Reklama

Robot na koronavirus dokáže otestovat tisíce vzorků

Tisíce vzorků na koronavirus by mohl denně otestovat robot z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR v Praze. Akademická pracoviště nabídla tento týden pomoc vládě a Ústřednímu krizovému štábu ČR a požádala o povolení testovat.

Výkonný robot "pracuje" v areálu ústavů AV ČR v Praze-Krči. "Primárním účelem robotické stanice je testování malých molekul ve velkém množství v testech s vysokou propustností. V určitých aplikacích je schopna zpracovat až 100.000 vzorků denně, my ji používáme například pro testy ve velmi rané fázi vývoje léků," řekl ČTK na pracovišti David Sedlák z Ústavu molekulární genetiky. Přístroj v Praze podle něj vědci využívají zhruba deset let. Běžně se robot podílí například na projektu profilování jaderných receptorů a řadě dalších výzkumů.

Při testech na koronavirus by robot podle vědce začínal asi na tisícovce vzorků denně. "Je ale možné, že se časem, po optimalizaci testování a protokolů, dostaneme i na vyšší čísla," uvedl Sedlák.

Podle ředitele ústavu Petra Drábera zabere úprava, po níž může testování vzorků na koronavirus začít, několik dnů. "Z nosních výtěrů se virus dostane do tekutiny, načež je třeba izolovat ribonukleovou kyselinu (RNA). Izolace RNA je ten nízkopropustný bod, který se provádí po poměrně malých, individuálních krocích. My se však nyní vše snažíme automatizovat tak, aby se to dalo dělat skutečně ve velkém a robot byl využitelný pro tento krok," vysvětlil ředitel ústavu. Dodal, že ideální bylo bylo získat povolení v příštím týdnu, jiný vývoj už označil jako "brzdu".

Souhlas Státního zdravotního ústavu k testování už dostaly Ústav molekulární medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci, centrum CEITEC Masarykovy univerzity a Parazitologický ústav Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

Reklama

Stejně velká robotická stanice tohoto typu je podle Sedláka v Česku jen v Praze a právě v Olomouci. Jasno už je zřejmě i ohledně testu, který bude využíván. "Kloníme se k tomu, že bychom používali test Charité Berlin. Je specifický, validovaný, je to vlastně referenční test," řekl Sedlák. Protokol k novému testu na koronavirus vědcům poskytla i soukromá laboratoř Tilia, jejich testu však v Česku dosud chybí certifikace.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který stojí v čele Ústředního krizového štábu ČR, ve čtvrtek uvedl, že díky zapojení akademických pracovišť se výrazně zvedne kapacita stávajícího testování formou PCR testu. Trvá až šest hodin. V noci na středu v Praze přistálo také první letadlo z Číny s dodávkou 150.000 rychlotestů. Budou využívány u lidí s příznaky nemoci.

Akademie věd se podílí i na dalších projektech souvisejících se situací kolem koronaviru. Vědci z Ústavu chemických procesů například testují nově vyvinuté filtrační materiály do respirátorů. Ekonomové z Národohospodářského ústavu AV před pár dny spustili také projekt IDEA anti COVID-19, který si klade za cíl pomoci lidem, firmám i vládě se zmírněním ekonomických dopadů koronaviru.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama