Stop překříženým nohám

Moderní způsob života je u mnohých z nás spojen s dlouhodobým sezením či stáním. Nedostatek pohybu a dlouhý čas strávený v jedné poloze přitom mohou být důvodem různých zdravotních komplikací – od nadváhy a bolestí zad, přes otékající nohy, metličky a křečové žíly až po hemoroidy. Jak nám pomůže změna sezení?

Co může způsobit sezení s nohou přes nohu?

CHCETE DŮKAZ? VYZKOUŠEJTE SI
Vědomě si dejte při sedu na židli nohu přes nohu a nohy si neprohazujte. Poté sledujte, jak se začnou po chvilce vaše nohy zúženému průtoku krve bránit (brní, těžknou). 

Nejen ženy v sukni často používají právě tento způsob sezení. Pravdou ale je, že může vést například ke zvýšenému krevnímu tlaku, kdy dojde ke stlačení velkých krevních cév a krev poté teče v dolních končetinách pomaleji. Částečné přerušení krevního oběhu znamená, že se krev shromažďuje a zvyšuje tlak na ostatní cévy. Ze stejného důvodu může dojít k poškození nervových zakončení nebo objevení se metliček a křečových žil. Jejich základem je rozšíření žil, kterým se tělo zvýšenému tlaku v dolních končetinách brání. Při výčtu zdravotních rizik nemůžeme zapomenout ani na bolesti zad způsobené nepřirozenou polohou páteře.

Jak tedy správně sedět?

Při správném sezení je důležité mít židli nastavenou tak, aby kolena byla v pravém úhlu. Nebojte se opřít si záda o opěradlo s tím, že při práci na počítači by měl být monitor umístěn rovně před tváří (pozor na předsouvání hlavy vpřed). Tato poloha je vhodná i pro cviky podporující krevní oběh dolních končetin, které slouží jako prevence vzniku otoků, metliček a křečových žil. Cvičit můžete přímo při práci například tak, že se budete střídavě opírat o špičky a o paty. Můžete také natáhnout nohy před sebe a postupně propínat a krčit chodidla jedné a druhé nohy.

Změna sezení je první krok, co dál?

Pokud se u vás objevují kvůli dlouhému sezení otékající nohy, nebo již máte viditelné metličky a křečové žíly, pouze změna sezení bohužel nepomůže. Je důležité navštívit praktického lékaře, který vám dá další tipy na změnu životního stylu a případně vám doporučí venofarmaka – léky na posílení žilní stěny a podporu žilního oběhu. O léčbě přitom lékař rozhoduje podle pokročilosti onemocnění a míry subjektivních obtíží pacienta. „Základem léčby jsou konzervativní metody. Jsou to režimová opatření, kompresivní léčba a farmakoterapie. K režimovým opatřením patří zejména redukce hmotnosti, dostatek pohybu a omezení nadměrného slunění či tepla. Kompresivní léčba spočívá v pravidelném nošení punčoch, které zabraňují žilnímu přetížení, zlepšují subjektivní potíže nemocného a jsou prevencí vzniku varixů a otoků. Třetím pilířem jsou léky venofarmaka, působící na žilní stěnu a zlepšující odtok krve,“ shrnuje MUDr. Jana Vojtíšková, praktická lékařka pro dospělé z Prahy.

Neoblíbenou, ale fungující pomůckou k prevenci otékajících nohou, metliček a křečových žil je zmiňovaná komprese. Vybrat si můžete punčocháče, podkolenky, ale i stehenní nebo polostehenní punčochy. Jak říká MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D. z Centra žilní chirurgie VASCUMED a LF Masarykovy univerzity v Brně: „Kompresní punčochy jsou základní součástí režimových opatření a jedním z pilířů léčby. Pravdou ale je, že mezi pacienty nejsou příliš oblíbené, hlavně v létě, kdy se začínají objevovat vyšší teploty. Proto jim doporučuji, aby zejména v teplých měsících nezapomínali na další režimová opatření a také na ověřená venofarmaka, které může doporučit jak praktický lékař, tak specialista.”

Další podrobnosti k tématu otoků, metliček a křečových žil najdete na www.zilniporadna.cz nebo v bezplatné mobilní aplikaci „Bolí vás nohy?“.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Lída
  Lída (anonym)

  A já takhle sedávám skoro pořád. Ups! A pak se divím, že mě ty nohy bolí... Jenže dokopat se k tomu doktorovi? Nadlidský výkon, co si budem povídat. Díky za tip na aplikaci "Bolí Vás nohy?", už mám staženo, třeba z toho něco vykoukám :-)

  Feb 25, 2020
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Zajímalo by mě, proč značná část žen při čekání např. na hromadnou dopravu stojí se zkříženýma nohama. Je tento postoj stabilnější, nebo je to pojistka proti nekontrolovatelnému úniku moči, nebo je důvod jiný? Chlapa jsem takhle stát neviděl.

  Feb 25, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama