Reklama

Úpravou zrychleného pulsu se dá snížit riziko infarktu

Úpravou zrychleného pulsu se dá snížit riziko infarktu. Mezinárodní studie Beautiful by měla potvrdit, že u pacientů, kteří brali lék na snížení srdeční frekvence, klesla úmrtnost na ischemickou chorobu srdeční. ČTK to řekl přední český kardiolog profesor Jaromír Hradec. Výsledky studie budou zveřejněny na podzim na kongresu Evropské kardiologické společnosti v Mnichově.

"Rychlý srdeční tep zvyšuje riziko srdečního selhání. Snížením srdeční frekvence u kardiaka o každých deset úderů za minutu klesá riziko úmrtí na srdeční onemocnění přibližně o 30 procent," vysvětlil. 


Studie se účastnilo 11.000 pacientů v 33 zemích, včetně Česka, kde bylo zařazeno 600 pacientů. Na základě zjištění studie by se plošné sledování srdeční frekvence mohlo stát novým rizikovým faktorem, podobně jako hladina cholesterolu. Odborníci podle profesora Hradce toto doporučení zváží. 


Rychlý srdeční tep zvyšuje riziko srdečního selhání. Optimální klidová srdeční frekvence je pro většinu lidí 60 až 65 tepů za minutu. U kardiaka je klidová srdeční frekvence o něco vyšší a je jednou z příčin infarktu, který může pro pacienta znamenat náhlou smrt. 


"Pacienti s ischemickou chorobou srdeční a klidovou frekvencí od 70 do 79 tepů za minutu mají riziko náhlé smrti 2,6krát vyšší než pacienti s frekvencí pod 60 tepů za minutu. U pacientů se srdeční frekvencí nad 89 za minutu je toto riziko dokonce 5,2násobné," upřesnil profesor.


Vyšší klidová srdeční frekvence a její náhlé zvýšení vyvolané stresem zhoršuje u pacientů přísun kyslíku do srdečního svalu. To může způsobit nedostatečnou funkci srdečního svalu nebo dokonce vést k srdečnímu selhání, vysvětlil. Zpomalení srdeční frekvence snižuje nároky srdce na kyslík. Americká kardiologická společnost doporučuje u pacientů s angínou pectoris klidovou srdeční frekvenci pod 60 tepů za minutu. 


V současné době se užívá jediný lék schopný snížit srdeční frekvenci bez ovlivnění dalších funkcí, například krevního tlaku. Obsahuje léčivou látku ivabradin, která zpomalí srdce, pokud bije příliš rychle, a přitom zachovává ostatní parametry srdeční činnosti, zejména sílu srdečních stahů. Lék významně snižuje počet angínózních záchvatů a zvyšuje schopnost fyzické zátěže. Pacienti s onemocněním srdce jsou při této léčbě schopni znovu se věnovat běžným činnostem, aniž je trápí stálá bolest. 


Vývoji léku předcházely roky výzkumu mechanismu, který se skrývá za srdeční frekvencí. Vedl k objevu něčeho, co odborníci nazývají iontový F (funny - zvláštní/směšný) proud. Ten se vyskytuje v sinusovém uzlu, tedy v místě, které určuje frekvenci srdečních stahů, podobně jako dirigent udávající takt. Za výzkum převzala společnost 4. června ve Francii cenu Prix Galien 2008. 


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Monika (Ne, 22. 4. 2018 - 17:04)
Čínská medicína mi snížila krevní tlak i pulz. Samozřejmě jsem před tím absolvovala vyšetření u kardiologa i internisty, aby vyloučili patologické změny.
Reklama