Reklama

Výduť břišní aorty

V Česku by měl brzy odstartovat program na vyhledávání lidí postižených výdutí na břišní aortě. ČTK to sdělil přednosta kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice profesor Aleš Linhart. Aorta rozvádí krev do všech orgánů v břiše a do dolních končetin. Proteče jí za minutu pět až sedm litrů krve, a tak člověk při jejím přerušení rychle vykrvácí.

"Aneurysma (výduť) je závažné a nebezpečné onemocnění, výduť často praskne bez jakýchkoli varovných příznaků nebo obtíží, v 80 procentech skončí smrtí. Tři čtvrtiny nemocných s prasklou výdutí zemřou na vnitřní krvácení dříve, než dojedou do nemocnice," uvedl profesor.


Pokud se výduť operuje, klesá riziko úmrtí na šest procent. Proto je podle Linharta nezbytné léčit výduť dříve, než praskne.


Muži mají výduť čtyřikrát častěji než ženy, riziko roste s věkem, více pacientů je mezi kuřáky. Program se proto zaměří hlavně na muže od 65 do 79 let. "Vyhledávací program pomocí ultrazvuku pro záchyt nepoznaných výdutí břišní aorty pomůže zachránit mnoho lidských životů, protože pacienti, kteří zemřeli, většinou nevěděli, že výduť mají," řekl profesor.


Aorta v břiše je u mužů normálně široká zhruba 2,3 centimetru, u žen 1,9 centimetru. Pokud se rozšíří na více než tři centimetry, jde o výduť. Toto onemocnění aorty má pět až sedm lidí ze sta starších 60 let. Většinou se výduť odhalí náhodně při vyšetření ultrazvukem nebo na CT, která se provádějí z jiných důvodů. Někdy si pacient sám nahmatá pulsující útvar na břiše. Varovným signálem může být bolest v místě rozšíření.


Podle lékaře kliniky kardiologie a angiologie Samuela Hellera se k operaci přistupuje, pokud výduť přesáhne pět centimetrů. Cévní chirurg našije do rozšířeného místa trubičku z pevné nepropustné tkaniny, případně zavede trubičku jako vyztužení na oslabené místo žilním řečištěm. Krev pak teče trubičkou a netlačí na ztenčenou stěnu rozšířené břišní tepny.


Malé výdutě, které se nezvětšují, lékař jen kontroluje za pomoci ultrazvuku nebo CT. Trvale také sleduje krevní tlak pacienta. Prasknutí výdutě je spojeno s těžkým šokovým stavem, prudkou bolestí a ztrátou vědomí. Pacient nemá měřitelný krevní tlak. Musí být převezen urychleně do nemocnice.


Zdroj. ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Hana (Út, 6. 1. 2009 - 20:01)
Dobrý den zajímalo by mě,jestli se dá ta to nemoc správně diagnostikovat.Jde mi o to ,že můj tchán byl odvezen do nemocnice s bolestma břicha a lékař ho propustil s tím že má ledvinovou koliku a on za 2dny na prasklou aortu zemřel.
Jana (Čt, 27. 8. 2009 - 08:08)
Dobrý den,zajímalo by mne,pokud je u 72 leté ženy výduť na bř.aortě 5cm(za poslední půl rok se zvětšila o 1cm).Jaké riziko nese cestování letadlem.
Barča (Po, 3. 10. 2011 - 21:10)
Dobrý den,
poslední dobou u sebe pozoruji docela výraznou pulsaci břišní aorty, dokonce bych si snad mohla i na břiše měřit puls pouhým pohledem, jak je to viditelné, když si přitlačím prsty na místo pulsace tak samozřejmě puls cítím. Je mi 22 let. Myslíte, že by se mohlo jednat o výduť?
Reklama