Reklama

Tajemství pylového zrnka

Jakmile na jaře začne všechno kvést a bzučet, mnoho lidí čeká těžké období plné kýchání, červených očí, a problémů s dýcháním. Jenže alergie je jediným negativním účinkem pylu. Jinak je to opravdu ohromující dar přírody plný živin.

Aby bylo hned od začátku vše v naprostém pořádku, je třeba říci, že pyl alergii nezpůsobuje, ale může obsahovat látky, na které organismus některých lidí odpovídá nepřiměřeně, tedy alergickou reakcí. Zatímco alergie jsou nepříjemnou daní za životní styl posledních desetiletí, pylová zrna jsou zde miliony let, a když se dozvíte, co všechno obsahují, budete příjemně šokováni.

Elixír zdraví, mládí a krásy
Pohlavní buňky rostlin jsou malé rozměrem, ale obrovské svým obsahem. Kdybychom uměli strávit tuhý obal, který je chrání, zřejmě bychom je konzumovali ve velkém, protože pylová zrna jsou doslova superpotravinou. Vždyť 100 gramů včelího pylu se obsahem všech dobrých látek a živin vyrovná půl kilu hovězího masa nebo sedmi vajíčkům!
S tuhým obalem si však naše těla nedokážou poradit. Proto bychom měli být vděční včelám, které rostliny nejenže opylují, a tím zásadním způsobem ovlivňují zachování koloběhu života, ale zároveň sbírají pylová zrníčka a v úlech je přeměňují na potravu pro své potomky a také pro nás. V plástech totiž probíhají procesy, během nichž pylová zrna fermentují, jejich obal se naruší a cesta k bohatému obsahu se otevře!
Včelí pyl je králem antioxidantů, nic lepšího a účinnějšího se v přírodě nenachází. Obsahuje přírodní antibiotika, ale i esenciální aminokyseliny, minerály, zdravé tuky, vitamíny, proteiny. Je to unikátní koktejl živin, který se využívá ve zdravé stravě, ale i ve farmaceutickém či kosmetickém průmyslu, protože v sobě opravdu ukrývá zdraví, mládí i krásu.

Sladký život
V běžném životě využíváme pyl zejména na oslazení si života. Tedy, pokud používáme pravý včelí med. Pro alergiky je zase vhodný med, který včely nasbíraly v lese.
Medová maska dokáže zregenerovat pokožku. Pár kapek medu pomůže rychleji zahojit ránu a zabrání i případnému zánětu. Co děláte, když máte popraskané rty nebo úplně vysušené ruce? I tehdy je med efektivním pomocníkem, který pracuje rychle a na přírodní bázi. A určitě jste už slyšeli o medové masáži, která zvenku tělu pomůže tím, že hydratuje a zvláčňuje pokožku a zároveň pomáhá zevnitř odbourávat toxiny, které díky medu dostaneme ven skrze póry. Kombinace medu, který má sám o sobě léčivé účinky, a speciálních masérských hmatů, dokáže dostat z tělesných útrob opravdu hodně nepořádku. „Doporučuji ji jako prevenci civilizačních chorob, při nervových poruchách, při problémech s potencí a plodností a mnoha dalších potížích, které souvisejí s moderním životním stylem,“ říká Alena Tóthová, vedoucí wellness v hotelu u slovenských Prieval. Unikátní stránkou včelího pylu je i to, že se nedá vyrobit synteticky. Zkoušely to mnohé laboratoře, mnoha způsoby. A nic! Příroda si své tajemství dobře chrání.
Ale ve Švédsku přišli na způsob, jak narušit odolný obal pylového zrnka a jeho obsah stoprocentně využít. Vyrábí se z něj například doplněk stravy, který pomáhá ženám zvládnout ne vždy lehké období klimakteria. „Plazmatický extrakt z pylového zrna obsahuje mimo jiné L-tryptofan, který se v těle změní na serotonin - jeho nedostatek může například za výkyvy nálad, podrážděnost, deprese, poruchy termoregulace. Serotonin v organismu metabolizuje na melatonin, který je důležitý pro náš spánek. Právě melatonin může zmírnit návaly horka a pocení, navodit dobrou náladu, potlačit deprese a zlepšit spánek,“ vysvětluje gynekolog MUDr. Jozef Španka. Je neuvěřitelné, že pylové zrno může mít i takovéto účinky.
Samozřejmě, není to všelék a tak jako při všem, i při menopauze nebo při léčbě virózy sladkým medem platí, že důležitá je i životospráva. „Vždy je třeba dbát na pestrou stravu, dostatek pohybu i spánku. Pokud jde o ženy v přechodu, kromě extraktu z pylových zrn, který se dá užívat dlouhodobě, doporučuji doplňovat vápník a hořčík,“ radí lékař.

K čemu všemu je pyl dobrý?
Na zlepšení chuti k jídlu a na rekonvalescenci po dietách
Na zpomalení procesu stárnutí
Na zvýšení imunity, má antibiotické účinky, pomáhá při onemocnění jater, střev, při problémech s prostatou, při klimakterických potížích, při chudokrevnosti, při onemocněních štítné žlázy
Má pozitivní vliv na psychiku a duševní kondici
Podporuje paměť a nervovou činnost

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama