Reklama

Síla tekutin

Pitná voda přináší hojnost dynamické energie. Když se sir Edmund Hillary vydal dobývat Mont Everest, byl v jeho týmu přítomen bystrý lékař jménem George Hunt, který toto pravidlo dobře znal. Prostudoval záznamy švýcarské skupiny, která naposledy při výpravě neuspěla, a zjistil, že tihle horolezci pili méně než 2 sklenice vody na osobu a den. Objednal tedy do výbavy speciální přístroj na tavení sněhu poháněný baterií a přiměl britské horolezce, aby během výstupu vypili pro zmírnění únavy minimálně 12 sklenic vody denně.

Na Harvardské univerzitě a na Univerzitě Loma Linda ve Spojených státech provedli se sportovci průzkum vzájemného vztahu mezi příjmem tekutin a tělesnou energií. Prokázalo se, že zvláštní dávky pitné vody výrazně snižují únavu a stres a naopak zvyšují pocit síly a životní energie. Při jednom z pokusů na Harvardu, který vedl výzkumník G. C. Pitts, měli atleti chodit rychlostí 5 a půl km/h, s pravidelnými přestávkami, aniž by ale pili nějakou vodu navíc. Vyčerlpali se po třech a půl hodinách a teplota jim stoupla asi na 38 stupňů Celsia.

Při opakovaném pokusu mohli za stejných podmínek pít podle libosti. Stejní atleti tak vydrželi v pohybu 6 hodin. Do třetice měli vypít více vody, než diktovala žízeň, a to množství, které se podle výpočtu vědců ztratilo při pocení. Tentokrát mohli sportovci pokračovat bez projevů únavy a bez zvýšené teploty nekonečně dlouho, po vypršení času byli tedy vědci nuceni pokus ukončit. - Málokdo z nás pije množství vody potřebné lidskému tělu pro udržení vrcholné kondice. I když třeba věnujeme pozornost své žízni a pravidelně ji hasíme, sotva pijeme víc než polovinu nebo dvě třetiny vody nutné pro optimální zdravotní stav.


Zdroj: Štíhlá revoluce - Leslie Kenton

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama