Reklama

Specialisté nabízejí pomoc při léčbě rakoviny prsu u mladých žen

Specialisté z Onkologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice nabízejí pomoc svým kolegům z celé republiky, kteří léčí ženy mladší 35 let s rakovinou prsu. Jejich nabídku zařadit tyto pacientky do projektu Eva 35 loni využila zhruba jen polovina lékařů. ČTK to řekla lékařka této kliniky Petra Tesařová.

Ročně onemocní karcinomem prsu přibližně sto mladých žen, většinou se nemoc projeví v těhotenství nebo v době kojení. Tím, že tento zhoubný nádor je v mladém věku relativně vzácný, diagnostikují ho lékaři často pozdě, protože se nejprve domnívají, že se jedná o nějaké nezhoubné a pravděpodobnější onemocnění. Mnohdy ani nemají s nádorem, který má u mladých pacientek jiný biologický charakter a postupuje velmi agresivně, dostatek zkušeností. Navíc nemohou většinou použít biologickou léčbu, dostupnou v onkologických centrech.


Do projektu Eva 35, který zvyšuje šance pacientek, může ošetřující lékař ženu zaevidovat v kterékoli fázi léčby. Zařazení do programu může iniciovat i sama pacientka. Nemocná se může dále léčit v místě, kde žije, což je pro z psychologického hlediska důležité.


Odborníci z pražské onkologické kliniky předpokládají, že soustředění zkušeností z léčby tak nebezpečné a vzácné diagnózy jim umožní zlepšit léčebné postupy.


Tesařová uvedla, že se objevují i pacientky s karcinomem prsu, kterým je něco přes 20 let. "Zdá se, že se trochu podceňují taková rizika, jako jsou potraty, antikoncepce, kouření v mladém věku. Představa, že žena začne užívat antikoncepci v 15 letech, bude ji užívat do přechodu a pak přejde na hormonální substituční léčbu, a vše bude v pořádku, zhruba u 15 procent žen neplatí," řekla Tesařová.


Pacientky, které mají genetickou dispozici ke vzniku karcinomu prsu, by měly hormonální ovlivňování organismu podle Tesařové omezit. Genetickou dispozici lze v současné době testovat vyšetřením DNA z krve, dodala. Byla zjištěna u pěti až deseti procent žen, u nichž onemocnění propuklo. Třicet až 40 procent pacientek pochází z rodiny, kde se karcinom prsu objevil.


Ročně onemocní rakovinou prsu téměř 6000 žen. U většiny z nich je nádor objeven v časném stádiu, což usnadňuje léčbu. Češky ve věku od 45 do 69 let se mohou zdarma jednou za dva roky podrobit preventivnímu vyšetření na mamografu. Na mamografické vyšetření prsu ve screeningovém programu přišlo jen 40 procent českých žen.


Mladší nebo starší ženy, si musejí preventivní mamografické či sonografické vyšetření, které stojí 200 až 800 korun, hradit samy. Platí i ženy, které přijdou na vyšetření po roce. Mohou však získat dvousetkorunový příspěvek z projektu Ženy ženám. Loni tuto nabídku využilo 10.000 žen. Za čtyři roky trvání projektu jich podle Michaely Vaňkové z agentury P.G. Management bylo celkem 18.000. Největší zájem měly ženy ve věku od 33 do 44 let.


Projekt Ženy ženám financuje distributor kosmetiky a realizuje ho ve spolupráci s Aliancí českých organizací a žen s rakovinou prsu, Asociací mamodiagnostiků a Sdružením soukromých gynekologů. Poukázky jsou k dispozici na mamografických pracovištích, lze je získat i na různých osvětových akcích nebo o ně požádat na bezplatné Avon lince 800 180 880.


Jitka Klejnová - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama