Reklama

Stent - moderní léčba mrtvice

Používání účinných a šetrných stentů při léčení některých druhů cévních mozkových příhod je zatím v Česku méně časté než využívání jiných metod. Důvodem je vysoká cena použitých pomůcek, která činí až 100.000 korun, a nedostatečné zkušenosti lékařů. Naopak chirurgický zákrok stojí jen několik tisíc korun, ale vyžaduje zase následnou pooperační péči v nemocnici, která léčbu prodraží. Pacienti si podle zákona nemohou na operace připlácet a nemocnice vycházejí ze svých rozpočtů. To pak ovlivňuje rozhodování lékařů, kterou metodu zvolí.

    Nejvíce stentů v České republice, a to 125, loni implantovali do krční tepny v Ústřední vojenské nemocnici. Jiří Lacman z této nemocnice ČTK vysvětlil, že stent je výztuž z jemných kovových drátků. Pacientovi je zavedena stehenní tepnou do místa zúžení krční tepny, kterou rozšíří, a zajistí tak obnovu zásobení mozku krví. Zákrok se dělá při místním umrtvení a pacient může druhý den odejít domů. V Česku se však dosud kvůli finanční náročnosti zákroku častěji odstraňuje zúžení krční tepny chirurgicky v celkové anestezi, což vyžaduje následnou hospitalizaci.

    Lacman řekl, že stent se nehodí pro každého pacienta. Vhodnější je pro starší lidi, kteří mají více chorob a operace by pro ně byla větším rizikem. Stent zatím implantují jen ve větších nemocnicích, kde se na jednotlivých pracovištích takto léčí ročně 20 až 40 pacientů. Operací se provádí několik set. V budoucnu se bude počet pracovišť, kde tento zákrok dělají, zvyšovat.

    Mluvčí vojenské nemocnice František Vlček uvedl, že cévní mozková příhoda neboli mrtvice je v České republice třetí nejčastější příčinou úmrtí a připraví o život ročně více než 14.000 pacientů. Pětinu těchto úmrtí způsobuje zúžení tepen zásobujících mozek. Mrtvici může způsobit nejen ucpání krční tepny aterosklerotickým plátem, ale i ucpání cévy v mozku krevní sraženinou či krvácení prasklé cévy přímo do mozku. To se nejčastěji přihodí diabetikům nebo lidem s vysokým tlakem.

    Podle primáře radiodiagnostického oddělení vojenské nemocnice Františka Charváta je zavedení stentu bezbolestným výkonem. V případě, že pacient pocítí některý z příznaků cévní mozkové příhody, jako je například jednostranné ochrnutí horní či dolní končetiny, pokles ústního koutku, poruchy řeči či zraku, neměl by čekat na zlepšení stavu, ale ihned se obrátit na obvodního lékaře či neurologa. V akutních případech by měl kontaktovat záchrannou službu. Pro potvrzení diagnózy zúžení krčních tepen by měli lékaři vyšetřit pacientovi krční tepny ultrazvukem. Vhodnou léčbu pak navrhne neurolog.
   

Reklama

Reklama

Komentáře

Hanka (Ne, 17. 11. 2013 - 12:11)
Rada čínského profesora – návod, jak zabránit následkům mozkové mrtvice.
 
Mějte doma injekční stříkačku nebo jehlu. Tímto zvláštním a netradičním způsobem můžete zachránit postižené mozkovou mrtvicí. Návod si přečtěte pozorně až do konce a pak jej pošlete dále. Nikdy totiž nevíte, komu ještě může pomoci a čí život na vás závisí.
 
«Můj otec ochrnul a později zemřel na následky mozkové mrtvice. Škoda, že jsem o tomto způsobu první pomoci nevěděl dříve. Během záchvatu mozkové mrtvice dochází k postupnému přerušení kapilár. Při prvních příznacích mrtvice zachovejte klid. Postiženého nepřesunujte, a to nezávisle na tom, kde se nachází, protože při přemísťování mohou mozkové kapiláry prasknout.
 
Pomozte postiženému, aby se usadil v poloze, v níž nemůže znovu upadnout. Poté můžete začít s pouštěním krve.
 
Máte-li doma sterilní injekční stříkačku a jehlu, jsou k tomu nejvhodnější, v opačném případě můžete použít šicí jehlu nebo špendlík.
 
