Reklama

Zdravotní sestry, číšníci i prodavačky- nejrizikovější skupiny pro vznik deformit nohou a bolestí zad

Pracovníci, kteří jsou v práci celý den ve stoje, jsou podle odborníků nejvíce ohroženi bolestmi zad a deformitami nohou. Mezi rizikovými skupinami zaměstnanců jsou číšníci, zdravotní sestry a lékaři nebo kadeřníci.  Obtížím se nevyhnou ani administrativní pracovníci, kteří mají kvůli firemnímu dresscodu nohy celý den sevřené v botách na podpatku nebo mokasínech.

„Špatně zvolená obuv z nevhodného materiálu a s nekvalitním tvarováním může vést ke vzniku ortopedických potíží, bolestem zad i ke kožním mykózám a bakteriálním infekcím chodidel. To vše jde ruku v ruce s celodenním stáním v zaměstnání,“ vysvětluje Dominik Šprunk ze společnosti Santé – zdravotní obuv.

Sestry a číšníci obouvají nevhodné „crocsy“

Bolestmi nohou a zad jsou nejvíce ohroženi pracovníci, jejichž povolání vyžaduje mnohahodinové stání. Jsou to především zdravotní sestry, kadeřnice, prodavačky, nebo číšnice. „Ačkoli zaměstnavatelé na pracovní obuv přispívají a vydávají doporučení, co by bota měla splňovat a kde ji lze koupit, například zdravotní sestry nebo číšníci nosí raději umělohmotné „crocsy.“ Ty jsou na první došlap pohodlné, ale dlouhodobě nedrží správně nohu, na rozdíl od klasických zdravotních pantoflů a sandálů s nastavitelným svrchem. Jsou proto nevhodné k práci a hrozí v nich riziko i vyvrknutí kotníku nebo pádu. Nohy se v nich také nadměrně potí, což může vést ke vzniku kožních mykóz a bakteriálních infekcí chodidel. Následně pak zapáchají.  Samotný plast prostě není vhodné mít dlouhodobě na noze,“ varuje Dominik Šprunk ze společnosti Santé – zdravotní obuv. Dodal, že pracovní obuv by měla noze poskytovat náležitou oporu, být ve špičce ohebná a měla by mít ortopedicky tvarovanou stélku a kvalitní podešev. Důležité je použití přírodních svrchových materiálů, aby noha mohla v botě správně „dýchat.“

Lékařka: nejčastější zdravotní problémy kvůli nevhodné obuvi

Reklama

Jaké zdravotní obtíže hrozí pracovníkům v nevhodných botách, přibližuje také MUDr. Věra Čiperová z  Polikliniky Agel Praha. „Nevhodná pracovní obuv může významně urychlit vznik zdravotních obtíží, vede často ke zničení nožní klenby, vzniku ploché nohy a bolestem zad. V neposlední řadě pracovní podmínky v těchto profesích jsou často velmi odlišné od běžných, např. vysoká vlhkost v kuchyni či při výrobě vede ke vzniku plísní kůže a nehtů nohou. Pracovní pozice vyžadující dlouhé stání, samozřejmě nejsou u člověka přirozené. Vede to ke hromadění krve a lymfy v dolních končetinách, což způsobuje vznik otoků a křečových žil. Při nepříjemných pocitech často přenášíme váhu jen na jednu nohu, abychom druhé ulevili, čímž zatěžujeme i záda.“

Bolestmi nohou a zad jsou ohroženi i administrativní pracovníci

Opomíjenou skupinou zaměstnanců, kterým také hrozí zdravotní obtíže se zády a bolesti nohou, jsou administrativní pracovníci, například recepční, zaměstnanci bank a úředníci, u kterých firemní dresscode vyžaduje obuv s podpatkem u žen a u mužů mokasíny. „Rozhodně ani jedno není vhodná obuv pro mnohahodinové stání či sezení. Názor takových zaměstnavatelů zřejmě v dohledné době nezměníme, ale rozhodně je vhodné takovou situaci řešit alespoň pohodlnou zdravotní obuví na cestu do práce a z práce a do lodiček a mokasín na pracovišti si pořídit ortopedické vložky k podpoře nožní klenby a ke snížení zátěže,“ zdůrazňuje MUDr. Věra Čiperová z pražské Polikliniky Agel.

MK

 

Reklama

Komentáře

NEDAMSE (St, 17. 6. 2020 - 08:06)
No neni tady psáno o těžkem průmyslu,o hornicích,o lidech kteři kopou přikopy,kanály a jini asi tento novinář ani nevi,že takovi pracovnici existuji
Linda (Út, 30. 6. 2020 - 13:06)
Pracovala jsem jako číšnice 10 let a pod bolesti zad se tedy podepíšu. Deformity nohou se mi vyhnuly, ale zase jsem přišla ke "krásným" křečovým žilám. Taky žádná výhra. Chvíli jsem pak ještě běhala po place v kompresních punčochách (a v crocsech, jak píšete ;-) ), ale po nějaké době jsem té práce stejně nechala. Dneska mám práci, kde občas sedím, občas "pobíhám", změnila jsem celkově i své návyky - jím zdravěji, nekouřím atd., takže se cítím o poznání líp. Se zády problém nemám, křečáky mi zůstaly, ale beru na ně prášky a je to udržitelné, tedy si nestěžuji ;-)
Martinka (So, 22. 10. 2022 - 14:10)
jenže i lidi se sedavým zaměstnáním mají tyto problémy. Nejlepší je sedět na zdravotní ortopedické kancelářské židli a pravidelně se hýbat
Barca (Ne, 25. 12. 2022 - 14:12)
a ještě lidi, kteří mají sedavé zaměstnání, protože sedí a hrbí se, navíc sedí na nekvalitní židli
Dana (Ne, 25. 12. 2022 - 15:12)
To je blbost.To by musel mít nohy deformovaný úplně každý.Já nejradši chodim v žabkách a když neni počasí na žabky tak v pràci sportovní pantofle a doma korkové jednopáskové dřeváky nebo úplně bosá.
Reklama