Reklama

V ordinaci lékaře buďte aktivní - sdílejte a ptejte se

Naše zdraví je naše zodpovědnost a návštěvy lékaře k péči o náš zdravotní stav neodmyslitelně patří. Od lékaře však mnohdy odcházíme s celou řadou otázek, na které jsme se zapomněli nebo styděli zeptat, a čas do další návštěvy může být dlouhý. Někdy se nám dokonce může zdát těžké sdílet své obtíže s lékařem a říct mu, jak se doopravdy cítíme. Právě sdílení všech informací o zdravotním stavu je však klíčové pro zajištění té nejlepší péče ze strany lékaře.

Buďte na schůzku u lékaře připravení

Návštěva lékaře může být pro každého z nás někdy trochu stresující, a proto je dobré se na ni dopředu připravit. Před schůzkou s lékařem se vyplatí ujasnit si, proč tam vůbec jdu. Jaký je cíl mé navštěvy, co bych se od lékaře chtěl dozvědět a co mě trápí. Zda mám nějaké pochybnosti o současné léčbě, nebo mi naopak vyhovuje, nebo mne zajímají nové léčebné možnosti. Vědět, co od schůzky očekávám a čeho chci u lékaře dosáhnout, může výrazně pomoci k hladkému průběhu návštěvy. Určitě tedy není od věci si své otázky dopředu sepsat, vzít s sebou starší lékařské zprávy a jakékoliv hodnoty, které si mohu sám měřit a pro lékaře mohou být zajímavé.
 

Sdílení pomáhá, a u lékaře dvojnásob

Nejste sdílní u lékaře? Možná tak bráníte odhalení závažného onemocnění nebo zlepšení svého zdravotního stavu. Přibližně třetina lidí se stydí o některých věcech s lékařem mluvit a stejně tak třetina lidí některé informace před lékařem zamlčuje, protože je nepovažují za důležité. Pacienti mohou mít někdy pocit, že drobné změny jejich zdravotního stavu nejsou podstatné. Mohou tak ale opomenout symptomy závažných onemocnění, které si mylně zaměňují například za projevy přibývajícího věku, jako je tomu u srdečního selhání. Proto hraje sdílení všech informací o zdravotním stavu s lékařem klíčovou roli. Nebojte se tedy nejenom říct lékaři, jak se cítíte.

 

Reklama

Tolik možností, na co se zeptat

Když se naučíte sdílet, naučte se i aktivně ptát. Nebojte se zeptat na všechno spojené s léčbou a režimem, který je třeba dodržovat. Mnohdy by nás v ordinaci ani nenapadlo, že na léčbu může mít vliv například aktivní pohyb, strava, stres, sauna, sex nebo létání. Každé onemocnění má svá specifika, a proto je třeba se ptát, co může mému tělu udělat dobře a co naopak lékař nedoporučuje. Medicína jde mílovými kroky kupředu, není tedy důvod spokojit se jen s průměrným výsledkem. Pacient, který se svým lékařem komunikuje, ptá se na nové možnosti a dodržuje režimová opatření, zásadně přispívá ke své léčbě. Léčba je týmová souhra pacienta a lékaře a zpravidla platí, že čím lepší spolupráce, tím lepší výsledky.

 

Aktivně do života

Pokud se chceme i se závažným onemocněním cítit dobře, nestačí pouze dodržovat veškerá doporučení lékaře ohledně medikace. Je třeba se na zlepšení zdravotního stavu aktivně podílet. Po schůzce s lékařem někdy můžeme mít pocit, že už všechno víme a nic nás nemůže překvapit. Opak je ale pravdou. Vyplatí se být neustále ve střehu a svůj stav bedlivě sledovat. U některých onemocnění se doporučuje vést si například deník, kam lze zapisovat hodnoty důležité pro sledování vývoje onemocnění (příkladem je deník pro pacienty se srdečním selháním, ke stažení zde). Může se jednat například o hmotnost, tlak a puls, váhu, případně o jiné zdravotní problémy či informaci o nových lécích předepsaných jiným specialistou. Deník poté mohou pacienti ukázat svému lékaři a být si jisti, že na nic nezapomněli. Lékař se může na základě nových nebo zhoršených příznaků rozhodnout změnit pacientovi léky a díky všem informacím o dalších léčbách snadněji zhodnotí i možné kontraindikace.

