Reklama

Sauna - kdy je vhodná a kdy ne

Saunování je dobrým sluhou, ale zlým pánem. Tato "cévní gymnastika" totiž není pro vhodná všechny.

Lékaři ji doporučují jako prevenci proti nachlazení a dalším infekcím horních cest dýchacích. Pomůže při otužování v boji proti jarní únavě, spousta lidí ocení její relaxační účinky.

Odborníci však před saunováním i varují, není vhodné pro lidi trpící některými chorobami. 
Platí to především pro jedince s vysokým krevním tlakem, s problémy krevního oběhu či s nemocnými játry a ledvinami. Vhodná není ani pro ty, kteří již s chřipkou bojují. Do sauny by neměli chodit lidé se záněty, s kožními chorobami a těhotné ženy. Do potírny se nemá vstupovat po hojném jídle či prohýřené noci.

 Zdravý člověk se však nemusí saunování obávat. Aplikace horkého suchého vzduchu a následné ochlazení organismu ve vodě podpoří periferní krevní oběh. Je prevencí civilizačních chorob a má vliv na výživu svalů. 

 Moderní doba saunám přeje - jsou součástí hotelů, penzionů, fitness zařízení i koupališť. Také v rodinných domcích si lidé častěji pořizují klasické sauny či takzvané infrasauny, nenáročné na prostor a spotřebu energie. Často se prodávají kombinovaná zařízení na míru, v nichž lze užít suchou, bylinkovou nebo parní saunu.

Reklama

 Špatně činí ti, kteří se pokaždé snaží v potírně vydržet určitý počet minut. Nevědí, že sauna je o pocitu; měli by tam být tak dlouho, dokud je to příjemné. Důležité je nejprve se opláchnout pod sprchou a teprve pak vstoupit do studeného bazénu. Možné je se jen osprchovat vlažnou a pak studenou vodou. Skok do ledového bazénu totiž může přivodit selhání krevního oběhu.

 V sauně se jemné cévy roztáhnou a po ochlazení smrští, čímž se zvýší krevní tlak. Důležitý je mezi jednotlivými cykly odpočinek na lehátku v chladné místnosti. Tělo zahalené v prostěradle má oschnout, tep se znormalizuje. Cyklus lze třikrát či čtyřikrát opakovat. S odpočinkem na to stačí 100 až 120 minut.

 Podle odborníků by se měl člověk saunovat jednou týdně. Sauna tělo a klouby příjemně prohřeje a uvolní svaly. Před návštěvou by se měl člověk umýt mýdlem a otřít se. Pokud je mu příliš horko, může usednout, lépe ulehnout, na nižší lavici. K prokrvení pokožky pomůže hrubá žínka či kartáč. Pocení podpoří pití vody či minerálky. Teplota v potírně je kolem 90 stupňů, vlhkost bývá kolem 15 procent. I proto je lepší dýchat ústy.

 
Především aquaparky podporují zájem o saunování speciálními programy. Například v Čestlicích nabízejí ledovač pro ochlazení ledovou tříští. Oblíbeným rituálem je polévání horkých kamenů a víření vzduchu ručníkem. Vzduch se zvlhčí, prudce zvedne teplotu a podpoří pocení.

 V sauně se nesmí spěchat, nevhodné jsou hovory o práci. Na stránce www.naturista.cz jsou adresy na tisícovku veřejných saun v republice. 

Jiří Borovička  - ČTK

Reklama

Komentáře

Klas Jaroslav (So, 6. 4. 2013 - 16:04)
Pořád platí letitá zkušenost,že sauna léčí a sex uzdravuje.
Honza (Út, 3. 10. 2017 - 10:10)
A co pára? Já osobně jí dávám přednost. Kdy ta není vhodná?
M. (Út, 3. 10. 2017 - 19:10)
Parni sauna ma podobne konraindikace jako normalni sauna - infekce, ekzemy, nador, vysoky krevni tlak, tehotenstvi a menstruace...
Saša (St, 4. 10. 2017 - 13:10)
Parní saunu mám mnohem raději než normální saunu. To vlhko mi dělá dobře na dýchací cesty. Skvělé je, když do toho přidávají eukalyptový éterák.
Jana (So, 7. 11. 2020 - 22:11)
Dobrý den,
mohu do finské sauny nebo do infrasauny, když mám v tělě kovové totální endoprotézy kyčelních kloubů? Pokud ano, který typ sauny je pro mě vhodnější a proč? Předem děkuji.
jandoja (Čt, 12. 11. 2020 - 00:11)
Dobrý den, saunování mám ráda. Teď už jsem tam ale dlouho nebyla. Mám podobný problém, mám v těle také kovové totální endoprotézy kloubů? Zatím uvažuji o koupi infrasauny. Děkujiza radu.
Reklama