Reklama

Stav chrupu ovlivňuje celkové zdraví člověka

Zdravotní stav zubů a dásní působí na celkový zdravotní stav člověka. Ovlivňuje choroby srdce, cukrovku, plicní i revmatické nemoci a zvyšuje i riziko předčasného porodu. Prezident České stomatologické akademie Josef Kunkela dnes novinářům řekl, že orální infekce dvakrát zvyšuje pravděpodobnost vzniku infarktu, třikrát vzniku mozkové mrtvice.

Studie Světové zdravotnické organizace ve střední a východní Evropě ukázaly, že 88 procent pacientů v péči stomatologů ve věku od 30 do 40 let má zánět dásní a téměř 40 procent lidí ve věku od 40 do 60 let trpí dokonce zánětem kostního lůžka, což znamená, že mají paradentózu. Zdrojem zánětu mohou být i ponechané zubní kořeny nebo různé cysty v dutině ústní.

 

Pětimilimetrový prostor mezi dásní a zubem násobený obvodem všech zubů kolem krčku vytvoří zánětlivou plochu o celkové velikosti pivního tácku, která do těla produkuje choroboplodné zplodiny. 


Kvalita zubů, záněty dásní nebo paradentóza nejsou dědičné, ale "dědí" se špatné stravovací návyky a přístup k ústní hygieně. Stav zubů se odvíjí i od úrovně prevence. 


Mezi lidmi přetrvávají různé mýty týkající se čištění chrupu. Často se říká, že zuby by se měly čistit dvě nebo tři minuty. To je podle Kunkely zavádějící, neboť nezáleží na času, ale na tom, aby zuby zůstaly čisté. Jejich čistotu lze zkontrolovat špičkou jazyka. "Sametový", nerovný povrch zubu znamená, že je třeba v čištění ještě pokračovat. Alespoň jednou denně je třeba se postarat i o prostory, kam se klasický zubní kartáček nedostává, to znamená použít mezizubní kartáček nebo dentální niť. 


Není také pravda, že by se zuby měly čistit po jídle. Spíše naopak, protože v jídle a zejména v pití mohou být kyseliny, které dočasně naleptají zubní sklovinu a kartáček toto narušení prohloubí. Další omyl je myslet si, že rozhodující pro vznik zubního kazu je značka pasty nebo žvýkačky či bonbonů, které podle reklamy mají ze zubu "seškrabávat plak", tedy bakteriální povlak. Pasta je jen pomocníkem. 


Cukr zubům neprospívá a přesto ve Švýcarsku, kde je spotřeba čokolády o polovinu vyšší než v Česku a spotřebu cukru je vyšší o pětinu, mají lidé mnohem zdravější chrup. Patnáctiletí Češi mají o 300 procent více zubních kazů než jejich vrstevníci ve Švýcarsku. Podle Kunkely to svědčí o tom, že Češi kladou v péči o zuby malý důraz na prevenci. Primární prevenci má v rukou každý z nás. Sekundární prevence spočívá na zubním lékaři. Nejefektivněji se dají léčit minimální zubní kazy, které dokáže najít laserový vyhledávač, nebo jsou vidět rentgenovém snímku. Záleží ovšem na tom, jaké vybavení má stomatolog k dispozici. 


Podle Martiny Mackové zuby i dásně potřebují pro svou obnovu vitamíny E a F. Vitamín E, který podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, je například obsažen v obilných klíčcích, luštěninách, vejcích a zelenině. Zdrojem vitamínu F, který pomáhá budovat ochranou vrstvu zubu, jsou především rostlinné oleje. 


Jitka Klejnová - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

24let (Po, 11. 6. 2007 - 17:06)
Mě je jen 24let, ale zánět dásní mám, at dělám co dělám, nelepší se to((( to mě čekají v budoucnu pěkné věci...(((
Roman (Po, 11. 6. 2007 - 21:06)
Zuby mě zničila přílišná prevence a péče. Kdyby mě je zubaři při každé návštěvě ordinace tak nerozvrtali a kdybych od dětství nepoužíval pastu s fluórem, nedocházelo by k jejich praskání a nutnosti nahradit korunkou. Je mi 40 a brzy zřejmě budu potřebovat umělý chrup. Starší bratr , který se stravuje podobně, ale zuby si čistil méně, má několik kazů které si nechal ošetřit teprve nedávno a ještě všechny zuby svoje... Asi netušíte, že kovová plomba je sice dobrý starořímský vynález, ale nikdy nebude držet v zubu, která je tvořen kolagenem a fosforečnanem vápenatým a nikdy nebude mít srovnatelné vlastnosti se zubní sklovinou...Naopak, vzhledem k větší tepelné dilataci vám při jezení zmrzliny může vypadnout. A vůbec, vzhledem k nepevnému spoji ji vytáhne i žvýkačka. Navíc může při skousnutí něčeho tvrdého působit jako klín a zub prostě rozštípne...Také klasické vrtání zubu je v postatě nesmysl, dojde k nadbytečnému odstranění zuboviny a sklovina je příliš křehká, aby dlouho vydržela...
To vám doktor Zoubek a štíhlé krasavice z reklamy zatají:)
Tomáš (Po, 11. 6. 2007 - 22:06)
No a hlavně se málo ví, že zubní kaz není z cukru ale že začíná zevnitř a žádný Orbitky na snížení pH vás neochrání...Je to totiž choroba působená baktériemi které se mohou do těla dostat například podáním infikované krve. Je to prostě taková nenápadná pandemie. Mělo by se proti tomu očkovat, ale proč. Co by pak dělali chudáci zubaři:)))
Natali (Čt, 5. 7. 2007 - 23:07)
Je mi 30let. Chodila jsem od jedné zubařky k druhé a mám takový pocit, že zubaře může dělat kde jaký trouba! Asi tak 70% zubařů nechodí na pravidelná školení, nezdokonalují se a nezajímají se o novinky. Lékaři ustanou na mrtvém bodě a jakmile postřehnou, že při placení sebedivnější částky nereptáte, navyšují a navyšují, dokud si to necháte líbit, ale jejich péče se s cenou nezlepší, bohužel. Máte pod zubem váček, ale toho si pan doktor nevšimne, dokud jej na to neupozorníte. Dříve jsem za bílou plombu platila 290czk, nyní platím 1600czk a na zub stejně nemůžu kousat, přesto že je zub po zákroku více jak 14dnů. Zaplatíte si bílou plombu a v bílých zubech máte šedou plombu. Zubař má dovolenou, jinak by to odemě pěkně slíznul, šarlatán! Myslím, že na těchto případech se člověk opravdu naučí bránit a hájit své finance i zdraví, přesto, že se mu do toho moc nechce a nerad na lidi křičí. Takže už žádné kávičky a bonboniérky, pane doktore sem,pane doktore tam,...prostě mě bude muset nějak to své lékařské flinkání logicky vysvětlit a na své náklady dát do pořádku. Co se to děje???
Eraser (Ne, 29. 7. 2007 - 12:07)
Natali: Souhlasím. Mám obhužel stejný zkušenosti. Je mně 27, do loňska jsem neměl problémy se zuby. Pár amalgámových plomb z dětství, jinak jsem i zubech nevěděl. Jenže loni v říjnu došlo k vytržení osmičky vlevo dole, částečně zaklíněné v kosti a tudíž nemohla prořezat celá, při trhání mně poškodili sedmičku, ve stejný době se mně ulomil kus šestky vpravo nahoře. Takže plombování tý šestky, pak přeplombování kompozitem (to je ještě horší) a poleptání skloviny na boku zubu, zaplombování 2 osmiček, které od té doby bolí na studené nebo jen tak (zajímavé, že když tam byl kaz, tak nebolely) atd. Zubaři jsou verbež, vystřídal jsem 2 od loňskýho října. Pokaždý to bylo takhle: "Novej pacient, chcete ke mně chodit? Ale jistě, tak se na vás podíváme. Tady je problém, ale nic vážnýho, to snadno napravíme." Ale ono po tom snadném napravení to bylo horší a běda jak jsem s tím kontaktoval zubařku. To už bylo jinak: "Tam to je v pořádku, to nemůže bolet. To nemůže bejt drsný. Nepozorujte se tak. Musíte počkat, to samo přejde (je to čím dál horší). Atd."
Reklama