Reklama

Zúžené cévy na nohách: častý problém kuřáků

Zužovaní a uzavírání tepen postihuje v 90% především kuřáky. Skoro vždy jde o tepny na nohách, jen vzácně bývají postiženy paže. Kromě konzumace nikotinu hrají roli při obliteraci (uzavíraní průsvitu) cév i další faktory: porucha metabolismu tuků, vysoký krevní tlak, nedostatek pohybu, nadváha a cukrovka.

Většina těchto faktorů je ovlivnitelná: kouření, nadváha a nedostatek pohybu úplně, zbylé alespoň částečně. Rizikové faktory jako vysoký věk, mužské pohlaví a genetická dispozice ovlivnitelné pacientem ani lékařem nejsou.

 

Čím větší je počet rizikových faktorů, tím větší je pravděpodobnost onemocnění. Cílem by proto mělo být rizikové faktory minimalizovat.


Na začátku obliterujícího onemocnění periferních tepen dolních končetin nemá pacient téměř žádné potíže, pouze často nápadně studené nohy. Pokud jsou u mužů postiženy též pánevní tepny, dochází k impotenci a poruchám erekce. Přesto tyto potíže málo kdy vedou k návštěvě lékaře.


Pokud zužování cév na dolních končetinách pokračuje, začnou se při chůzi objevovat silné bolesti (2. stádium nemoci). Příčinou je nedostatečný přívod kyslíku k pohybujícím se svalům, které mají větší energetické nároky. Po krátké přestávce v chůzi bolesti opět zmizí. Jak se nemoc zhoršuje, úsek, který pacienti dokáží ujít bez bolesti, se zkracuje a pacienti se stále častěji musí zastavovat, což někdy maskují prohlížením výkladních skříní obchodů. Zúžení cévy se nachází nad nejbolestivější oblastí.


Ve třetím stádiu se bolesti objevují i v klidu, zejména v noci. Ulevující polohou může být, pokud se pacienti v posteli posadí a dají nohy na podlahu, proto někteří spí raději v křesle.


V posledním stádiu se objevují těžko léčitelné vředy na nohách, protože již ani kůže není dostatečně zásobena kyslíkem. V nejhorších případech, kdy infekce ohrožuje pacienta na životě, musí lékaři přistoupit k amputaci prstů či části končetin.


Pro správnou léčbu je nutná včasná návštěva lékaře, který může již podle vzhledu končetiny (bledá, chladná se suchou kůží, popř. vředy a postižením nehtů), vyšetření tepu (slabý či chybějící) a speciálních vyšetřovacích metod (Doppler, Oscillografie) určit zúžení cév.