1. Podržte jehlu nebo špendlík nad ohněm, aby byly sterilní. Potom jehlou probodněte konečky všech 10 prstů na rukou.
 
2. Nejsou to žádné konkrétní akupunkturní body. Prostě píchnete milimetr od nehtu.
 
3. Bodněte tak, aby vytékala krev.
 
4. Jestliže krev nezačne kapat, stlačte propíchnutý prst svými prsty.
 
5. Když všech 10 prstů krvácí, počkejte několik minut, načež se postižený probere.
 
6. Pokud má postižený zkřivené rty, potáhněte za uši, až zčervenají.
 
7. Potom do každého ušního lalůčku dvakrát píchněte tak, aby z každého lalůčku vytekly dvě kapky krve. Za několik minut se musí postižený probrat.
 
Počkejte, až se stav postiženého normalizuje a neprojevují se žádné nezvyklé příznaky. Teprve potom nemocného převezte do nemocnice. V případě, že je nemocný spěšně odvezen sanitkou do nemocnice, mohou otřesy při jízdě způsobit, že mozkové kapiláry postiženého praskají.
 
Jestliže se postiženému podaří vstát a jít, je zachráněn. O pouštění krve, jež slouží k záchraně života, jsem se dozvěděl od odborníka čínské tradiční medicíny doktora Cha Bu Tina, který žije v San-Juke.
 
S touto metodou mám praktické zkušenosti, a proto mohu říct, že je účinná na 100 %.
 
V roce 1979 jsem přednášela ve škole. Jednou jsem byla ve třídě, když jiný učitel přiběhl do mé třídy a vzrušeně řekl: „Paní učitelko, rychle pojďte. Náš vedoucí prodělal mozkovou mrtvici!“ Hned jsem k němu běžela. Byl bledý, jeho řeč byla nesrozumitelná a rty zkřivené. Měl všechny symptomy mozkové mrtvice.
 
Hned jsem požádala jednoho ze studentů, aby koupil v lékárně injekční stříkačku a jehlou jsem píchala postiženého do všech 10 prstů. Po několika minutách, když se na prstech objevily kapky krve (velké jako hrách), se postiženému do obličeje vrátila barva a začal nás normálně vnímat. Avšak jeho rty byly pokřivené. Potáhla jsem ho za uši, aby se naplnily krví. Až byly červené, dvakrát jsem píchla do pravého i levého ušního lalůčku. Na každém lalůčku se utvořily dvě kapky krve. Tehdy se stal zázrak. Během 3-5 minut tvar rtů se normálně upravil a jeho řeč byla srozumitelná.
 
Dovolili jsme mu, aby si trochu odpočinul a vypil šálek horkého čaje. Potom jsme mu pomohli sejít po schodech a odvezli jsme ho do nemocnice. Zůstal v ní přes noc a následující den byl propuštěn domů. Mohl se vrátit do školy a učit! Všechno fungovalo normálně. Neměl žádné následky, přestože postižení mozkovou mrtvicí obvykle trpí nenapravitelným přerušením mozkových kapilár při cestě do nemocnice. V důsledku se tito postižení nikdy neuzdraví. Mozková mrtvice představuje druhou nejčastější příčinu smrti. Šťastlivci, kteří zůstali naživu, však mohou být ochrnuti na celý život. Tak hrozná věc se nemusí přihodit nikomu.
 
Jestliže si všichni zapamatujeme tuto metodu pouštění krve a neprodleně zahájíme záchranu, postižený se během krátké doby zcela zotaví.
 
Pošlete, prosím, po přečtení uvedený návod všem svým známým. Můžete tak zachránit někomu život při mozkové mrtvici.
Návštěvník (St, 9. 6. 2021 - 23:06)
Mám stent v krkavici 5 let . Postihla mě CMP ve 46 letech , byla jsem zdravá , bez cholesterolu , nízký tlak , nekuřák . Stent mi aplikovali v mladším věku , jiná možnost nebyla. Postižení/ochrnutí/ mi zůstalo a stále mám strach , že se mi krkavice ucpe , ikdyž příčinu ucpání a CMP zjištěna nebyla . Nyní stále cítím tlak v krkavici , kde mám stent a jsem hodně spavá a unavená .
Reklama