Reklama

Ztráta čichu nemusí vždy znamenat onemocnění COVID-19

Rýma, pocit ucpaného nosu a částečná nebo úplná ztráta čichu dnes vedou automaticky k domněnce, že se dotyčný nakazil virem SARS-coV-2. Za symptomy ale mohou stát i jiné nemoci.

Takzvaná chronická rinosinusitída s nazálními polypy patří mezi zánětlivé reakce a často se projevuje spolu s atopickou dermatitidou a astmatem. Dokonce přibližně 50 % pacientů s polypy se potýká zároveň s astmatem. 13 % atopiků pak bojuje se zhoršenou nosní průchodností. Dýchací obtíže i sekrece z nosu tak nemusí být nutné příznakem koronaviru, jak se v současnosti často uvádí.

Respirační komplikace mohou odhalit například  již zmiňovaných nosní polypy, tedy výrůstky zbytnělé sliznice dutiny nosní nebo vedlejších dutin nosních. Ty v případě rinosinusitídy doprovází další příznaky jako bolest hlavy, porucha čichu či chrápání. Pacienti mají nezřídka zhoršenou kvalitu spánku. V závažných případech hrozí úplná ztráta čichu a chuti a bolest v obličeji.

V případě výskytu polypů nemocnému alespoň na krátký čas může ulevit injekce s kortikoidy. Předepisují se také antihistaminika a nosní sprej s obsahem kortikoidů. Pomoci mohou i tablety. U rozsáhlejších nálezů je pak nutné přistoupit k chirurgickému zákroku. Nadějí budoucnosti je biologická léčba, která se zaměřuje přímo na potlačení zánětlivých spouštěčů.

Ztráta čichu  může provázet i jiné respirační infekce včetně rýmy, chřipky, zánětu vedlejších nosních dutin a alergie.

Reklama

Existuje hned několik variant řešení a na místě je nepodlehnout panice a vždy zkonzultovat daný problém s lékařem. V současné době ideálně nejprve telefonicky.

MK

 

Reklama

Komentáře

děda75 (St, 28. 10. 2020 - 13:10)
Trošičku bych, s dovolením, jednu větu z článku doplnil. "Nadějí budoucnosti je biologická léčba, která se zaměřuje přímo na potlačení zánětlivých spouštěčů" , a na rozdíl od zdravé výživy a zdravého způsobu života výrazně "ozdraví" i peněžní toky.
Reklama