Studie: pouze třetina antigenních testů prokáže nízkou přítomnost koronaviru

Mezi devíti nejčastěji používanými antigenními testy pro samotestování na SARS-CoV-2 ve školách, institucích a firmách jsou z pohledu jejich citlivosti významné rozdíly. Vyplývá to ze studie české biotechnologické společnosti Bioinova, která testování provedla na v ČR nejrozšířenější takzvané britské mutaci koronaviru.

Zatímco při vysoké koncentraci viru je pozitivní signál s různou intenzitou pozorován u všech devíti antigenních testů, tak snížení koncentrace na tisíc virových partikulí na jeden mililitr registrují pouze čtyři z nich. Na další snížení virové nálože o polovinu už reagují pouze tři testy od tří různých výrobců: Humasis, ACON Biotech a ABBOTT. Nízkou přítomnost koronaviru prokáže pouze třetina antigenních testů.

Studie byla realizována 31. března 2021 odborným týmem pod vedením MUDr. Petra Bauera, PhD. v laboratořích společnosti Bioinova. „Zaměřili jsme se na srovnání devíti nejčastěji používaných antigenních testů pro samotestování ve školách, institucích a firmách. Sledovali jsme přitom citlivost jednotlivých testů na různou koncentraci viru,“ říká ke studii Petr Bauer. Pro hodnocení testů byl použit inaktivovaný kmen SARS-CoV-2 takzvané britské mutace, která je v České republice v současnosti nejrozšířenější variantou koronaviru. Pro účely testování byly vybrány testy výrobců ABBOTT, ACON Biotech, ECOTEST, Humasis, nal von minden, LEPU MEDICAL TECHNOLOGY, REALY TECH, SD BIOSENSOR (Roche) a Singclean Medical Products. Studie byla provedena na třech různých úrovních virové nálože.

"Testy od výrobců Humasis, ACON Biotech a ABBOTT prokázaly až 20x vyšší citlivost, a tedy i účinnost než testy, které registrovaly přítomnost viru pouze při vysoké virové náloži,“ uzavírá Petr Bauer.

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Ghan
    Ghan (anonym)

    alespoň je na tom našem Absurdistánu něco srandovního. (vulgarismy byly odstraněny)

    Kvě 01, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama