platit od roku 2006.

Soňa Remešová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Mam tomu rozumet tak, ze polyuretanove matrace pro "zdrave spani" jsou ve skutecnosti docela prusvih ?

  Led 04, 2005
 • Obrázek uživatele Olga
  Olga (anonym)

  Ten článek má neskutečně pitomej nadpis! :-))) "v mléce matek a rybách" to muselo dát práci vymyslet.

  Led 05, 2005
 • Obrázek uživatele Pilot
  Pilot (anonym)

  No, to právě takové zprávy z Blesku neřeknou. Nikdo si netroufne říct Sony, Orava, Panasonic, matrace Franta Vomáčka, nábytek Asko... Je tam ta látka a je škodlivá. Howk. Používá se v takové míře, že troufnout si začít vést kampaň se rovná sebevraždě. Apropo, koupíte si celé výbavení domácnosti nové, jen dřevo, kov, budete bez televize, ledničky apod? To je question.

  Led 05, 2005
 • Obrázek uživatele Bronson
  Bronson (anonym)

  Nové auto, to je přímo ftalátová sebevražda. O rakovině z mikrovlného záření mobilů se také taktně mlčí, megamiliardový celosvětový byznys je nedotknutelný byznys!

  Feb 11, 2007
 • Obrázek uživatele Millie
  Millie (anonym)

  Nějak se zapomělo uvést, že se zpomalovače napouští do kojeneckého a dětského oblečení, hlavně ve Velké Británii..... Takže, ať žije Next, Gap.........

  Dub 29, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama