Reklama

Výtrusy kvasinky Candida albicana - zdroj sporů v medicíně

"Jason v dětství prodělal řadu ušních zánětů, které se léčily opakovaným podáváním antibiotik, vzpomíná Hannah Mitchellová. "Nakonec začal mít i další potíže - žaludeční, svědění zadečku, chřipkovité příznaky a silné svědění očí.

Praktický lékař předepsal oční kapky. Když jsem je Jasonovi kápla do oka, vykřikl a odvrátil hlavu. Ráno mu začaly vypadávat řasy. Jeho zdraví se stále zhoršovalo a po několika měsících jej začalo svědit i obočí. Během dvou dnů mu začalo vypadávat také. Oči se mu stále horšily a lékař doporučil opět kortikosteroidní kapky. Přijala jsem je jen zdráhavě.

Kapky působily Jasonovi silnou bolest. Okolo očí se mu šířily červené skvrny a zesilovalo svědění. Už jsem byla na konci svých sil, když jsem v knihovně narazila na knihu o onemocněních vyvolávaných potravinami... Hannah se v knize dočetla, že u mnoha případů průjmu, nadýmání, větrů a svědění konečníku může být příčinou přemnožení kvasinek ve střevě. Obvykle k tomu dochází po vícerých kůrách antibiotik, které vyhubí normální střevní bakterie, střevní bakteriální flóru a vytvoří tak prostor pro množení kvasinek. Tento problém nestojí v centru pozornosti současné medicíny, proto také žádný lékař, který malého Jasona viděl, na možnost přemnožení kvasinek nepomyslel.

Kvasinky jsou vlastně mikroskopické plísně, proto jsou k jejich vyhubení zapotřebí protiplísňové léky. Velmi účinné je však také omezení cukru ve stravě, protože kvasinky ve střevě žijí z cukru. Hannah vzala věci do vlastních rukou a zkusila stravu bez cukru a bez droždí. Zlepšení, které nastalo, ji povzbudilo, a tak se vrátila k lékaři a požádala ho o léky proti plísním.

Lékař souhlasil a k její nesmírné úlevě nakonec kombinace diety a léků Jasonovi pomohla - vymizel průjem, plynatost a svědění a posléze mu opět narostly řasy a obočí. (Někteří pacienti trpící přemnožením kvasinek mají potíže s padáním vlasů. Je to velmi zvláštní, ale při přemnožení kvasinek se někdy takovéto neobvyklé reakce objevují.)

Reklama

Původce

Mezi lékaři, kteří se studiu a léčení tohoto onemocnění věnují, jsou kvasinky prvními podezřelými. Mnozí jiní lékaři však o jejich významu pochybují.

Někteří vědci, jako například dr. John Hunter z Adden hookovy nemocnice v Carnbridgi, se pokoušeli u svých pacientů kvasinky objevit, avšak bez úspěchu. "Domnívám se, že nyní musíme představu, že příčinou potíží jsou kvasinky, odmítnout," říká dr. Hunter. "Věřím však tomu, že je narušena rovnováha mezi organismy žijícími ve střevě, tj. střevní flóry. Domnívám se, že tady je zapotřebí hledat kořeny tzv. zaplísnění. Tyto nové poznatky dosud nepohnuly vírou v ‚kvasinky' a v ‚zaplísnění', která panuje v alternativní medicíně.

Faktem zůstává, že protiplísňové léky dokážou velmi pomoci pacientům s typickým souborem příznaků - s průjmem, nadýmáním, větry a svěděním v oblasti konečníku. Tyto potíže se v minulosti připisovaly právě kvasinkám. Vezmeme-li v úvahu účinnost těchto léků, zdá se pravděpodobné, že kvasinky se nějakým způsobem značně podílejí na uvedených potížích. Proto se pojem "přemnožení kvasinek" používá v současné době spíše jako prozatímní (pracovní) název pro tyto potíže. Zda kvasinky nějakou roli skutečně hrají, je předmětem dalšího výzkumu.

Fakta o kandidóze

Zmiňujeme se zde spíše o pojetí konvenční medicíny než o "plísních' "zaplísnění', jak je chápe alternativní medicína.

Kvasinky rodu Candida se v trávicím traktu vyskytují zcela přirozeně a obvykle žádné potíže nevyvolávají. Ty se objevují tehdy, když se kvasinky osídlí na sliznicích hltanu, pochvy nebo penisu. Tehdy se projeví jako "mykotické" infekce. Tyto místní záněty mají velmi typické příznaky a ve většině případů jsou snadno léčitelné protiplísňovými léky. U lidí poškozením imunitního systému se kvasinková infekce může značně rozšířit. U osob s normální imunitou se to však nemůže nikdy stát.

Pokud někdo užívá inhalační kortikosteroidy ve spreji (například astmatici) po jejich aplikaci si nevypláchne ústa, vystavuje se nebezpečí vzniku kvasinkové infekce hltanu.

S přemnožením kvasinek souvisejí také další příznaky:

  • únava,
  • zhoršená schopnost soustředění,
  • podrážděnost, deprese, duševní neklid,
  • bolesti hlavy nebo migréna,
  • silné předmenstruační potíže,
  • opa kované záněty močového měchýře,
  • kožní vyrážky,
  • bolesti svalů,
  • chronická kopřivka.

Někdy se místo průjmu objevuje spíše zácpa. Jedním z projevů mohou být také opakované plísňové záněty pochvy - skutečné kvasinkové infekce. Někdy se při přemnožení kvasinek zhoršují alergické potíže, například astma.

Existuje alergická reakce na kvasinky?

Lidé s typickými příznaky přemnožení kvasinek mohou mít pozitivní kožní testy na kvasinky. Význam této skutečnosti je však sporný. Na jednu stranu ne každý, kdo má tyto problémy, má i pozitivní kožní testy a naopak: pozitivní testy mají i někteří naprosto zdraví lidé. Věc ještě více komplikuje to, že se kvůli podobnosti chemické stavby buněk vyskytuje mnoho zkřížených reakcí mezi různými druhy kvasinek a plísní. Pozitivní kožní test na kvasinky proto ještě neznamená, že samotné kvasinky vyvolají protilátkovou reakci IgE.

Zajímavou otázkou je, zda se u osob spolu s přemožením kvasinek objevují některé reakce přecitlivělosti, které by spektrum potíží ještě rozšiřovaly. Užitek, který přináší vynechání kvasinek (droždí) z potravy, napovídá, že by tomu tak být mohlo. Je to však problém, který dosud nebyl vyřešen.

Diagnóza a léčba

Bohužel se jedná o jedno z těch nešťastných onemocnění, u nichž je diagnostika a léčba prakticky totéž. O tom, zda se jedná o přemnožení kvasinek, se přesvědčíte pouze tak, že zkusíte léčbu. Není to sice uspokojivý stav, ale nic jiného nelze v současné době dělat.

Zkoušet léčbu má smysl jen tehdy, trpíte-li několika příznaky uvedenými v seznamu. Nejtypičtější jsou střevní potíže a svědění konečníku. Pokud netrpíte ani jedním, pak není pravděpodobné, že by vám léčba pomohla.

Významnou součástí léčení je dieta bez cukru a kvasinek Tato dieta je velice pragmatická a zdá se, že funguje. Proč? Racionální důvody pro vynechání cukru jsou jasné - kvasinky ve střevě se jím živí. Avšak proč pomáhá vynechání kvasinek z potravy, jasné není. Možná že tato potrava dodává střevním kvasinkám některé důležité živiny, jež jim prospívají. U některých osob však může být příčinou i to, že na kvasinky v potravě reagují alergicky.

Jste-li na správné stopě a potíže se při dietě zlepšily, požádejte lékaře o protiplísňové léky. Měli byste je užívat současně s dietou. Většině lidí vyhovuje nystatin. Je naprosto bezpečný, protože se ze střeva nevstřebává. Užitečné mohou být i přípravky, které obnovují střevní flóru.

Lékař vás také může odeslat k odborníkovi na léčení plísňových onemocnění, vyhýbejte se však těm lékařům či léčitelům, kteří propadli kandidovému šílenství a jsou přesvědčeni, že kvasinky se skrývají za kdejakým onemocněním. Ve vašem případě se o přemnožení kvasinek vůbec jednat ne musí, proto potřebujete spíše někoho, kdo uvažuje rozumně.

Ekzém a kvasinky

Lékaři zjistili, že u některých dětí, které mají ekzém a velmi červenou pokožku a které nereagují na léčbu, jsou v krvi přítomny protilátky IgE proti mnoha druhům plísní a kvasinek (Candida, Trichophyton, Saccharomyces a Pityrosporum). I když vezmeme v úvahu možnost zkřížených reakcí mezi různými plísněmi, není zcela jasné, co to znamená. Tyto děti se podstatně zlepšují při léčbě protiplísňovými léky, například riystatinem, který se ze střeva nevstřebává, a nemůže tedy proniknout až do pokožky. Ekzém se zlepší a současně v krvi poklesnou hladiny protilátek lgE. Znamená to, že léčba, která může postihnout pouze plísně ve střevě, pomáhá zlepšit stav kůže. Dosud není jasné, co se zde přesně odehrává, důležité však je již to, že to funguje.

O významu léčby se dosud vedou spory, ale vzhledem k tornu, že nystatin je opravdu velice bezpečný lék, měl by vám jej lékař předepsat na vyzkoušení. Léčba musí trvat nejméně 3-4 týdny.

Zdroj: Alergie od A do Z - Linda Gamlin - R.D. Výběr
 

Reklama

Komentáře

Martin (Ne, 4. 4. 2004 - 23:04)
http://health.yahoo.com/health/drug/202417

kde najdu informaci o nystatinu ?
Petr (Ne, 14. 5. 2006 - 16:05)
Záněty prostaty u mužů a vůbec dolních cest močových jak mužů tak žen a většina lékařů ví, že to vždy nemusí být způsobeno bakteriemi. Ale neví, že se stále více ukazuje, že mimo jiných to jsou kvasinky/candidy, které se ještě v době nedávné zcela přehlížely.Přitom v dnešní době stále ve větší míře přibývá chirurg.zásahů, orál. sexu atd. a kvasinky přitom jsou přirozenou součástí našich střev,úst,pokožky, jako bakterie. Nemají ale také jako bakterie, co dělat v moč.cestách a prostatě! Samozřejmě dobrá diagnostika není lehká, ale u které nemoci je? V případě kvasinek je ale léčení antibiotiky, samozřejmě
Elzína (So, 20. 1. 2007 - 20:01)
Ukažte mi prosím někdo doktora,který mi dá doporučení na mykologii a předepíše.... bezpečný nystatin..Haha,máme v Čechách vůbec někoho takového?
Radka (Čt, 19. 4. 2007 - 10:04)
Milá Elzíno, máte naprostou pravdu. Mému synovi byla Candida dokonce prokázána laboratorně, v nemocnici, a přesto dostal protiplísňový lék na 7 dnů a nadále mi bylo řečeno, že už žádnou plíseň mít nemůže a kontrola je zbytečná. Nedivím se, že se lidé uchylují k léčitelům. V současnosti jediná možnost je mít známého lékaře, který vám (jako členovi rodiny) může předepsat jakýkoliv lék. Budu se snažit, aby jedno z dětí šlo studovat medicínu:-)
potastavit se (Čt, 19. 4. 2007 - 11:04)
a ty tomu věříš Radko,že mu pomohla chemie nech ho znovu natestovat na imunologii a budeš se divit co má v krvi chemií se to nevyléčí,jen na chvíli v krvi to zůstane a rozmnoží se znovu,přečti si candida.cz nebo www.chlamydie info a pak pochopíte,že candidu za 7 dnů nikdo na světě neviléčil,je to houba která poroste v těle vše od trubice,střev, mozku až začne degenerovat imunitní buňky já jen aby jste neusnuly na vavřínech samozřejmě že vyléčení tvého sina ti mohu jenom přát
pozastavit se (Čt, 19. 4. 2007 - 11:04)
máme jednoho z nejlepších imunologů a zatím se mu nepodařilo candidu dětěm vyléčit,proto pochyvuje,že by to zvládl obvoďák,teď jedemě přírodní preparáty a teprve máme prví dobré výsledky
Návštěvník (St, 19. 9. 2007 - 11:09)
Sežeňte si NYSTATIN tablety a máte po problémech jednou pro vždy. Sehnala jsem ho přes internet v zahraniční e-shopu a mám pokoj.
Návštěvník (St, 19. 9. 2007 - 11:09)
Sežeňte si NYSTATIN tablety a máte po problémech jednou pro vždy. Sehnala jsem ho přes internet v zahraniční e-shopu a mám pokoj.
Iva (St, 19. 9. 2007 - 13:09)
V jakém e-hopu (zahraničním) je možné objednat Nystatin tablety?
Našla jsem jenom USA a Canada, do Evropy nezasílají.
Díky za adresu.
Jarka (St, 19. 9. 2007 - 16:09)
http://www.healthychoicepharmacy.com

Tato firma zasílá nystatin i do české republiky.
Bedrunka (Po, 18. 2. 2008 - 00:02)
Ja zacinam s nystatinem, po tydnu brani se mi velmi zhorsily priznaky, mate podobne zkusenosti? Jinak Nystatin /Nystaderm mam z Nemecka- 100 tablet, zhruba 50 euro
Petr (Po, 18. 2. 2008 - 21:02)
Candidu zničíte ve střevech ozonizovanou vodou a v těle zapperem www.zapper.cz Je to trošku drahý, ale je to napořád a další využití těch věciček je dost široký.
Aťa (Út, 19. 2. 2008 - 18:02)
A kde jsi ho Bedrunko sehnala? Na jaké adrese?
lékař (St, 30. 12. 2009 - 12:12)
Milá Elzíno, máte naprostou...ani lékař v rodině nemůže předepsat vše! lékař má svoji odbornost a léky může legálně předepsat pouze ve vztahu ke své odbornosti. A vzhledem k současnému systému vzdělávání lékařů _ chudák dítě.
Pavel (Pá, 25. 2. 2011 - 14:02)
Ahoj, budu objednávat Nystatin z Německa. Měl by někdo zájem o lék, že bych ho objednal víc?

Cena by byla za 100 tablet s množstvím účinné látky 500000 IE kolem 33 eur:

http://www.pharmeo.de/product_info.php/products_id/892375/XTCsid/037f0ac0c6a9dc5190261b7217947886

Případně mi napište na [email protected]

Pavel
Monika (Pá, 25. 2. 2011 - 15:02)
Proti candidě ve střevech působí i kyselina kaprylová - http://www.001shop.cz/Kaprylova-kyselina
Ta má méně vedlejších účinků než nystatin. Nicméně při odumírání kvasinek jsou kladeny velké nároky na detoxikační činnost jater, které bývají často při candidóze oslabeny metabolickými produkty kvasinek. Při jakékoliv protikvasinkové léčbě (kaprylovkou či nystatinem) je proto nutné posilovat játra - nejlépe pomocí byliny ostropestřec marijánský.
jagrova (Út, 19. 7. 2011 - 23:07)
Začla jsem brát kyselinu kaprylovou a cca do 20 minut vždy po tom co si tabletu vezmu mě začne vše svědit. Trvá to max. půl hoďky a zas to přejde. Má někdo podobnou zkušenost?
eurobabicka (Čt, 29. 12. 2011 - 17:12)
dotaz na Jagrovou-přestalo to svědění po kyselyně kaprylové,chtěla bych si ji objednat!!Dík za odpověď
eurobabicka (Čt, 29. 12. 2011 - 17:12)
Začla jsem brát kyselinu...užíváte tu kyselinu kaprylovou? Chci si ji objednat,jakÁ je s ní zkušenost?
Jana (So, 31. 12. 2011 - 12:12)
užíváte tu kyselinu...Léta jsem se potýkala s problémem bolesti břicha po jídle, břicho bylo nafouklý a tvrdý. Nemohla sjem už jíst nic, ani ovoce, syrovou zeleninu, celozrnné pečivo. Na kolonoskopii mi řekli, že mám zánět a mám jíst puze bílé pečivo, bílou rýži, vařenou zeleninu. Až mi jedna léčitelka stanovila na přístroji, že mám kvasinky. Koupila jsem si kaprylovou kyselinu. Ze začátku mne bylo po ní blbě, v obchodě mi poradily, abych začala pomalu jednou kapslí a užívala k tomu něco na játra, nejlépe ostropestřec marijánský, že je potřeba mít silná játra na odbourávání umírajících kvasinek. Celkově jsem brala kaprylovou kyselinu s ostropestřecem 5 měsíců a musím říct, že opět mohou jíst ovoce i zeleninu a nemám problémy s nadýmáním. Jediné, co u mne nezmizlo, i když to prý u lidí mizí, je chuť na sladké. Nic sladkého nesmím vidět, jinak to hned sežeru. nevíte, co jiného kromě přemnožených kvasinek, může způsobovat nutkavou chuť na sladké a jak se toho zbavit? Vím, že tím docela řeším stresy.
Jana (So, 31. 12. 2011 - 12:12)
a ještě jedna věc: přestal mne bolet sexuální styk.
Týna (Po, 27. 5. 2013 - 20:05)
a ještě jedna věc:...frekvenční léčba - za pár aplikací je po kvasinkách i jiných svinstvech. Jezdím na plazmový generátor do Horních Počernic k paní Majerové
Jistě (Pá, 21. 6. 2013 - 22:06)
a ty tomu věříš Radko,že...Dobrý kec ..... Candida je sice hodně otravná , ale tyhle hovna co píšeš , běž stím strašit malé děti .

To co popisuješ je invazivní kandidoza postihující malé procento lidí a jedná se o smrtelný stav , který postihuje lidi bez imunity AIDS atd.V podstatě tito lidé do pár týdnu umírají .