Autor: mk

Reklama
Reklama

Komentáře

Leona (So, 15. 10. 2005 - 17:10)
Pokud jsou zúžené cévy, tak je asi vcelku logické, že by měl člověk upravit stravu, popřípadě užívat nějaký ten tabletový doplněk z lékárny. Navíc by kuřáci měli doplňovat vitamín C, neboť jsem četla, že každá cigareta zničí 60 mg céčka. Jsem kuřačka a protože se chci vyhnout katastrofickým scénářům tak dlouhodobě užívám Veregin - je na prokrvení s ginkgem, rutinem atd. a k tomu si kupuji běžný vitamín C s obsahem vína (které by mělo taky prokrvovat, pokud vím). Občas si dám 2 dcl červeného večer a mám za to, že zúžení cév se mi musí vyhnout.
helena (Čt, 30. 10. 2003 - 08:10)
Odkdy se píše, že "spějí" raději v křesle??!!
barbucha (Pá, 31. 10. 2003 - 19:10)
To je právě dáno tím třetím stádiem nemoci, kdy pacienti nespí, ale díky neprokrvení už pouze spějí...
Katka (Čt, 30. 10. 2003 - 08:10)
Ano, chvilku jsem přemýšlela, kam tak asi ti naši pacienti "spějí"!
Radvan (Út, 14. 2. 2006 - 15:02)
Nejdříve bych chtěl poděkovat autorům projektu za to, že tento server provozují. Dále autorce/ovi za tento článek pomohl mi. A nakonec bych chtěl vzkázat všem, kteří si myslí, že chyby nedělají "starejte se o svůj písemný projev". Ono by stačilo jen upozornit, že v článku je chyba. Radvan
Hanz (Ne, 5. 11. 2006 - 18:11)
Tak bych rád naspal, to co se stalo mému otci. V létě se kopl do palce pravé nohy, potom ho palec začal bolet. Po nějaké době šel k doktorce a nějakou shodou okolností se dostal na ortopedii, kde dostal léčbu magnety. Asi po třech týdnech, kdy to neustupovalo, šel na kontrolu a pan doktor na ortopedii ho poslal na cévní. Tam byla velice příjemná a dobrá paní doktorka a ta ho po vyšetření poslala na řádné vyšetření do nemocnice. Tam, ale přišli na to, že má na tlustém střevě nádor a zjistili, že by to i v jeho věku 82 let stálo za to vyoperovat, byl v dobré kondici. Operace byla úspěšná, vše dopadlo na výbornou, jen s nohou se nic nedělalo. Už před operací zjistili, že jde o ucpání tepen a již tehdy se od toho kde kdo odkláněl, nějak s tím nechtěli mít moc společného.
Pak, ale měl jít otec domů a jelikož jsme se o něj celodenně nemohli postarat, tak byl převezen do Vysočan do nemocnice na oddělení Centrum následné péče. Byl umístěn na pokoj 0, ale aspoň tam měl klid. Po pár dnech byl propuštěn domů s tím, že dostal sestru ze sociální služby, která mu denně převazuje nohu. Protože měl slíbeno z Vysočan, že dostane infuse na pročištění cév, tak musel zase na čtrnáct dní do nemocnice. Pak byl zase poslám domů a tam mu zase sestra chodila převazovat nohu. Po nějaké době byl znovu u té doktorky na cévním a ta mu konečně řekla, že se s tím nedá nic moc dělat, má na té noze takové černé strupy, na patě i na prstech, prý se to už nedá ani operovat, tak že se to dá jen udržovat v čistotě a převazovat. Jinak, že je už jen to nejposlednější a to je amputace. Protože si ale otec pořád stěžuje na to, že se to spíše zhoršilo, tak mu ještě napsala další příjem do nemocnice s infusemi.
Jestli to někdo má, nebo ví o čem tu mluvím, tak asi ví, že je to docela problém. Horší je sehnat na zimu nějaké větší boty, aby se do nich vešel i s obvazy. Tak se zatím mějte.
mirek (Po, 6. 11. 2006 - 17:11)
Ani nevíte, Hanzi, jak Vám rozumím. Před několika lety měl můj táta stejný problém. U něj ale bylo možné provést cévní rekonstrukci, protože zúžené místo bylo na stehenní tepně a bylo tedy možné ho přemostit umělou cévou. Vše se zhojilo. Je-li ale u Vašeho táty arteriosklerosa tzv. povšechná tzn. postihující více či méně rovnoměrně celý tepenný systém, pak Vám cévní chirurgie moc pomoci nemůže. Ale zůstávají i jiné možnosti.
1. léky, které zlepšují tzv. reologické vlastnosti krve
2. léky způsobující vazodilataci tedy rozšíření cév - právě ty se podávají v infuzích.
3. Pokud má Váš táta zvýšený cholesterol, pak je nutné dosáhnout jeho snížení. Některé studie /Malinow.../ zjistili, že při výrazním snížení hladiny ldl cholesterolu a zvýšení hdl cholesterolu je možná regrese arteriosklerosy to znamená, že se cévní postižení zmenší. Toto ale vždy nějakou dobu trvá, tak jako tyhle problémy vznikají pomalu, tak je lze i pomalu ovlivnit.
Víte, je velká škoda, že v tomto směru není větší osvěta. Prvním projevem tohoto postižení bývá bolest v lýtku při námaze. ale řada lidí s tím k lékaři vůbec nejde, protože bolest po zastavení rychle ustoupí.
Přeji Vám i Vašemu tátovi mnoho sil a pokud bych mohl nějak pomoci, dejte vědět, občas sem nakouknu.
Mnoho zdraví a odvahy. Mirek.
dělník (Čt, 20. 9. 2007 - 15:09)
znám člověka který musel na nové rentgenové snímkování protože rentgen prý nefungoval.Když se ani po novém snímkování na neg. nic noběvilo dotyčný se přiznal že je náruživel kuřák-a pvda vyšla najevo,ty plíce zkrátka nebylo možné ani rentgenem prosvítit.Tak mu jeho lékař na plno řekl,že jestli chce žít musí přestat kouřit.
To se stalo asi před 40 lety a ani po tom co kouřit přestal ho nezachránilo před ucpáním cév.Tak přišel z toho důvodu o nohu.
Když pak byl v nemocnici měl možnost potkat lidi se stejným osudem,jenže těm lidem bylo tak 30-40.A stálo jim to za to?Mladí a zbytečně z nich jsou mrzáci.
Klára (Ne, 27. 9. 2009 - 18:09)
Dobrý den, dědeček, 65 let, kuřák. Stejný problém. Bolesti nohou, začínají se dělat tmavé až černé fleky, velice suchá popraskaná kůže. Je samozřejmě v péči kardiologa.Tímto prosím o radu, nemáte někdo zkušenosti s nějakým přípravkem,mastí, která by pomohla na suchou kůži a strupovité útvary na nohou? Lékaři nejsou schopni poradit. Děkuji
Georgi Petrov… (So, 5. 3. 2011 - 20:03)
Tak bych rád naspal, to co... Ja zasnu, Jak muzou byt lekari tak bezmocni v nekterech pripadu. Ten Pan mnjel gangrenu,nasledkem zuzeni cev. Celi zvuj zivot virabjel a zahazoval ten lek, ktery ho mohl vileci za pouhi tyden. A to je jeho vlastni moc. Staci kazdi den namacet nohu ve vlazne moci celou hodinu, a vred zacne zarustat jeste na druhi den. Je to ovjereni a je to hotovi zazrak. Pochopitelnje ze je velmi nutne upravit stravu a uzivat bylinky pro snizeni cholesterolu. Pokud je to cerstvi pripad ad mi napisou na adres: [email protected] dam dodatecne radi.
Petrov - Naturopat.
Návštěvnk (Čt, 26. 3. 2015 - 21:03)
Co nezdravá a tučná jdla? Tuk se usazuje v cévách .Který ucpává cévy.NENÍ NA VYNĚ POUŽE KOUŘENÍ
Reklama