Screening diabetu - nechte si otestovat hladinu cukru v lékárně

Cukrovka je podceňované, ale velmi závažné onemocnění. Podle International Diabetes Federation je na světě více než 415 milionů diabetiků.

Česká republika patří mezi ohroženější země, onemocněním u nás trpí přes 850 000 pacientů a až 30 tisíc nemocných každým rokem přibývá. Diabetes u nás stojí za úmrtím 22 tisíc pacientů ročně, což je nejvíc z celé Evropy. Přibližně 92 % diabetiků trpí diabetem 2. typu, kterému se dá v absolutní většině případů předejít. Bohužel, třetina Čechů o svém onemocnění vůbec neví.

Změřit hladinu cukru v krvi si přitom může jednoduše každý během několika minut ve 30 vybraných lékárnách BENU. V minulém roce využilo službu screeningu diabetu přes 6 500 lidí.

Přichází potichu, ale udeří tvrdě
Diabetes neboli cukrovka přichází pomalu a nenápadně, pacient ji často nemusí vůbec zaznamenat. Tento přechod zdravého člověka v diabetika nazýváme „prediabetes“, tedy poruchu glukózové tolerance. Přechod z prediabetu na diabetes 2. typu pak může klidně i 10 let. Možná právě kvůli pomalému postupu cukrovky celá jedna třetina potenciálních pacientů v Česku o své nemoci netuší. Přitom právě cukrovka je šestou nejčastější příčinou úmrtí ve světě. Příčinou smrti jsou nejčastěji kardiovaskulární onemocnění, tedy infarkt, mrtvice či selhání ledvin. Diabetikům hrozí i oslepnutí či ztráta končetin.
Proti onemocnění diabetem 2. typu se lze celkem jednoduše bránit změnou životního stylu, za posledních 40 let je přesto počet pacientů s cukrovkou více než čtyřnásobný. Klíčová je prevence a včasné odhalení nemoci. Zjistit, jakou máte hladinu cukru v krvi, můžete velice snadno. Například ve vybraných lékárnách BENU.

Během několika minut máte jasno
Od minulého roku totiž lékárny BENU nabízí novou službu - screening diabetu. Cílem je jak odhalení nediagnostikovaných diabetiků, tak i kontrola hladiny cukru v krvi u stávajících pacientů. Celý proces je velice jednoduchý. Měření si může provést každý sám pod odborným dohledem lékárníka, stačí jedno píchnutí do prstu. „Pacient si v podstatě sám dle instrukcí lékárníka provádí měření glykémie neboli hladiny krevního cukru z kapilární krve z bříška prstu pomocí jednorázové lancety. Mírným stlačením vytvoří kapičku krve, která se nabere na testovací proužek glukometru. Po vpichu se pokožka vydezinfikuje. Výsledky z glukometru lékárník pacientovi zapíše do speciální karty a vysvětlí. Celé to trvá řádově pár minut,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí BENU Lékárny v Mladé Boleslavi. Jedním dechem však dodává, že stanovit diagnózu může u pacienta pouze lékař.

Vysokou hladinu cukru v krvi měl každý sedmý otestovaný
Za poslední rok o měření glykémie požádalo více než 6 500 lidí. „Cílem této služby je odhalení diabetu 2. typu. Celá třetina nemocných v Česku o své cukrovce neví, třeba proto, že nechodí na preventivní lékařské prohlídky. V lékárně můžeme odhalit nediagnostikované případy diabetu a pacienty s podezřením na diabetes odeslat k lékaři, aby případně diagnózu potvrdil a zahájil léčbu,“ říká doktorka Lánová. Zvýšenou hladinu cukru v krvi mělo 14 % pacientů, tedy každý sedmý. Ohroženým pacientům byla následně na základě výsledků lékárníkem doporučena návštěva lékaře.

Kdo je nejvíce ohrožen?
Diabetem 2. typu jsou ohroženi lidé s nadváhou a především pak ti obézní. Mezi příznaky patří vysoký krevní tlak, brnění v dolních končetinách, rozmazané vidění, paradentóza, problémy s koordinací a rovnováhou nebo pocit únavy. Ohrožen je i ten, v jehož rodině se cukrovka již vyskytla. Otestovat by se měly nechat ženy, které porodily dítě s hmotností nad 4,5 kg nebo měly těhotenskou cukrovku. Riziko vzniku diabetu lze také stanovit pomocí vyhodnocení dotazníku rizik diabetu.
 

Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Vašek vašek
    Vašek vašek (anonym)

    Potíže nemám, ale všichni v rodině diabetes měli, tak asi zajdu na kontrolu.

    Lis 06, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama