Reklama

Stafylokináza úspěšně rozpouští krevní sraženiny

Enzym produkovaný bakteriemi stafylokoka, stafylokináza, je desettisíckrát účinnější při rozpouštění krevních sraženin, než vědci dosud předpokládali.

Při výzkumu zaměřeném na látky vhodné pro léčbu mozkové mrtvice to zjistil Martin Toul, výzkumník týmu Proteinové inženýrství v Loschmidtových laboratořích Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, Recetox a Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny (FNUSA-ICRC). V tiskové zprávě o tom informovalo klinické centrum.

Potenciál stafylokinázy přitom nebyl původním účelem výzkumu. Podle dřívějších výzkumů totiž nebyla vhodným kandidátem na využití při léčbě mozkové mrtvice kvůli nízké účinnosti. "Testovali jsme proteiny podobné stafylokináze a potřebovali jsme získat výchozí data, která bychom měli jako základ pro srovnání. Nechtěli jsme vycházet jen z dat uvedených v odborné literatuře, chtěli jsme si předchozí pozorování ověřit v laboratoři. Při ověřování jsme šli více do hloubky a zjistili jsme, že je to s aktivitou stafylokinázy vlastně úplně jinak," uvedl Toul.

Výzkum zjistil, že mechanismus aktivity stafylokinázy se skládá ze dvou kroků. Tím prvním je vazba, která je slabá, tím druhým pak rozpouštění sraženiny. "Všichni se dívali na aktivitu jako celek. My jsme se však zaměřili na jednotlivé kroky mechanismu a našli ten limitující. Díky tomu jsme zjistili, že vůbec nepotřebujeme stafylokinázu vylepšovat co se týče aktivity rozpouštění, ale stačí se zaměřit na efektivitu jejího navazování, což je snadněji proveditelné," uvedl vědec.

Pro léčbu mozkové mrtvice se v současnosti používají dva přístupy. První je mechanický, kdy se krevní sraženina odstraní pomocí katetru, zatímco druhý je biochemický, kdy se tromb rozpustí za pomoci léku. První způsob je náročnější na technické vybavení a také na důkladné proškolení personálu, druhý je jednoduše aplikovatelný, nicméně i on má své limity, zejména co se týče účinnosti a ceny podávané látky.

Reklama

ČTK

Reklama

Komentáře

Monika (Po, 20. 6. 2022 - 21:06)
Jak předcházet krevní sraženině? Už se mi udělala jednou, když jsem si zlomila nohu a skrz kojení jsem nemohla ředit krev... Jelikož mi díky sraženině umřel tatínek, tak z toho mám celkem strach a chtěla bych tomu předcházet...
Pavlína (Čt, 23. 6. 2022 - 22:06)
Mám stejný problém a dokonce když mám letět letadlem nebo sedět dlouho v autě, tak si musím píchnout injekci na ředění krve... Proto jsem to řešila a našla jsem doplněk s enzymem nattokináza, který má antitrombotický účinek.
Monika (Pá, 24. 6. 2022 - 16:06)
Takže ten berete pravidelně? Já z toho mám totiž opravdu strach a docela nerada bych něco zanedbala...
Pavlína (Po, 27. 6. 2022 - 10:06)
Pravidelně beru doplněk stravy Nattokináza Kingray, který beru z internetového obchodu kingrayshop. Brala jsem tam už více věcí a vždy v pořádku vše rychle doručené. Jak píšete, tak trombóza může být zrádná, a proto se snažím tomu všemožně předcházet.
Reklama