Reklama

Syndrom počítačového vidění (CVS - Computer Vision Syndrome)

Napříč generacemi se objevují oční problémy při dlouhodobém sledování obrazovky počítače, tabletu, mobilu nebo televize.  Syndrom počítačového vidění se často objevuje u dětí i mladistvých.  Syndrom přináší podrážděnost očí projevující se slzením, pálením nebo rozmazaným viděním.

Syndrom počítačového vidění (CVS - Computer Vision Syndrome) je dočasný stav zraku, který vzniká při dlouhodobém namáhání oči během práce na počítači. Příznaky se objevují v důsledku nadměrného napětí očních svalů a často se projevují podrážděností očí, slzením a pálením. Přetížením očí se snižuje schopnost zaostření a může se objevit dvojité vidění. Se zrakovými obtížemi se objevují také bolesti hlavy, krční páteře a ramen.

Stejně jako u jiných činností, dnešní svět nám mnohdy přináší výzvy, pro něž nebylo naše tělo záměrně stvořeno. Jednou z nich může být každodenní a velmi dlouhodobý pohled na počítačový monitor. Lidský zrak nebyl vyvinut za tímto účelem a je nutné brát na něj ohledy ve snaze splnit nároky světa tohoto století.Specifické je při pohledu na počítačovou obrazovku zejména to, že oči jsou nuceny neustále zaostřovat a rychle se pohybovat ve zcela různých směrech. „Možná jste si již sami na sobě vyzkoušeli, že čtení textu na počítači je pro vás mnohem náročnější, než čtení knihy.Jako nejčastější příznak lze vnímat podrážděnost očí projevující se jejich slzením a pálením. Následkem jejich výrazné únavy se může objevit dvojité nebo rozmazané vidění a potíže se zaostřením,popisuje primářka Očního centra AGEL MUDr. Jana Juhászová.

Příznaky syndromu počítačového vidění bývají obvykle krátkodobé, po odpočinutí očí a změně aktivity brzy vymizí. Následkem však nemusí být „jen“ potíže se zrakem, ale též bolesti hlavy nebo bolesti krční páteře.Syndrom vzniká v důsledku dlouhodobého sledování monitoru počítače. Jsou však zde i další prvky, které mohou stav našeho zraku výrazně zhoršit. Velmi namáhavé je, pokud je monitor umístěn v nevhodné výšce, vzdálenosti či na něj dopadá světlo a naše oči musí být dále namáhány, aby mohly obraz pořádně rozeznat. Problematické může být též, pokud člověk již trpí nějakou vadou zraku a nesnaží se o její korekci (např. nošením brýlí či kontaktních čoček).

Samozřejmě bylo by velmi snadné říci, že nejvhodnější prevencí je omezení doby strávené prací na počítači. Ano, je to opravdu nejsnazší a nejlogičtější doporučení, avšak ne vždy je možné jej dodržet. Pokud již máte profesi, v níž se dlouhodobé práci s počítačem nevyhnete, snažte se alespoň svým očím co nejvíce ulevit. Rozvrhněte si pracovní prostředí tak, aby byly vaše oči co nejméně namáhané.

Reklama

Zajistěte si co možná nejlepší prostředí

Obrazovka počítače by měla být umístěna ve vzdálenosti zhruba 50 – 70 cm od očí. Vhodné je přiměřené nastavení jasu a kontrastu monitoru. Dbejte na vhodné osvětlení místnosti, v níž pracujete. Zatěžující může být použití silných stropních či stolních svítidel. Nevhodné je též umístění obrazovky proti oknu, kterým na ni dopadá světlo. Existují také stínítka, která minimalizují množství světla dopadajícího na monitor.

MK

 

Reklama

Komentáře

Bia (So, 26. 2. 2022 - 19:02)
proto jsem si koupil aoptivizin blue, aby mě z neustálehé koukání do PC nebolela hlava
Reklama