Přemnožené kvasinky lokálně to jest střevo .... mi mozek opravdu žrát nebudou.
Týna (St, 4. 12. 2013 - 09:12)
Muzu na ni dostat kontakt??Posílám kontakt - paní léčitelka Majerová, Horní Počernice, tel. 602295182
www.plazmarezonance.cz
Anna (Pá, 3. 1. 2014 - 12:01)
Dobrý deň,Nevedel by mi z vás niekto poradiť?Nemala som problémy až po ženskej oprácii sa u mňa ojavili veľmi silné bolestí brucha,stále som chodila močiť a mala som krv v moči a chytala som pleseň po ženskej stránke.ajae to už 15 rokov čo sa tak trapím,žiaden lekár mi nevie pomôcť,až po oprácii som začala kašľať,dostala som antibiotika a zase sa to začalo tie hrozné bolestí.Pila som urolog.čaj,dostala som ďalšie anibiotika a vtedy pán doktor mi predpísal fungicidin tabletky,čo je dnes pod názvom nystatí.Bolestí zmyzli,ale nemôžem brať lieky,lebo sa to opakuje aj po očných kvapkách anibiotikách.Po každej kvapke,alebo tabletke musím zobrať nystatín.Na nič neprišiel ani alergolog.Nikto mi nevie poradiť a lieky portebujem,som po oprácii chrbtice,koxatrozu 3 stupeň mám,a ták trpím v bolestiach.Nystatín si kupujem z Nemecka za 50 eu.U nás na Slovensku bol niekedy za pár sk.Keď toľko ľudí ho potrebuje,neviem prečo ho prestali vyrábať a iné nič mi nepomáha.Ak by niekto vedel poradiť,pomôcť nech sa prosím ozve,tento mesiac som platila cez 100 eu za lieky a dôchodok mám 112 eu.Ďakujem ozvite sa mi,takto sa žiť nedá.
lena (Po, 26. 1. 2015 - 16:01)
Dobrý deň,Nevedel by mi z...Ddobry den dnes som si vyzdvihla niastin v bratislave v lekarni na cukrovej bez poplatku na lekarsky predpis. Skuste.
Silvia (Čt, 29. 1. 2015 - 18:01)
Ja zacinam s nystatinem, po...beriem Nystatin tiez cca 10 dni a mam pocit, ze sa priznaky zhorsili, tak neviem ako dalej..:(
Zuzana K. (Čt, 12. 2. 2015 - 10:02)
Ukažte mi prosím někdo...Já znám takového doktora. Je to imunolog pan doktor Víšek. Je úžasnej. Moc mi pomohl. Nystatin zrovna beru. :-)
Eva (St, 29. 7. 2015 - 19:07)
Já znám takového doktora....Zdravím a kde seženu lék nystatin? A za jakou cenu? Dá se i u nás koupit? A jake mate zkusenosti nebo vysledky?Děkuji za odpověď E
Hana (St, 19. 8. 2015 - 20:08)
Zdravím a kde seženu lék...Evo, objednala jsem Nystatin v německé internetové lékárně:
http://www.delmed.de/product/nystatin-stada-500-000-i-e-ueberzogene-tab.37908.html?p=65536
(21,6€ je 600 CZK, balení 100 tablet)
http://shop2.bodfeld-apotheke.de/product/nystatin-stada-500-000-i-e-ueberzogene-tab.46410.html
Poštovné nad 50€ zdarma, jinak 4€.
Brala jsem ho v květnu letošního roku. I když držím přes rok přísnou protiplísňovou dietu se střídavým úspěchem, teprve po využívání Nystatinu se můj žívot výrazně zkvalitnil. Vím, že dieta se musí držet jěště 2 roky, protože tak dlouho přežívá podhoubí ve střevech, a při porušení diety jsou problémy zpět. Nystatin je bez předpisu i na Ukrajině, nechala jsem si ho přivézt, avšak jsou to krabičky po 20 tbl a jsou proti německým maličké a musí se jich brát 12 ks denně, takže ho mám velmi málo na jednu kůru. 80 tbl. stojí cca 2 dolary. Doufám, že tyto informace postačí, jestli ne, ozvi se.
Hana
Josef (St, 6. 1. 2016 - 10:01)
Zdravím a kde seženu lék...Zdravím, můj urolog mi Nystatin právě předepsal (v lékárně jsem ho vyzvedl bez doplatku), protože po léčbě antibiotiky zmizely všechny zdravé bakterie a moje vnitřní orgány ovládly kvasinky.
Farnikova.m (Ne, 22. 9. 2013 - 02:09)
frekvenční léčba - za...Muzu na ni dostat kontakt??
Reklama