Autor: MK dle tiskové zprávy

Reklama

Komentáře

Jan Belial (Pá, 7. 2. 2020 - 10:02)
Důležitá je taky důvěra k lékaři.A ta tu mnohdy chybí.Když jsem se zeptal,na nový způsob léčby cukrovky,tak si ze mě doktor dělal srandu.V podstatě se mi vysmál a ani se o tom nechtěl bavit.Tak jaká pak důvěra.
Věrka (Pá, 7. 2. 2020 - 15:02)
K doktorům nemám několik roků žádnou důvěru. Svým "léčením"-zmršené operace, reoperace, krmení tolika prášky, že i laikovi musí být jasné, že toto se přežít nedá...nebýt pořád víc a silnějších protestů mého organismu a nakonec mého zdravého selského rozumu, málem jsem umřela. A cpali mě tím vším navíc úplně zbytečně. Tedy zbytečně ně - mají z toho přece od firem krásné a citelné benefity! Už musím užívat jenom jeden prášek, protože mě zbytečně připravili o štítnou žlázu a s doživotními následky o 3 další orgány v těle, "UMĚLCI". Když navíc víme ať z vlastních poznatků nebo i z medií o tom, jak jsou neochotní, lenošní, jak na nočních a o víkendech ve službách chrápou a jiné věci, jak jsou zadarmo mnozí na odděleních živeni, píšou nepravdivé zprávy, když dělají mezi pacienty rozdíly... Poslední léta s úpadkem jejich vědomostí a dovedností je moderní ještě navíc pořád naříkat, jak mají pořád málo peněz a "strašně moc práce", "odpovědnosti", přitom víme, vidíme, cítíme, kolik toho "umějí", jsme svědky jejich chování, etiky... Proboha, k takovým mám chodit s důvěrou? Svěřovat se? Už nikdy!! Bez nich se mi rozhodně žije zdravěji a líp než dřív, kdy jsem jim slepě věřila a si myslela, že jiná pomoc není.
A oni ale taky "nemají" na pacienty ani čas! Pan doktor už pomalu ani nezvedne oči od počitače! Pokud ovšem předem netuší "pozornost", ale ne jen tak ledajakou - ačkoliv někdo bere všecko.
Ano, existuje ještě pár starých LÉKAŘŮ, uměním i srdcem, ale ti dosluhují. Vím, že to neuveřejníte, protože je to pravda. Píšu jen, co jsem prožila a na vlastní oči viděla, nemám důvod si vymýšlet.
andrea t (Pá, 7. 2. 2020 - 21:02)
lékaři? dají vám najevo, že je zdržujete, nedejbože doktorovi říct, že potřebujete v krevním obrazu ještě bilirubin.. to vís pomalu sejme, že on je doktor a ne vy... nedávno sem viděla ve zprávě, že nenapsal poznatek z vyšetření... oni vědí, že my je potřebujeme, ale tolik arogance a nezájmu... oni jedou jako robotci.... a člověk jim kolikrát neřekne to důležité, protže je v šoku a de pryč.
Hanka (So, 8. 2. 2020 - 09:02)
Ten článek je pěkná blbost! Naprostý souhlas s diskutujícími. Většina doktorů nemá zájem moc komunikovat. Když se člověk začne víc vyptávat, má pocit, že zdržuje a připadá si jak blbec nebo simulant. Světlé výjimky jsou, to je pak opravdu balzám na duši. Většinou člověk od doktorů odchází jak spraskany pes.
Jarda (Ne, 9. 2. 2020 - 09:02)
Blbost!
Lékaři zásadně neposlouchají pacienty. Hledí na ně z výše svých znalostí a jakákoliv konverzace je zdržuje. Hlavně ale neopomenou ve zprávě uvést: Pacient byl poučen a rozumí. Je to nehoráznost!
Reklama