Reklama

Společné projevy přechodu u žen a u mužů

Nevolnost, únava, prudké výkyvy nálad či návaly horka. To jsou nejčastější příznaky klimakteria neboli přechodu, který je tradičně spojován s ženským organismem. I když se může zdát, že se mužů tento problém netýká, opak je pravdou. Prochází takzvanou andropauzou, která je ženskému klimakteriu a jeho symptomům velice podobná. V tomto článku se dočtete, jaké potíže v přechodu shodně sužují obě pohlaví a jakým zdravotním rizikům čelí.

Zatímco o ženské menopauze existují zmínky již celá desetiletí, u mužů vědci potvrdili hormonální přechod teprve nedávno. Mužské klimakterium neboli andropauza se obvykle projevuje mezi 50. až 55. rokem života. Na rozdíl od žen, které menopauzu pociťují zpravidla o deset let dříve, však mužům úplně neustává produkce pohlavních hormonů. Ačkoliv mužům v přechodu hrozí podobná zdravotní rizika jako ženám, je téma andropauzy stále odsouváno do pozadí.

Viníkem jsou hormony

Ať už se jedná o ženskou menopauzu nebo mužskou andropauzu, příčina je stejná. Lidské tělo začne produkovat menší množství pohlavních hormonů než v minulosti. Ženám začíná stagnovat funkce vaječníků a dochází k redukci estrogenů. U mužů postupně klesá tvorba mužských pohlavních hormonů, konkrétně testosteronu. „Zatímco u žen se období menopauzy objeví rychle a nečekaně, stejně jako její příznaky, u mužů je to docela jiné. Potíže se u nich často projevují pomalu a postupně, obvykle i po dobu několika let. Muži si tak nástupu andropauzy nemusí vůbec všimnout. A právě v tom tkví jedno z největších rizik jejich přechodu,“ objasnil Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma.

1. společný projev: Náladovost a depresivní stavy
Smích, radost, pláč, nervozita nebo křik. Tak zpravidla vypadají časté výkyvy nálad, které doprovází přechod u mužů i žen. Náladovost je však pouze jednou z mnoha psychických potíží, které jsou pro klimakterium i andropauzu typické. Prudké změny aktuálního rozpoložení totiž mnohdy vyústí v apatické, depresivní a úzkostné stavy, které sužují nejen jedince v přechodu, ale i jeho okolí. Mezi nejčastější projevy depresivního rozpoložení u žen i mužů se pak řadí smutek, negativní pohled na sebe sama i okolní svět, pocity beznaděje, neklid, nervozita či podráždění.

Reklama

2. společný projev: Nespavost a ztráta koncentrace
Nedostatek energie a vyčerpanost jsou projevy únavy z nespavosti, která je dalším shodným příznakem klimakteria i andropauzy. Hormony totiž významně ovlivňují látkové výměny v mozku, a proto se jejich nedostatek projevuje i v poruchách spánku. Nespavost se pak u žen i mužů v přechodu vyznačuje obtížným usínáním a přerušovaným spánkem s opakovaným probouzením se. Postupně také dochází ke snižování celkové kvality spaní v důsledku zkrácení jeho hluboké fáze. Výsledkem je pak zvýšená únava a malátnost, kterou doprovází poruchy paměti a soustředěnosti či zpomalené reakce. Všechny tyto projevy mohou vést ke ztrátě sebedůvěry a prohlubování depresivních stavů.

3. společný projev: Řídnutí kostí a bezbolestné fraktury
Osteoporóza neboli řídnutí kostí je jedním z nejnebezpečnějších zdravotních úskalí, která mužský či ženský přechod doprovází. Prudký úbytek ochranných hormonů totiž vede ke změnám ve struktuře a funkci kosti, zejména pak ke snížení objemu kostní tkáně. V důsledku jejího úbytku následně dochází k narušení celistvosti a pevnosti kosti, která se stává mnohem křehčí. Osteoporóza se v přechodu projevuje nejčastěji bolestí zad, kloubů nebo samotných kostí. V mnoha případech pak vyústí ve zlomeniny, které vznikají poměrně snadno i při vyvinutí malého tlaku. Mezi nejčastější zranění patří fraktura zápěstí, obratlů nebo krčku stehenní kosti. Významné zdravotní nebezpečí těchto zlomenin je jejich bezbolestnost. Díky ní si zraněný člověk úraz mnohdy neuvědomí a funguje beze změny i se zlomeninou. Neléčená fraktura však může znamenat vážné zdravotní komplikace.

4. společný projev: Nemoci srdce a cév
Hormony mají důležitou vlastnost, která spočívá v ochraně srdce a cév. Přechod u mužů a žen tak s sebou přináší kromě osteoporózy i další zdravotní nebezpečí, kterým je zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. “Mužské i ženské hormony příznivě působí na průtok krve tepnami, které vyživují srdeční sval. Pokud tedy dojde v období přechodu k úbytku hladiny pohlavních hormonů, zvýší se také riziko choroby srdce a cév. To může vyústit až ve stavy ohrožující život, například v srdeční infarkt nebo cévní mozkovou příhodu. Tomu lze však do jisté míry předejít dodržováním zdravé životosprávy. Dostatečný pohyb, spánek a správná kombinace vhodných potravin z přírodních zdrojů může zmírnit mnohé příznaky klimakteria i andropauzy,“ vysvětlil Petr Galle.

Reklama

Komentáře

marie (St, 18. 12. 2013 - 07:12)
muj muž ma tochle divne obdobi -už 10 let,nebo i vice-jak se poti!nejvic v nocy-musi střidat oblečeni.to je take přechod?nikdo neni čim to je,pry je zdravy-jen manžel se muči,noc co noc!Je pravda že před 15lety zahodil zlozvyk(čili alkohol)nemuže mit toto za nasledek?mě připada dost nervozni-jak mam ho z toho dostat?poradi mi pani doktorka!!!to bych rada-hodně čtu vaše stranky,ale nikde sem se z tým ještě ne setkala-děkuji-M
Hana (St, 18. 12. 2013 - 08:12)
Co myslíte, je možné být v přechodu v 35 letech u ženy ?
? (St, 18. 12. 2013 - 08:12)
Pokud je to v NOCY, tak to nevadí. To oblečení střídá za mužské nebo za ženské?
Teď se všechno… (St, 18. 12. 2013 - 13:12)
Dříve nebyly hormony,všichni tím prošli a přežili v poho, lidi jsou rozmazlení,nedokážou přijímat věci,jak jsou.Vymrčují a na banality by hned chtěli prášky,hormony, místo toho,aby přestali být pohodní,přidali pohyb,změnili stravu.Některým bych taky přidala práce,hlavně fyzické,však pak by spali jak mimina,nebyli by tlustí,tlak by měli ok a potili by se jen u té práce.:)
kam prošli? (St, 18. 12. 2013 - 14:12)
Dříve nebyly...Pokud myslíte chlapy, tak není přechodem kam moc projít. Čistě tedy ze sexuálního hlediska. Řada žen totiž po přechodu prožívá dokonce lepší sex, nwžli před přechodem. To je něco z mužského hlediska nepředstavitelného.
Jo, (St, 25. 12. 2013 - 20:12)
Pokud myslíte chlapy, tak...proto bych nesrovnával ženský přechod s mužským sexuálním úpadkem. Je to jiné. Muž není žena.
Monika (Po, 13. 3. 2017 - 21:03)
Myslíte, že manžel může být v přechodu ve 39 letech?
Pokud (Út, 14. 3. 2017 - 11:03)
Myslíte, že manžel může...má bokovku tak určitě .... :-))
Monika (Út, 14. 3. 2017 - 19:03)
To určitě nemá, už to u něho pozoruji pěkně dlouho, že na to nemá chuť, jenže k doktorovi ho s tímto nedostanu
Katka (Čt, 16. 3. 2017 - 23:03)
Moniko zkuste mu koupit andromen od firmy woykoff, najdete na jejich webových stránkách, stojí to pár korun a zaručeně Vám to pomůže
Petr (Ne, 19. 3. 2017 - 22:03)
Také jsem trpěl takovým problémem, a manželka mi je koupila a vše je v pořádku
Honza Málek (Po, 20. 8. 2018 - 17:08)
Prikladam clanek z naseho blogu, ktery pany nauci, jak odolavat andropauze - muzskemu prechodu co nejdele.. Ona vas sice jednou dobehne vsechny, ale lze ji o neco zpomalit. Jak na to vysvetluji v clanku zde - https://www.erekce.cz/muzsky-prechod/
Reklama