Reklama

Strach z léku CRESTOR donutil jeho výrobce změnit doporučení k jeho užívání

"Drahý doktore! Pacientům předepisuj tu nejmenší dávku našeho léku Crestor, jinak by léčba mohla skončit nebezpečnými komplikacemi

Varování a opatrnost jsou namístě - již v březnu americké sdružení na ochranu spotřebitelů Public Citizen upozornilo na to, že po zahájení léčby Crestorem se u sedmi pacientů prokazatelně vyskytlo akutní onemocnění kosterního svalstva rhabdomyolýza, přičemž dva dokonce zemřeli. U devíti nemocných bylo zaznamenáno selhání nebo větší poškození ledvin a pět pacientů utrpělo méně závažné poškození ledvin. Proto se spotřebitelé dožadují u amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) stažení Crestoru z trhu. 

 

Preparát poměrně ostře kritizují i odborníci v britském lékařském listu Lancet. 

 

Podle MUDr. Luboše Kotíka, CSc., primáře III. interního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze-Krči, je Crestor k dispozici i v ČR. "Jde o preparát z kategorie statinů, jehož účinnou látkou je rosuvastation. V naší databázi je uveden i s cenou," sdělil Kotík tiskové agentuře Plus Press. "Já sám ale Crestor při léčbě pacientů nepoužívám, volím konzervativnější statiny, které jsou u nás ověřeny delší praxí. Tím jsou rozptýleny případné pochybnosti o bezpečnosti preparátů," zdůraznil Kotík. Jak podotkl, rhabdomyolýza hrozí více či méně při použití všech statinů. Bezpečnost používání Crestoru bude podle Kotíka nutné teprve náležitě ověřit a prokázat. 

 

Již v roce 2001 musel být z trhu stažen obdobný preparát Baycol německé provenience, neboť po jeho užívání zemřelo hned několik pacientů. 


Zdroj: Plus

Reklama

Reklama

Komentáře

sedmikrása (Út, 20. 7. 2004 - 07:07)
Jsem farmaceutka, v posledních deseti letech jsem se stala reflexní terapeutkou. Věnovala jsem se hodně nejen literatuře ale i praxi a proto mne neustále a znovu velmi překvapuje, jak je možné, že tolik "moderních" - současných léků jsou vlastně více škodlivé, než léčivé látky. Při pověsti jakou má FDA
/ orgán odpovědný za povolení užívání léku v USA a tedy braný velmi vážne i u nás / že produkt tohoto typu je vůbec zaveden do léčebných procesů a možná zkoušen na některých pacientech i u nás.
Pokud je ovšem tahle informace opravdu pravdivá při dnešní senzacechtivosti novinářů, je tohle opravdu s podivem.
fanda (Čt, 29. 7. 2004 - 06:07)
Sedmikraso, studuj jeste vice. Prijdes na to, ze
kazdy lek je skodlivy... i vitamin C...
Zadny lek nikdy neleci a muzes studovat dvacet
ctyri hodin denne a stejne na nic neprijdes.
Stale ta amerika... americane jsou nejvice nemocni
lide na celem svete... nadbytek potravin a silene
mnozstvi leku... jde jen o jedno, jak z lidi
vytahnout penizky... jsem zdravy, nevim co je to nemoc a bez leku??? leky NIKDY uzivat nebudu...
Az opravdu onemocnis, kontaktuj me a vylecim Te
z kazde nemoci... BEZ LEKU...
F.
Drchnička (Út, 23. 3. 2010 - 09:03)
Fando,poradíš mi jak vyléčit(snížit) cholesterol v krvi? BEZ LÉKů???
Jaroslav Taláb (Čt, 21. 6. 2012 - 14:06)
Fando,poradíš mi jak...Omezit konzumaci vepřového masa, sníst 2 kapry týdně a zintenzivnit sexuální život.
Mary (Čt, 21. 6. 2012 - 20:06)
Drazí doktoři jen dělají dobře placenou špinavou práci pro farmaceutické megafirmy. Tahle souvislost se ale zmíní jen při velkém průšvihu. Jinak se jede vesele dál a vyrábějí se další pacienti ze zdravých lidí.
josef kolek (Po, 1. 4. 2013 - 17:04)
myslim že se vice lekaři boji toho že by žadne nemoci nebyli co by dělali?
? (Po, 1. 4. 2013 - 19:04)
Co by dělali? Přeškolili by se na učitele a doučovali by vás příčestí minulé.
maruska (Po, 27. 1. 2014 - 22:01)
Fando,poradíš mi jak... chtěla bych léčit cholesterol přírodní cestou,
zkusila jsem snad všechny možné potravinové
doplňky vč. fytosterolů, ale výsledek se
nedostavuje. Mám správnou váhu, pohybu až
nad hlavu - tak je to tím uspěchaných životem nebo povahou?
! (Út, 28. 1. 2014 - 14:01)
Pouhou stravou se cholesterol nesníží, protože se jej 80-90% tvoří fyziologicky v játrech a teprve 20-10% se přijímá potravou. Hon za snížením cholesterolu je módou posledních let, mohou za to firmy vyrábějící léky na snížení cholesterolu (zvláště tzv. statiny). Ty však mají spoustu vedlejších účinků (zhoršení cukrovky, vznik depresí atd.), takže jejich přínos je diskutabilní. Každopádně si tím firmy vyrábějí nové pacienty, které pak budou léčit na následky léčby svými léky.
Reklama