Reklama

Stres, tablety, nevhodné matrace a bolesti zad?

Fyzioterapeut PhDr. Kryštof Kuba odpovídá na časté dotazy k bolestem zad.

 

Je pravda, že za bolestmi zad může být i psychika – především pak stres?

Ano stres ovlivňuje nejen naši psychiku, ale stojí za spoustou fyzických problémů. A jedním z častých jsou právě i bolesti zad či hlavy, protože tělo a psychika jsou propojeny více než se na první pohled zdá. Stres působí zvýšenou aktivitu (napětí) ve svalech. Krátkodobě může být tento děj užitečný, dlouhodobě pak ale dochází k „únavovým bolestem“ a v případě opravdu dlouhé doby může dojít ke změnám stavby a naše tělo tím odráží míru stresu či zátěže. Kromě bolesti zad si psychika hraje i s naší hlavou, a to i po fyzické stránce. „Bolesti hlavy mohou být nejrůznějšího původu a možná je vyvolává z velkého procenta stres, přesto z velké části může být zdrojem mechanický problém páteře, ale i mnoho dalších faktorů. Proto není od věci vyloučit právě mechanickou blokádu krku před jednoznačným označením stresové bolesti hlavy. Stres může zapříčinit změnu držení těla, tato změna může způsobit blokády a svalové napětí, které se stane zdrojem bolesti hlavy.

 

Může časté vysedávání dětí u tabletů či laptopů způsobit bolesti zad?

Reklama

Čas strávený s digitálními přístroji není pouze přínosem, ale může děti asociovat a způsobovat fyzické problémy- Především v přetížení krčních a ramenních svalů. A tím pak i vzniku nepříjemné bolesti či špatného držení těla. Nicméně ať už si dítě lehne nebo sedne k obrázkové encyklopedii nebo k tabletu, je dobré sledovat, zda nesedí v déle než 30-40 minut v tureckém sedu se zády ohnutýma jako luk, takto si může přivodit bolesti pohybového aparátu. Další typicky špatnou pozicí je stejně dlouhý sed tvarovaný podle gauče nebo křesla. Pro dítě by mělo být vlastní to, že pozice střídá, hýbe se, přetáčí se.  Pokud jsou děti při práci na notebooku či hraním her na tabletu stále v jedné pozici, vytváří si tak návyk na sed nebo jinou polohu. Občasné změny polohy jsou tedy to nejdůležitější.

 

Ráno se často probouzím s bolavými zády. Může za to špatný výběr matrace?

 

Matraci, která tělu nevyhovuje poznáte tak, že se k ránu opakovaně a dlouhodobě budíte s bolestí pohybového aparátu, jste nevyspalí a zatuhlí. Toto ale kromě špatné matrace může znamenat i fakt, že málo spíte či máte špatný životní styl. Ta „správná“ matrace je pro každého jiná. Má se na ní pohodlně ležet a ráno se na ní pak dobře probouzet. Určitým finančně nenáročným kompromisem, který já osobně doporučuji, jsou futony. Jsou to japonské přírodní matrace, plněné surovou bavlnou, vlnou nebo syntetickým rounem a pro změkčení i latexem.

 

 

 

Reklama

Komentáře

Reklama