VZP podporuje léčbu covidu-19 monoklonálními protilátkami

VZP ČR chce motivovat praktické lékaře k co nejširšímu využití monoklonálních protilátek v boji s covidem-19. „Máme zde účinné látky, které mohou ochránit rizikové pacienty před vážným průběhem nemoci. Z pozice pojišťovny se snažíme dělat maximum, aby se našim klientům této léčby dostalo, pokud patří do indikované skupiny pacientů. Bylo by neomluvitelné, kdybychom dnes nebyli schopni zajistit co nejhladší cestu k využití léčby, která prokazatelně pomáhá,“ říká ředitel VZP ČR Zdeněk Kabátek.

S cílem podpořit indikaci terapie monoklonálními protilátkami u onemocnění covid-19 na straně praktických lékařů VZP ČR přistoupila k opatření, kdy indikace této léčby nebude vstupovat do úhradových a regulačních mechanismů a bude vyjmuta také z výpočtu limitů započitatelné péče u poskytovatelů, kteří jsou zapojeni do bonifikačního Programu kvality péče AKORD. Poskytovatelům tak nebude krácena bonifikace v parametru započitatelné péče v souvislosti s indikací těchto hrazených služeb.

Aplikace monoklonálních protilátek proti viru SARS-CoV-2 je jednou z možností terapie léčby onemocnění covid-19, kterou v zájmu ochrany veřejného zdraví v souvislosti s pandemií dočasně povolilo Ministerstvo zdravotnictví ČR svými rozhodnutím v souladu s § 8 odst. 6 zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

VZP ČR již dříve vydala Organizační opatření VZP ČR č. 7/2021, kterým s účinností od 1. 2. 2021 zavedla výkon č. 99915 s názvem „SARS-CoV-2 pozitivní pacient s vysokým rizikem indikovaný k aplikaci monoklonálních protilátek“. Tento výkon je určen pro lůžkové poskytovatele, aby mohli aplikovat léčivé přípravky u pacientů, kteří jsou indikováni k této léčbě praktickými lékaři. Výkon obsahuje kompletní činnosti realizované v rámci aplikace neregistrovaného léčivého přípravku – monoklonální protilátky pro vysoce rizikové indikované SARS-CoV-2 pozitivní pacienty. Péče je poskytována vybraným poskytovatelem v prostorách vyčleněných pro pacienty s vysoce nakažlivou nákazou SARS-CoV-2.

Mgr. Viktorie Plívová

vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí VZP

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (16)

 • Obrázek uživatele Karel Mlcousek
  Karel Mlcousek (anonym)

  Mám tomu rozumět tak, že před tím povolením bylo užití těchto protilátek ministerstvem zakázáno? Jestli je tomu tak, potom se nedivím, že jsou nemocnice přeplněné pacienty s covidem a lídé umírají. Nechtěl jsem připustit, že za to může tahle vláda, ale po zjištění, že se to povolilo až nyní, tak věřím, že ty tisíce mrtvých na triku má. Uvítal bych, aby byli veřejně označeni viníci tohoto stavu.

  Lis 12, 2021
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Tato vláda, nyní v demisi, byla naprosto impotentní. Jsou to jen Babišovy loutky. Těžko od nich čekat nějaké kvalifikované řídicí zásahy a rozhodnutí. V oblasti kovidu však nemají jasno ani skuteční odborníci. Proto se používá tzv. šrapnelová metoda (současné použití nejrůznějších zásahů s nadějí, že možná některý zabere). A že v tom hrají roli i různé soukromé ekonomické zájmy, je nepochybné.

  Lis 12, 2021
 • Obrázek uživatele Milan
  Milan (anonym)

  Myslíte si, že existuje nějaká dobrá prevence, krom očkování a nikam nechodit?

  Lis 22, 2021
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Hele já se snažím posílit imunitu co to jde, a hodně jsem toho slyšel o Právence latnaté . Našel jsem ji, že se dá koupit v kapslích, kde je zpracována 100% přírodně. Někde jsem totiž slyšel, že perfektně funguje i proti covidu.

  Lis 23, 2021
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Bohužel, snaha není koksovatelná - jak se říká na Ostravsku.

  Lis 24, 2021
 • Obrázek uživatele Milan
  Milan (anonym)

  Myslíte si, že snažené o lepší imunitu je zbytečné?

  Lis 24, 2021
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Rozhodně to zbytečné není, vše co v tomto směru uděláte pro své tělo je vždy dobré. Doporučuji se podívat na stránky herbalworld .cz Objednávám si kapsle které si dávám 3 krát denně po jídle. Na imunitu je to opravdu velmi silná zbraň a chránit se opravdu potřebujeme.

  Lis 25, 2021
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Co znamená tvrzení " Na imunitu je to opravdu velmi silná zbraň"? To jako že proti imunitě bojuje?

  Lis 25, 2021
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Máte prosím někdo vyzkušené respirátory, které tolik nedráždí pleť?

  Pro 10, 2021
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Až si budete kupovat respirátory, tak se určitě podívejte zda jsou dermatologicky testované. Pokud mají derma test, tak jsou šetrnější i k pokožce obličeje. Od té doby co jsem si takové respirátory začala kupovat nemám tak velké problémy s pletí.

  Pro 13, 2021
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Jak se to na nich pozná? Má to nějaké své speciální označení?

  Pro 14, 2021
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Četl jsem, že na omikron monoklonální protilátky nemají zabírat, zajímalo by mne, co je na tom pravdy. Napište, až budet mít někdo zkušenost s omikronem.

  Pro 16, 2021
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Najdete je celkem jednoduše na webu internetového obchodu prozdravotniky .cz Mají je tam skaldem, takže jsem na ně po objednání nemusela ani dlouho čekat.

  Pro 20, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama