Reklama

Správnému vidění se lidé musí naučit do osmi let

Správnému vidění se člověk musí naučit do osmi let, poté oční tkáň přestává být citlivá a pružná a některé nedostatky již nelze odstranit. Kvalitní zrak není vrozený, vyvíjí se prostřednictvím podnětů, které dítě dostává. Vyplývá to z přednášek odborníků na brněnském veletrhu Opta.

"Novorozenec vnímá jen světlo, tmu a pohyb, a pokud by dítě ve tmě vyrůstalo až do osmi let, bude až do konce života rozlišovat pouze světlo a tmu," uvedl ve svém příspěvku odborník na oční operace Milan Anton. Zdůraznil, že rodiče by měli věnovat zraku dětí velkou pozornost již v předškolním věku, a pokud mají pocit, že dítě hůř vidí, je třeba rychle navštívit odborníka. Zrak je podle vědců nejdůležitějším smyslem, člověk jeho prostřednictvím získává více než 80 procent informací o okolním světě.

Panice nemusejí propadat rodiče, jejichž dětem lékaři diagnostikují před nástupem do školy dalekozrakost. Podle Antona se s touto vadou rodí až tři čtvrtiny dětí, ale problém jim nemusí zůstat nastálo. S růstem předozadní délky oka, který je nejrychlejší do tří let a pokračuje až do 16 let, se totiž vlastnosti zraku mění a od dalekozrakosti se posouvá k normálu. Když se u dítěte před nástupem do školy zjistí dalekozrakost kolem 0,5 až 1,5 dioptrie, je to pro rodiče vlastně dobrá zpráva, míní odborníci. Znamená to, že v dospělosti nebude zrak člověka pravděpodobně vyžadovat žádnou korekci.


O to nepříjemnější je v předškolním věku zjištění krátkozrakosti, upozorňují oční lékaři. Krátkozrakost se totiž s dospíváním zhoršuje a čím dříve se projeví, tím větší bývá její postup.

Jan Tomandl - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama