Reklama

Vápník vás neuchrání před osteoporózou!

Před osteoporózou, která může vyústit až ve zlomeninu krčku stehenního, neuchrání člověka, když bude dokola jíst jogurty a pít mléko, aby měl dostatek vápníku. Tvrdí to Robert Žižka ze společnosti Prameny zdraví. Podle něj ke stejnému závěru dospěla i Světová zdravotnická organizace (WHO).

"Osteoporóza není nemocí z nedostatku vápníku, ale je to nemoc nezdravého životního stylu, charakterizovaného nadbytkem živočišných bílkovin, tedy masa, mléka, mléčných výrobků a vajec, nadbytkem soli a nedostatkem pohybu," řekl novinářům Žižka.

Předseda Fóra zdravé výživy Rudolf Poledne z Institutu klinické a experimentální medicíny ČTK potvrdil, že přemíra vápníku skutečně nechrání před osteoporózou. "Lidem by stačila polovina doporučené dávky," podotkl. Problémem však jsou podle něj extrémní diety zcela bez mléka a mléčných výrobků. "Nikdo neví, jak vypadají tito lidé ve stáří," poznamenal.

Žižka uvedl, že v zemích s vysokým příjmem vápníku, jako USA, je i nejvíce zlomenin krčku, Česko je uprostřed žebříčku, podobně jako Velká Británie. Příčinou častých zlomenin i při vysokém příjmu vápníku je podle něj takzvaný vápníkový paradox. "Vápník se z kostí vyplavuje, tento efekt násobí sůl," řekl.

WHO proto omezila doporučené dávky vápníku v zemích, kde je vysoký výskyt zlomenin krčku, na 400 až 500 miligramů, tedy přibližně na polovinu dosavadních doporučení.

Reklama

Před řídnutím kostí neuchrání ani pilulky s obsahem vápníku, jedinou možností podle Žižky je změna životního stylu. Klasické mléko by mělo zůstat součástí jídelníčku, ale jen nízkotučné či odstředěné. Dobré je mléko sojové. Naopak by v potravě mělo ubýt soli. Člověk by si měl dopřát i dostatek pohybu.

"Prevence by měla začít už v dětství. Vhodné je zařazovat do jídelníčku zdroje vápníku z rostlinné říše, jako je mleté sezamové semínko nebo mák," dodal.

Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

palo (So, 28. 8. 2004 - 11:08)
Nechcem sa opakovat, lebo v podstate vsetko uz bolo napisane, ale predsa na nieco chcem upozornit.
1.Zdravy zivotny styl (nefajcit, obmedzit kofein (kavu), nepit Colu a pod. napoje), denne !!! sportovat aspon 50 minut (chodza, plavanie, bicyklovanie atd.)
2. Plnohodnotna strava (tvaroh, jogurt,orechy, mandle, lieskovce, paraorechy,netucny syr,kralici a kuracie maso,ryby!, mak atd.). Orechov len 5-6 denne.
3. dostatok vitaminu D (v lete staci pobyt na slnku), v zime treba substituciu)
4. u zien dostatok estrogenu (po menopauze treba hormonalnu substituciu)
5. pozor na extremne diety (blondave krasavice vyska 178 cm, vaha do 50 kg = takmer ista osteoporoza po 40-tke)
6. pozor na niektore lieky (kortikoidy!!!)
7. dostatok vapnika-viacej ako 1000mg/denne (100g syru obshuje 350-650 mg Ca, 100g maku obsahuje az 1300 mg Ca).
8. treba mat dostatok kys. listovej, B6 a B12 vitaminov (drzat "na uzde" homocystein).
Napisane to uz je, len to treba dodrziavat.Zelam vela chuti. Palo
Katka (Pá, 4. 7. 2003 - 06:07)
Jistě vaše potíže budou v největší míře způsobeny stravou, která je stěžejním prvkem. Pohyb sám o sobě nedokáže zabránit vzniku osteoporozy.Jenže dnes lidi nemají ani opravdu zdravou stravu a ani ten pohyb.Za komunistů to bylo maso, mléko, vejce sýry... dnes vidíte ty následky v čekárnách u lékařů...
Jen chci upozornit, že velká nadmíra pohybu je stejně škodlivá jako nedostatek pohybu.
Katka (Pá, 4. 7. 2003 - 13:07)
Ano, teď jíte třeba zdravě, ale psala jste,že jste poválečná generace z čehož usuzuji, že jste právě prošla tou komunistickou érou, kdy nebyl dostatek informací o opravdu zdravé stravě a nebyl dostatek zdraví prospěšných potravin. A právě život v děloze matky a její strava, poté dětství a puberta je základ, kdy se tvoří imunita, tkáně, kosti, klouby, to je období, které je pro tělo nejdůležitější, utváří se jakýsi fond. Jak člověk stárne, měl by se snažit si z tohoto fondu neukrajovat, což se snažíte i vy. Bohužel to, že se člověku nedostalo kvalitního základu nespraví, může se snažit mírnit a stav po trochách lepšit...
Bohužel doba byla jaká byla, s tím již nikdo nic neudělá, ale je skvělé, že jste v tomto směru aktivní a nenecháváte to jen na starost doktorům ! :o)))
Saša (Pá, 4. 7. 2003 - 15:07)
&gt Je mi 26! let a zjistili mi osteoporózu. Moje mamka ji má taky. Zjistili nám ji před týdnem při náhodném měření na které jsme se přihlásily a dnes jsme byly na odběrech. Jím všechno ne vyloženě zdravě, ale ani špatně. Nikdy jsem nedržela žádné diety nebo podobně. Cvičím jednou až dvakrát týdně. Nic zvláštního a přece ji mám a v takovém věku - možná už od mala. Měla jsem zlomenou nohu a 2x operované koleno, protože se mi odštíplo kus chrupavky. Jsem zvědavá jaké budou moje kosti až mi bude třeba 55 let.&gt
Petr (St, 16. 7. 2003 - 22:07)
Úbytek kostní hmoty u osob obou pohlaví počíná 30 lety věku. Úbytek je obzvlášť patrný u žen po menopauze. Ze statistik plyne, že do 75 let věku utrpí alespoň polovina žen jednu zlomeninu kosti v důsledku osteopoózy. Tento podíl je mnohem vyšší než u mužů.U mužů je o cca 50% menší.Osteoporóza v současné době podle vyjádření zasvěcených odborníků představuje skrytou epidemii postihující bohužel i mládež.Cílenou obranu proti osteoporóze pčedstavuje vyvážená strava, zdravý životní styl včetně dostatku pohybu.Na základě vlastní zkušenosti mohu doporučit řešení začínající či pokročilé osteoporózy pomocí nové přírodní regenerační doplňkové výživy k posílení kostní architektury s názvem OSTEO RECOVERY.Harmonizuje látkovou výměnu v kostech vyváženým zásobováním těla vápníkem a " kostními vitaminy" D3 a K1, díky kyselinovému "nárazníku" citrátu draslíku a dalším důleřitým vitaminům a stopovým prvkům. Posiluje organismus, zlepšuje látkovou výměnu a slouží jako podpůrná vyvážená výživa k regeneraci a prevenci poruch látkové výměny v kostech.
Marta Boldišová (Čt, 3. 7. 2003 - 12:07)
Nesouhlasím s tvrzením, že úbytek kostní hmoty je zapřičiněno nedostatkem pohybu. V mém případě, kdy letos slavím 55 let mám pohybu nadmíru,plavu, jezdím na kole, cvičím strečink, do práce chodím pěšky, snažím se žít zdravě, ale přesto mi byla zjistěna osteopenie.V dětství jsem byla silně ochuzena o zdravou stravu, protože jsem poválečná generace, vidím tedy počátek vzniku osteopenie v tom, že již moje matka zřejmě trpěla nedostatkem vápníku. Kdo souhlasí s mým názorem, ať se ke mě přidá.
Marta Boldišová (Pá, 4. 7. 2003 - 12:07)
Děkuji za Váš komentář, ale nemyslím si, že bych jedla nezdravě, maso skoro vypouštím z jídelníčku, zelenina a ovoce a celozrné výrobky, to je skladba mého jídla. Přemíra pohybu u mě taky nehrozí, protože všechny mnou uvedené sporty provozuji v rozumné míře, takže budu dále zkoumat, proč se u mne ta mrška osteopenie ukázala.
Hanka (Pá, 4. 7. 2003 - 21:07)
Konečně někdo řekl to, co všem, kteří sledují výživu musí být dávno známo. Kdyby totiž pomáhala konzumace mléčných výrobků v boji s osteoporézou, dávno bychom měli kosti pevné jako ocel a tato nemoc by byla neznámým pojmem pro země, kde se doslava přecpáváme mléčnými výrobky. K tomu ještě spotřebováváme potravinové doplňky, minerály v různé kombinaci a každá firma má tu správnou recepturu. Sice trochu vyprázdníme své peněženky, ale osteoporéza vzrůstá. Je přece známo, že chudé země, kde lidé jsou nuceni jíst převážně rostlinnou stravu, trpí osteoporézou méně nebo vůbec ne. Ale to se přece vůbec nehodí lidem, kteří jsou zaručení odborníci na výživu a doslova vnucují nebohým lidem představu, že pokud nebudou přijímat určité množství vápníku v mléce nebo v tabletách, určitě se jejich kosti v prach obrátí. Kolik takových doporučení už tu bylo ohledně vápníku, bílkovin a vitamínů. A ani jeden z nich dnes není pravdivý. Pravda je, že výrobci dosáhli zisků a zákazníci, pokud si nepřivodili nějaké problémy, si nepomohli. O to více by každý měl přemýšlet nad tzv. vědeckými výzkumy, které se na výsluní drží většinou pár let, přičemž za nějakých pár let se zjistí, že to všechno byla blbost. Výzkumy totiž financují různí výrobci, kteří nám pak tyto úžasné výrobky nabízejí. Cesta je jasná. Podívejme se zpět a ignorujme nové modní výstřelky. Ty už nám poškodily zdraví dost. Stačí třeba nahlédnout do prostého jídelníčku našich prababiček, které osteoporézou rozhodně trpěli méně. Možná, že se inspirujeme více než, když budeme sledovat nejnovější vědecké poznatky.
a.aja"centrum.cz (Út, 11. 4. 2006 - 11:04)
souhlasím s vámi,mám podobný osud
Jana (Út, 11. 4. 2006 - 12:04)
Ahoj,pokud někdo užíváte lék Actonel na osteoporozu,který se nyní doplácí od 350-500kč,můžu poskytnout 5ks balení,protože jsem je vyzvedla a změnili mi léčbu.Dám je za původní doplatek 120kč,je to na 5 měsíců léčby.
Je to nehormonální lék.
Franta (Ne, 28. 1. 2007 - 14:01)
Je pravda, že "přírodní" národy (včetně našich předků v 19. století) netrpí v takové míře infarky, rakovinou, zlomeninami kyčelního krčku a podobně. Je třeba si ale uvědomit, že tyto nemoci postihují většinou lidi ve věku nad 50 - tedy věku, kdy naprostá většina příslušníků těchto národů je už po smrti. Pokud indická žena umře ve 30 letech při porodu svého desátého potomka, do statistik osteoporózy se nedostane.
Na druhé straně souhlasím, že výrobci léčiv a různých doplňků používají drastické marketingové metody.
Rovněž studie typu "kdo jí sýry, zemře dříve/později" je nutno brát s rezervou: statististiká korelace není důkazem souvislosti (např. v devadesátých letech vzrostl v ČR počet případů AIDS a mobilních telefonů: to není rada zahoďte mobil, ať nedostanete AIDS). Výzkumníci nemají alespoň 2x 20 lidských jedinců (pokusná a kontrolní skupina), pokud možno z inbrední linie (rodiče, prarodiče atd. byli sourozenci), které by mohli sledovat celý (jejich) život, a to alespoň ve dvou generacích. Takový grant Vám nikdo nedá a připravovat věděckou práci vnukovi na docenturu se asi žádnému badateli nechce. Takže zbývá sponzoring firem, které chtějí rychle výsledky.
Nezbývá než se spoléhat na zdravý rozum a svůj vlastní cit.
Bohumil (Út, 27. 5. 2008 - 16:05)
Opravdu.Jen vápník neochrání před osteoporózou.Musí to být kompex 2 druhů vápníku,vitamínů a dalších minerálů.Vím o produktu, který se osvědčil.Kdyby Vás to náhodou zaujalo, kontaktujte mne na adrese:bjaeger"tiscali.cz
Alenka (Pá, 7. 1. 2011 - 19:01)
Úbytek kostní hmoty u osob...Prosím o informaci, která firma vyrábí Osteo Recovery. Děkuji
Mary (So, 8. 1. 2011 - 00:01)
Znáte někdo jiný vápník než obsažený v uhličitanu vápenatém? Tahle anorganická sůl je dost těžko stravitelná.
pozor na Bohumila (So, 8. 1. 2011 - 01:01)
píše do každé diskuze, je to prachsprostý dealer.
Chemik (So, 8. 1. 2011 - 19:01)
Uhličitan vápenatý (vápenec)v žaludku vyšumí a vznikne chlorid vápenatý. To je princip snižování kyselosti v žaludku při acidóze.
Bábina (So, 8. 1. 2011 - 20:01)
Lidi zlatí,o čem to mluvíte?
Je to vše geneticky dáno. Částečně může ovlivnit zdravý životní styl ale hlavně musí dobře pracovat metabolismus a organismu nesmí chybět schopnost tramsportovat vápník DO KOSTÍ. To, že máme správnou hladinu vápníku v krvi není o ničem, akorát nám to může zanést cévy, pokud to nejde do kostí.
Já mám silnou kostru, jsem tmavý typ ,sportuji, zdravě se stravuji, nepiji, nekouřím a mám už osteopenie a dokonce osteoporózu dvou obratlů. Jsem po menopauze a je to o hormononech. Bez nich to do kostí moc nejde.
A že naše babičky, prababičky měly kosti lepší? A jak to víte, když žádná denzinometrie neexistovala? Onehdá jsme se tomu smáli i s mým doktorem.Jsou to kecy.
Pokud ženská po menopauze nechce skončit s osteop., tak by měla podstoupit v přechodu substituční hormonální terapii. A to jsem odmítla, tak téď to mám:-)))
Tak pevné kosti přeji!!
Mary (Ne, 9. 1. 2011 - 00:01)
Lidi zlatí,o čem to...Naše strava je chudičká na jakékoliv živiny. V době,kdy už vesnice nezásobují města potravinami,ale je to naopak, z měst se distribuují průmyslově vyráběné potraviny na venkov- to je hodně podezřelé. Źe je snad v nějakém mléce nějaký vápník, je tak přežité klišé, že tomu už nikdo nevěří. :-)
Hela (Ne, 9. 1. 2011 - 01:01)
Naše strava je chudičká na...Vápník se dostáva na správné místo a dobře nás zásobuje,především z mléčnych výrobku. To dokázaly poslední studie nejen v USA. Chce to např. dva jogurty denně 150gr..Žádny doplněk a vápník v tabetách,vás tak dobře neochrání..viz link dole, navíc to pomáha sundat nadváhu..

/www.osvalech.cz/c-89-vapnik-a-hubnuti.html

Vám, co to potřebujete obzvlášt radím, dobře to pročtěte. Pak pochopite,proc tablety nezabíraji..Kdo nemůze mleko atp, musí vypočítat, kolik sýru.Ale na denní stálý přísun sýru bych nerada šla, je tam moc solí.Bílý jogurt snad každý zvládne:-)
Mary (Ne, 9. 1. 2011 - 12:01)
Vápník se dostáva na...Já se stravuju docela dobře, nenakupuju v supermarketech, ale ve farmářských prodejnách a u pěstitelů.Ale potravinové doplňky užívám. Jogurty fakt nemusím, jsou jednak plné škrobu, pak vyrobené z toho průsvitně bleděmodrého mléka, a navíc dost ochlazují tělo,a vytvářejí hleny.Ještě tak podmáslí nebo kefír...občas.
! (Po, 10. 1. 2011 - 07:01)
Pijte mléko, jezte vápník,
bude vám stát jako krápník.
Dana (St, 12. 1. 2011 - 17:01)
Pomohu s problémem...Poraďte tady jak na osteoporozu.
Slávka (Čt, 27. 2. 2014 - 01:02)
Lidi zlatí,o čem to...Hormony-nejhorší svinstvo,dobře jste udělala.
mnica (St, 12. 1. 2011 - 14:01)
Pomohu s problémem osteoporózou. Znám příběhy lidí, kterým matka příroda pomohla.Važte si svého zdraví, které jste dostali zadarmo při narození. Člověk by si ho měl hýčkat a starat se o něj, díky tomu se cítit dobře, vitálně a mít radost ze života.Napište mi o svých potížích na MNica-seznam
Reklama