Skoro tři čtvrtiny lidí chodí do práce i během nemoci

Téměř tři čtvrtiny zaměstnanců přiznávají, že do práce chodí i během nemoci. Na 39 procent z nich se totiž bojí, že by s nemocenskou nevyšlo, 28 procent za sebe nemá záskok a sedm procent zaměstnanců se bojí výpovědi.

Na portálu Prace.cz tak v rámci průzkumu odpovědělo 3353 lidí. Z nich jen 11 procent zůstává doma na nemocenské a dalších osm procent si bere dovolenou.

    “Chodit do práce během chřipky nebo virózy je bezohledné zejména vůči kolegům, i když můžeme chápat, že pokles příjmů je zejména u profesí závislých na provizích nebo spropitném výrazný. I manažer by měl zasáhnout. Situace, kdy lehne s chřipkou najednou celé oddělení, pro něj bude velice nepříjemná,“ uvedla Hana Kostovičová z Prace.cz.

    Právě proto v některých firmách nabízejí takzvané sickdays, většinou tři dny, které je možné proležet doma bez ztráty nároku na celý plat. Spolu s víkendem obvykle na vyléčení virózy stačí, nemocný ale nenakazí celý kolektiv. Zároveň je v některých podnicích možné domluvit přeskládání směn, i v tom případě je nárok na standardní mzdu. Není však možné nutit zaměstnance k práci během nemoci.

    Každý zaměstnanec má právo na nemocenskou dávku v případě pracovní neschopnosti delší než tři dny. První tři týdny přitom dávku vyplácí zaměstnavatel (může to být až 60 procent platu), počínaje 22. dnem pak povinnost platby přebírá Česká správa sociálního zabezpečení.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (36)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  To je celkem přirozený důsledek asociální politiky "naší" vlády. První 3 dny nemoci zadarmo a zbytek za pakatel. Jenže jíst a bydlet se musí i za ty dny, kdy člověk nemá příjem.

  Feb 04, 2015
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Se divíte,když máte 3.dny nemocenské zadarmo´.A zaměstnavatel platí jen 60% za 14.dní .Pak to přechází na stát.Před rokem jsem marodil měsíc od zaměstnavatele 7000.kč a od státu necelé 3000.kč.Málem jsem upadl na zem jak všechno zaplatím.Ještě že jsem,nemarodil další měsíc,to bych měl tak 6000.kč

  Feb 04, 2015
 • Obrázek uživatele Najda
  Najda

  Je to bezohledné chodit do práce s nemocí, bezohledné vůči sobě, vůči okolí. Asociální politika je jen výmluva. Každý se můžeme rozhodovat sám za sebe. Nejvíc mě drtí média, které prezentují "rádobycelebrity", že jsou profesionálové a i v nemoci jdou třeba moderovat nějakou akci. Takže šířit bacily dál. Asi bychom byli zdravější všichni, kdyby nebylo tolik "roznašečů".!!!

  Feb 04, 2015
 • Obrázek uživatele Bacil
  Bacil (anonym)

  Je to bezohledné chodit do...A Ty trháš peníze na stromě? Tak doufám, že Ty sama ihned při prvních příznacích uléháš sama do postele a neroznášíš žádné nemoci.

  Feb 04, 2015
 • Obrázek uživatele Najdo,
  Najdo, (anonym)

  ty už pobíráš důchod, že je ti jedno, zda tě za nemoc někdo platí?

  Feb 04, 2015
 • Obrázek uživatele pro nemocnou
  pro nemocnou (anonym)

  Neřekl bych, že když je člověk doma, tak něco ušetří. Většinu peněz pohltí nájemné a inkaso, to platíš, ať jseš doma nebo ne. Z toho zbytku peněz taktak stačíme kupovat jídlo. O nějaké dovolené nebo jiném luxusu si můžeme akorát nechat zdát. Být v tomto státě nemocen nebo ztratit práci je holé neštěstí.

  Feb 04, 2015
 • Obrázek uživatele Když je
  Když je (anonym)

  člověk doma v posteli a celej den spí, tak samozřejmě ušetří. Maximálně si uvaří čaj s citrónem a jediná větší položka je nákup léků na začátku nemoci. Ani na to pivko a cigárko není chuť. Ovšem to musí člověk bydlet sám. Pokud ostatní členové rodiny fungují normálně, tak těch 60% platu a 3 dny úplně zadarmo samozřejmě nestačí.

  Feb 04, 2015
 • Obrázek uživatele pro nemocného
  pro nemocného (anonym)

  A za co si to své bydlení mám vyčarovat, když nemám 3 miliony na byt a hypotéku mně banka při nízkých příjmech nedá? Takové pitomé knížecí rady mám nejradši.

  Feb 04, 2015
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Můj bratranec marodil, až se nakonec dostal do nemocníce. Tam za ním přišel jeho šéf s tím,že pokud nepodepíše reverz, tak si okamžitě může hledat práci. Ještě mu řekl na odchodu, že chcípáka živit nebude, když je na trhu práce dost lidí. Jak to dopadlo? Bratranec to holt musel podepsat. Představa, že bude třeba rok schánět práci ho zázračně "uzdravila"

  Feb 04, 2015
 • Obrázek uživatele Tak, tak,
  Tak, tak, (anonym)

  Tak asi nemocný tak moc...Asi jako každý důchodce, co chodí smrdět k doktorovi, když se doma nudí.

  Feb 04, 2015
 • Obrázek uživatele :-D
  :-D (anonym)

  docela sranda číst ty komentáře... jen bych dodala, že sou češi příšerně rozmazlený, a pořád si stěžujou, jak maj málo peněz a za to může samozřejmě "stát" - kdo jinej, ten může za všecko...... achjo, zkuste si zkusit žít, nebo se aspoň poinformovat, jak to jinde chodí. jak moc "sociální" sou oproti nám západní a severský státy, údajně tak bohatý, který si tady vykreslujem jak ráj na zemi, o usa ani nemluvě. neškodilo by trochu si vážit toho, že důchodci maj ke komu chodit škemrat léky, a že je nevyhoděj, a že až budete v prdeli vy, taky se nikdo nebude zajímat o stav vaší peněženky, ale prostě vám zachrání život.... taky si každej stěžuje, že není keš, zatímco na chlast a cigára maj všichni, ty nejchudší nevyjímaje. a pak si berou dementní půjčky.... ohledně chození při nemoci do práce je to těžký. je bezohledný tam líst mezi kolegy. na druhou stranu chápu, že lidi maj různý závazky - ale dycky mi přijde přehnaný, že by to na těch pár dnech bylo nějak extra znát v tom, jesi ten měsíc vyjdu nebo ne. každej by se měl zařídit tak, aby měl pokud možno vždycky nějaký rezervy. a ne že když mám nečekanej výdaj 10 táců, tak nebude mít rodina co jíst. určitě existujou i takový, který maj prostě tak nějak smůlu, sou šetřivý, nevyhazujou prachy, a sou rádi, že sou... ale tak to prostě chodí. člověk se tu musí nějak zařídit, ale startovní podmínky máme fakt super. podívejte se do zbytku světa.

  Feb 04, 2015
 • Obrázek uživatele :-D
  :-D (anonym)

  Můj bratranec marodil, až...at je bratranec rád, že už takovej kretén není jeho zaměstnavatel. sám by asi jen tak neodešel, tak mu to ulehčili.. jo já vim, pár měsíců hledání práce je fakt nepříjemnejch. ale bejt v debilní práci s debilním šéfem je horší, než kdejaká jiná životní sračka, která se naskytne. může začít nanovo, je to šance. to je o úhlu pohledu - jako všechno.

  Feb 04, 2015
 • Obrázek uživatele pro :-D
  pro :-D (anonym)

  Za všechno nemůže stát jako takový, ale ti, co jej rozkradli. Máme jedno z nejvyšších zdravotních a sociálních pojištění a kde ty peníze jsou? Kdyby se každý živil poctivou prací jako např. pan Babiš, tak by vydělal 40 miliard a nemusel by si pak stěžovat na Doktorce.

  Feb 05, 2015
 • Obrázek uživatele To se divím
  To se divím (anonym)

  at je bratranec rád, že už...dneska jen tak někoho do nemocnice nevemou. Co bratranci bylo, že tak najednou vstal z postele a šel do práce? Jinak šéfík je kretén. Ale taky už jsem slyšela o různých šéfech, kteří otravovali doktora, proč napsal neschopenku jejich zaměstnanci, posílali domů kontroly atd. Řádnej doktor by s ním měl vyrazit dveře !!!

  Feb 05, 2015
 • Obrázek uživatele Péťa
  Péťa (anonym)

  On je to oboustranný problém!Mám s tím taky zkušenosti.Jak už to bývá,člověk omarodí vždy v tu nejméně vhodnou dobu.Záleží na tom,jakou má práci a kolektiv.Já jsem nebyl nemocný dlouhá léta a předloni mě skolila nemoc zrovna když bylo v zaměstnání nejvíc práce a byl tam potřeba každý.Protože mi bylo fakt špatně,marodil jsem dva týdny.Ani mi nevadilo,že mám tři první dny neplacené,mám vždy nějaké úspory ale vadilo mi to,že náš "přátelský" kolektiv ze mě v mé nepřítomnosti udělal před šéfem lempla,který se vyhýbá práci.Po nástupu do práce mi byly sníženy prémie takovým způsobem,že by mi bylo lépe na pracáku.Takže se ani nedivím,že mnoho lidí chodí do práce i v nemoci.Lidí je totiž dost.

  Feb 05, 2015
 • Obrázek uživatele Koko61
  Koko61 (anonym)

  Je to bezohledné chodit do...Bezohledné, když nechci vyžít s třetinou výplaty?! Jdi do prdele!

  Feb 05, 2015
 • Obrázek uživatele Bacil
  Bacil (anonym)

  Samozřejmě, že je...Jano, celý kapitalistický systém je bezohledný, s tím se holt musíš smířit

  Feb 06, 2015
 • Obrázek uživatele Bacil
  Bacil (anonym)

  Samozřejmě, že je...Jano, celý kapitalistický systém je bezohledný, s tím se holt musíš smířit

  Feb 06, 2015
 • Obrázek uživatele Bacil
  Bacil (anonym)

  Jsi mimo téma.Ale vůbec ne. Tohle je jenom důsledek bezohlednosti systému. Současná vláda se to však již pokouší napravit. Druhá věc je, když nadřízený nebo zaměstnavatel na zaměstnance tlačí, že pokud okamžitě nenastoupí zpět do práce, tak už nemusí chodit vůbec. Tak jako na onoho bratrance.

  Feb 06, 2015
 • Obrázek uživatele Pro lidi
  Pro lidi (anonym)

  asi jse ještě nebyli...Co jim je? To to mohu říci, ale nebude to slušný výraz.

  Feb 06, 2015
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  dneska jen tak někoho do...V té nemocnici byl s boreliózou. Jeho šéf tam byl několikrát vyhrožovat, takže nakonec raději podepsal onen reverz. No, najednou to nebylo, ale s primářem se nakonec dohodl, sám uznal, že je těžké dnes sehnat práci.

  Feb 06, 2015
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Já je klidně kritizovat...Naprostý souhlas. Ještě dodám, že ten jejich tlak jim může změřit i každá lékárna a to dokonce zdarma. Jenomže tam holt nemohou sedět a kecat. Stačí si jít sednout do čekárny k doktorovi a poslouchat důchodce, s čím tam jdou. Ten se nemůže vys.at, ta nemůže spát, tamta zase potřebuje něco na povzbuzení, další se jde poradit, jestli neumře, když si vzala prášek včera o hodinu později apod. Zkrátka jsou to odchovanci socialismu, kteří byli zvyklí s každou blbostí mazat k doktorovi a každou chvíli marodit.

  Feb 06, 2015
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Každá strana má dvě mince. Na jednu stranu asi není rozumné chodit do práce s chřipkou a s vysokou horečkou, ale na druhou stranu není únosné, aby lidé marodili s každou blbostí, anebo s nachlazením se doma váleli 14 dní. Dneska už také spousta zaměstnavatelů nebízí lidem, kteří jsou "nakřápnutí", aby si vzali volno třeba čt a pá a vyleželi se přes víkend. je to na oboustranné domluvě, ale bohužel jsme nádod vyčůránků. Jakmile se zase povolí v marodění, může se klidně stát, že zaměstnavatel bude v práci sám :-)

  Feb 06, 2015
 • Obrázek uživatele emanuel goldstein
  emanuel goldstein (anonym)

  a co takhle prvni tri v praci nepracovat az se vratim z nemocenske

  Feb 08, 2015
 • Obrázek uživatele Bacil
  Bacil (anonym)

  Bacile, já reaguji na to,...>Akorát že zrušením poplatků v nemocnicích odneseme my, obyčejní pracující. To nějak pracujícím nedochází.< No tak to mi laskavě vysvětli.

  Feb 08, 2015
 • Obrázek uživatele no
  no (anonym)

  každý by měl vědět jestli jít do práce nemocný je dobře,také kde dělá a může-li někoho nakazit,vše co tu říkáte jsou argumenty a na všem něco je... někdo jde a nakazí dalších pět lidí kteří můžou mít horší průběh a tim nepomohl, nebo jde a za tři dny je mu tak blbě že stejně musí do postele ale už na 2 týdny, problém je celá nemocenská a děs neplacené tři dny,když vezmu kolik platíme za léky někoho to může zruinovat a nájem se platí i když marodíte,problém je že tady nejsou výplaty takové aby si lidi mholi dovolit být doma když je jim zle

  Feb 08, 2015
 • Obrázek uživatele Bacil
  Bacil (anonym)

  Já ti to, Bacile, klidně...No když se máš tak luxusně, tak si můžeš třeba připlácet za samostatný pokoj v nemocnici a tím ty chybějící peníze alespoň částečně do zdravotnictví vrátit. Každý se holt tak luxusně jako Ty nemá.

  Feb 09, 2015
 • Obrázek uživatele No
  No (anonym)

  Obyčejná závist... Ty...Ano, někomu se u nás chlastá opravdu luxusně. První z ohlášených návštěvníků ze severu, středoškolských studentů z Dánska a Švédska (přičemž očekáváni jsou také Norové a Nizozemci), dorazili v závěru víkendu do Prahy. Během dvou týdnů by do české metropole mělo ve třech vlnách přicestovat trávit prázdninové volno na tři tisíce skandinávských studentů – na rozdíl od loňska, kdy jich z Dánska a Švédska dorazilo kolem deset tisíc. http://www.denik.cz/z_domova/prahu-nyni-cekaji-dva-tydny-danskych-noci-20150208-xvwh.html

  Feb 09, 2015
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Obyčejná závist... Ty...Přesně tak. 30,- Kč dle názoru lidí je pro ně likvidační cifra, ale např. na bulvár, který kupují denně jim peníze nechybí. Lidé u nás zkrátka nejsou zvyklí platit za služby, ale pro sebe a jejich pohodlí jim peníze nechybí.

  Feb 10, 2015
 • Obrázek uživatele Bacil Vasil
  Bacil Vasil (anonym)

  Ano, někomu se u nás...No pro západní "zlatou mládež" jsme jenom levnou putykou a eldorádem pro jejich vyřádění. Doma by si to holt nedovolili. >Jestli někdo čekal, že letos budou skandinávští studenti při své návštěvě české metropole klidnější a poučeni z minulých problémových let, spletl se. Během svých jarních prázdnin už u nás zničili vybavení tří hotelů – pouštějí do klimatizací pepřové a slzné spreje. „Když jsme zasahovali v hotelu v Praze 8, kde zahraniční studenti zničili jedenáct dveří, a šetřili jsme krádež notebooku, došlo i na identifikaci jednotlivých aktérů."< http://www.novinky.cz/krimi/361558-dansky-student-se-v-praze-prokazoval-pasem-sveho-bratra-ktery-je-ve-vezeni.html

  Feb 13, 2015
 • Obrázek uživatele Tinntin
  Tinntin (anonym)

  Ono je to těžké jít marodit. Tu práci za mne totiž nikdo neudělá, a navazuje na moji práci práce dalších lidí ve firmě. Takže v praxi i když jde člověk marodit, tak je sice doma, ale dál pracuje v rámci možností z domova.

  Feb 13, 2015
 • Obrázek uživatele dana
  dana (anonym)

  No taky tak chodím, když jsem nachlazená a není to teda nic příjemného. Sice si občas vezmu dovolenou, abych se aspoň jeden den vyležela, ale zase se ji snažím šetřit na léto a opravdickou dovolenou. A nemocenská se v dnešní době nevyplatí, stačí mi dva tři dny, abych se dala do pořádku a jestli se nemýlím, tak první tři dny se stále neplatí,že? Naštěstí jsem v poslední době odolnější vůči onemocnění díky tomu, že pravidelně užívám biopron 9 premium, takže jsem přes zimu vůbec nebyla nemocná, ani přes chřipkovou epidemii a ani , když je polovina firmy nemocná.

  Feb 24, 2016
 • Obrázek uživatele A poslanci
  A poslanci (anonym)

  mají placeno od prvního dne...Chápu, nejsou to lidé jako my...

  Feb 24, 2016
 • Obrázek uživatele Horší,
  Horší, (anonym)

  když někdo marodit nemůže,když vás nemá kdo zastoupit,jedině samotná vedoucí.U nás byl problém si vybrat dovolenou.

  Feb 24, 2016
 • Obrázek uživatele :)
  :) (anonym)

  No taky tak chodím, když...hezká reklama :))

  Feb 24, 2016
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  mají placeno od prvního...No právě. Tři štvrtiny lidí choděj do práce i během nemoci - ten zbytek sou posranci. Ty tam nechoděj, ani když jim nic neni.

  Feb 24, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama