Reklama

Únava, ztuhlost kloubů, žízeň, časté močení, ztmavnutí kůže - to vše mohou být příznaky prediabetu

Přestože nás příroda předurčila k tomu, abychom byli fyzicky aktivní a jedli jen příležitostně, děláme to naopak. Nejčastějším doživotním trestem za životní styl třetího tisíciletí je cukrovka. Říká se, že kdyby všichni diabetici žili v jednom státě, byl by třetí největší na světě?

Prediabetes - skrytá startovní čára cukrovky
Inzulin je hormon, který pomáhá buňkám přeměňovat glukózu na energii. Když buňky nepoužívají inzulín správně, může se hladina cukru v krvi zvýšit. Míru koncentrace glukózy v žilní plazmě většinou odhalí preventivní prohlídka u praktického lékaře nebo kontrolní vyšetření u internisty, kardiologa, či jiného specialisty. „Jako prediabetes označujeme hraniční glykémie nalačno a poruchu glukózové tolerance, které tvoří přechodný stav mezi normálním metabolizmem glukózy a manifestním diabetem,“ vysvětluje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize v Praze, „Prediabetes se může vyskytnout ve všech věkových skupinách. V předškolním a mladším školním věku se objevuje vzácně, většinou ve spojení s extrémní obezitou nebo jiným onemocněním. Naopak, ve vyšších věkových skupinách může mít prediabetes i člověk s pouhou nadváhou,“ upřesňuje odbornice a dodává: „Prototypem prediabetika je osoba pocházející z rodiny, ve které příbuzní trpí cukrovkou, překročila padesátku, je při těle, pracuje v kanceláři a velkou část dne sedí. Ráno odbývá snídani a nejvíce jí večer.“ Nepoznáváte se?

Riziko spočítáte na prstech jedné ruky
Zkuste za každé ANO zvednout jeden prst: Máte nadváhu? Trápí vás vyšší tlak? Kouříte? Pijete alkohol? Máte vysokou hladinu cholesterolu? Má někdo v rodině diabetes? Jste po nějaké operaci? Prodělali jste srdeční nebo mozkovou příhodu? Žijete příliš rychle? Zažíváte každodenní stres? Chybí vám aktivní pohyb? Býváte často unaveni? Už pět zdvižených prstů znamená, že jste ohroženi prediabetem. Začněte to řešit hned, a s odborníky: „Na našem pracovišti posoudíme riziko a navrhneme vhodné vyšetření, kterým diabetes vyloučíme nebo potvrdíme. V případě pozitivních výsledků se o nového pacienta stará tým odborných lékařů a edukačních sester,“ říká MUDr. Klementová. „Léčebný plán navrhujeme individuálně s přihlédnutím k věku, zaměstnání, fyzické aktivitě, přidruženým chorobám, sociální situaci a v neposlední řadě i k osobnosti nemocného.“

Příznaky v řeči těla
Varovné signály cukrovky bývají nenápadné: chuť na něco dobrého a ospalost po jídle, nevysvětlitelná únava, letargie, rozmazané vidění, velká žízeň, časté močení, neobvyklý zápach moči, pocit ztuhlosti svalů a kloubů. Známkou inzulínové rezistence a prediabetes může být i tmavší kůže na zadní straně krku, v podpaží, na loktech a kolenou nebo kolem kloubů (symptom acanthosis nigricans). Podle údajů National Diabetes Information Clearinghouse mají k diabetu nakročeno lidé s postavou typu „jablko“, protože ukládá tuk na břiše, podbřišku a na spodní části zad a převažuje u ní takzvaný viscerální tuk, obalující vnitřní orgány.

Prediabetes můžete včas odvrátit
„Aktivní zapojení pacienta je cestou nejen k porozumění vlastní nemoci, ale také ke změně životního stylu. Správné stravování a dostatek pohybu může mít velký vliv na to, jak se bude celkově cítit a co všechno bude moci dělat,“ říká odbornice z DIAvize. Pozitivní změny životního stylu začínají nastavením vyváženého jídelníčku a trvalou redukcí váhy. Lékařské studie ukazují, že ztráta pouhých 5 až 7 % tělesné hmotnosti, zdravější strava a pravidelné cvičení mohou nástup diabetu 2. typu oddálit, a dokonce mu zabránit.

Reklama

Mezinárodní diabetická federace (IDF) v publikaci Diabetes Atlas 2017 uvádí, že na světě trpí diabetem 425 milionů lidí ve věku 20 až 79 let.
Podle odhadů IDF vroste do roku 2045 počet diabetiků na 630 milionů!
Přes 212 milionů diabetiků na světě není diagnostikováno (jeden ze dvou dospělých ve věku 20 až 79 let). Podle ÚZIS ČR se počet pacientů s diabetem meziročně navyšuje o více než pět tisíc!
Demografie diabetiků se mění - prediabetes postihuje stále více mladých lidí!

Typy cukrovky
Prediabetes = organismus se nedokáže vypořádat s cukrem z potravy
Začíná laboratorní abnormalitou hladiny cukru. Pokud se včas nezjistí, může do deseti let přerůst v diabetes 2. typu. Podle IDF má prediabetes přibližně 35,8 % Čechů.
Diabetes 1. typu = absence inzulínu v těle
Příčinou je vrozená odchylka obranyschopnosti organismu, stimulovaná infekcemi, výživou, stresem. Podle Diabetické asociace má tuto formu 7 % diabetiků v České republice.
Diabetes 2. typu („stařecká cukrovka“) = rezistence k účinkům inzulínu
Nemoc je spojena s řadou metabolických odchylek např. vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi. Postihuje častěji starší osoby a osoby s nadváhou či obezitou. Podle Diabetické asociace tvoří diabetici 2. typu 92 % nemocných cukrovkou.
Těhotenská cukrovka = zvýšení hladiny cukru vlivem placentárních hormonů
Podle Diabetické asociace postihuje až tři procenta těhotných žen mezi 24. až 28. týdnem těhotenství. Ve většině případů ukončením těhotenství odezní, ale u 40 % je riziko vzniku diabetes 2. typu.
Sekundární diabetes = snížená produkce inzulínu
Příčinou jsou jiné choroby, nejčastěji onemocnění slinivky břišní nebo žláz s vnitřní sekrecí.

Reklama

Komentáře

Reklama