Reklama

Vláknina, probiotika, pohyb - prevence zácpy i hemoroidů

Nepříjemné bolesti břicha, nevolnost, střevní obtíže, jako jsou nepopulární zácpa a obávané hemoroidy. To vše může mít na svědomí nevyvážená střevní mikroflóra a nesprávné fungování střev. Přestože je optimální denní dávka vlákniny okolo 25–30 g,[1] Češi průměrně konzumují ani ne polovinu. Nedostatečná konzumace vlákniny a probiotik, nezdravý životní styl a málo pohybu mohou výrazně přispívat k rozvoji celé řady neduhů, jako jsou například zácpa a hemoroidy.

Zácpa se objevuje u více než 15 % dospělých a dokonce u 30–40 % lidí nad 65 let, může být také jednou z příčin vzniku hemoroidů.[1] Hemoroidy pak dle odborného odhadu trápí až polovinu populace nad 50 let věku,[2] nevyhýbají se ani mladší generaci, kde může hrát roli sedavé zaměstnání i stres. Jedná se o problémy, které nejsou nijak neobvyklé, zato ale velmi citlivé, stud zde však není na místě. Zaslouží adekvátní šetrnou péči. Kombinace vlákniny, probiotik a prebiotik je cestou k větší spokojenosti střev.

Životní styl a stravování naší populace se za poslední roky významě proměnily. Sedavé zaměstnání, rychlé jídlo, stres, časté užívání antibiotik a málo pohybu se podepisují na kondici našich střev. Se zácpou a hemoroidy se tak často v tichosti potýká celá řada z nás, přestože možností, jak se cítit dobře, je dnes již mnoho.

„Zácpa a hemoroidy dnes trápí nemalou část populace. V případě zácpy zpravidla dochází k poruše správného pohybu střev a člověk se potýká s obtížným vyprazdňováním tuhé stolice, které se daří méně než třikrát týdně. Hemoroidy se pak projevují bolestí a krvácením při vyprazdňování, svěděním a otokem konečníku a přítomností citlivých bulek v jeho okolí. Oběma těmto problémům můžeme předcházet i je zmírňovat úpravou životního stylu a podporou správného fungování střev, která vyžadují dostatek vlákniny. V těchto případech byly prokázány významné účinky psyllia z jitrocele vejčitého, probiotik a prebiotik. Tyto tři elementy příznivě působí na střeva a zažívání a jsou dostupné v podobě přírodních, nechemických a nenávykových přípravků,“ vysvětluje MUDr. Radek Kroupa, Ph.D., vedoucí lékař Interní gastroenterologické kliniky FN Brno.

Na vině je špatná strava i nedostatek pohybu

Reklama

Nezdravá strava je pro naše trávicí ústrojí velmi obtížně zpracovatelná a může v našem organismu zůstat ležet až po dobu několika týdnů, ale i dvou měsíců. Konzumací například průmyslově zpracovaných potravin, sladkostí a smaženého jídla ničíme v našem těle potřebné tzv. hodné bakterie a naopak narůstá množství těch špatných. Dokážeme v něm tak nahromadit až 7 kg nežádoucího jídla, které tělo nezvládá zpracovat a vytváří toxické látky. Ty se dále uvolňují do tělesného oběhu a mohou způsobit onemocnění jako zácpa a hemoroidy. Neméně důležitá je i pravidelná fyzická aktivita, která aktivuje a podporuje činnost všech orgánů v těle včetně střev. Pravidelný pohyb má pozitivní vliv i na stres a je účinnou protiváhou sedavého zaměstnání; oba tyto prvky mohou totiž přispívat k rozvoji hemoroidů.

Proč jsou vláknina, prebiotika a probiotika tak důležité

Mezi látky, které podporují správnou funkčnost našeho zažívání, se řadí již zmiňovaná probiotika, prebiotika a vláknina. Probiotika jsou takzvané živé bakterie, které v našich střevech přirozeně podporují rozklad potravy a současně příjem živin a enzymů. Prebiotika, mezi která se řadí mj. inulin, jenž se získává například z kořene čekanky, pak fungují jako potrava pro probiotika. Největšími zdroji vlákniny jsou celozrnné obiloviny, luštěniny, zelenina a ovoce. Dostatečný příjem vlákniny mimo jiné zvyšuje pocit nasycenosti a snižuje využitelnost energie z přijímané stravy. Vláknina příznivě ovlivňuje funkci střev – nerozpustná vláknina zvětšuje objem stolice a podporuje střevní peristaltiku. Různé druhy vlákniny (např. inulin) zajišťují výživu střevní mikrobioty a probiotika produkci obranných látek potřebných pro náš organismus,“ vysvětluje nutriční poradce Ing. Radovan Vytlačil.

 


[1] Biomag. Zácpa. MUDr. Peter Bednarčík, CSc. Dostupné z: https://www.biomag.cz/zacpa/

[2] Český rozhlas Sever. MUDr. Lukáš Kohoutek. Dostupné z: https://sever.rozhlas.cz/hemoroidy-trapi-az-polovinu-populace-nad-50-let...

Reklama

Komentáře

Vladimíra (Ne, 27. 9. 2020 - 10:09)
probiotika jsou základ imunity, proto pravidelně běru laktobacily z naturevia a cítím se skvěle
Holly (Po, 28. 9. 2020 - 13:09)
souhlasím, že probiotika jsou na imunitu. Je to základ naši umunity. taky je beru a ted mám ještě problemy s močovými cesty, tak beru uroperfect manoza
Petr (St, 30. 9. 2020 - 18:09)
probiotika jsou základem imunity jako celku, proto je beru pravidelně a až na menší rýmu nejsem nemocná
! (Čt, 1. 10. 2020 - 07:10)
Dík za info, dealeři.
Katka (Ne, 18. 10. 2020 - 20:10)
a které probiotika jsou nejlepší na posílení imunity?
! (Po, 19. 10. 2020 - 07:10)
Teď bude následovat konečně reklama. Ale trvalo to dlouho.
Hanka (Ne, 15. 11. 2020 - 12:11)
nejlepší je podávát vitaminy ve formě stravy. jenže víme, jak se dnešní populace stravuje. Takže se to musí doplnit ve formě vitaminu
Silvie (Čt, 31. 12. 2020 - 12:12)
ano, ano, souhlasím a taky je beru a dokonce pravidelně. Měsíc je užívám a pak zase měsíc pauza a pořád dokola naturevia.cz/e-shop/imunita-a-energie/laktobacily-5-imunita-kopirovat cítím se dobře a jsem zdravá. Zatím se mně nemoc vyhýbá
Hanka (Pá, 30. 4. 2021 - 21:04)
udržuje střevní mikrofloru, jsou dobré jako prevence, posílení imunity
Reklama