Rýmu a její léčbu nepodceňujte - spolehněte se na léky s přírodním složením

"Víte, jaká je nejhorší mužská nemoc? Rýmička." Jeden z nejzprofanovanějších vtipů celkem dobře vystihuje pohled společnosti na rýmu. Tedy obtěžující stav, který ale nikdo nechce dramatizovat, jinak by byl za hypochondra či změkčilce. Přitom ale rýma není vůbec nic příjemného a může výrazně snížit váš životní komfort. Od nemožnosti pořádně dýchat kvůli ucpanému nosu, přes neustálé smrkání, až po pocit, že vám praskne hlava. Hlavně je ale rýma vnímaná jako něco, co se neléčí, jen snáší, dokud nepřejde.

To je ovšem chybný postup, stejně jako jeho opačný extrém, tedy moment, kdy při prvním zasmrkání taháte z kapsy kapky a preventivně si začnete namáhat nosní sliznici ještě dřív, než je to třeba. Platí, že při rýmovém onemocnění je třeba najít zlatou střední cestu, ale hlavně pochopit, co vlastně rýma je. Mnoho lidí se domnívá, že pocit ucpaného nosu u nich vyvolává nadměrné množství sekretu, který se pak snaží vysmrkat. Na malou chvilku to pomůže, ale pak je třeba celý proces opakovat. Jenže ve skutečnosti je rýma zduření nosní sliznice, která nos ucpává a sekret nepouští ven. Nepotřebujete co nejvíc smrkat, aby vám nic neucpávalo nos. Potřebujete, aby se otok sliznice zmenšil.

 

Samozřejmě vás napadne první řešení, kterým je koupit nosní kapky nebo sprej. To je samo o sobě správný postup, hlavně ve chvíli, kdy je prostě jasné, že tohle není jen kýchnutí třikrát denně. Většina ale udělá chybu, že se vydá do lékárny a řekne „dejte mi nějaký sprej do nosu“, a pokud možno si vybírá podle ceny. Jenže farmakologie urazila za poslední roky pořádný kus cesty a je třeba pořádně vybírat, a to i v případě zdánlivě banálních věcí, jako jsou nosní kapky či spreje.

Většinou vám doporučí sprej či kapky do nosu s chemickým složením. Jsou sice efektivní, ale nesou s sebou rizika. V první řadě, pokud byste je používali opravdu často a déle, než je doporučeno v příbalové informaci, můžete si na nich vytvořit závislost. Hovoříme tedy o užívání i několika měsíců v kuse či s krátkými přestávkami, ale i takové případy se dějí. Mnohem častěji si ale nadměrným používáním kapek či spreje na chemické bázi prostě poškodíte sliznici. Jednou zafungují, a tak je užíváte jako kladivo na rýmu.

Jenže jejich efekt snížení otoku je za cenu silného chemického ataku. Při delším používání, což může být už po pěti dnech, začne sliznice trpět. Vysychá, začnou praskat cévy a vy krvácíte z nosu. Po dalším čase přestane sliznice reagovat na kapky a je trvale zduřená. Někdy pomohou kortikoidní spreje, ale každá nemocnice každý měsíc operuje několik pacientů, u nichž to už bez chirurgického zákroku nejde.

Je tedy lepší se důkladně poradit v lékárně a sáhnout po spreji s šetrnějším, a přitom stejně účinným přírodním složením, jako je například Sinustrong. Obsahuje extrakty z rakytníku, měsíčníku lékařského, echynaceu či eukalyptus a má oproti ryze chemickým kapkám velkou výhodu. Kromě zmírnění zduření sliznice ji i zvlhčuje, a hlavně ji regeneruje. Umožní tak návrat přirozené mikroflóry, která zabraňuje dalšímu onemocnění a hlavně tomu, abyste museli řešit permanentně zduřelou sliznici na ORL. Navíc působí protizánětlivě, takže často bojuje přímo s příčinou, která způsobuje to, že máte ucpaný nos.  Jako další bonus je jeho gelová báze, která lépe kryje sliznici a sprej tak nevytéká z nosu.

Rýma možná není závažná nemoc, ale jde o velmi nepříjemný stav, který je třeba léčit, a je třeba jej léčit správně.

reklamní sdělení

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama